zamosc.tv

Koncert inauguracyjny XV Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej “Per Artem ad Astra”

dodano: 17.08.2021

Koncertem inauguracyjnym w niedzielę 15 sierpnia 2021 w Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie rozpoczęła się XV edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”.
Licznie zgromadzoną publiczność powitał kustosz Sanktuarium, ks. Prałat dr. Eugeniusz Derdziuk oraz pani Mariola Czapla, dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury, zaś koncert poprowadził dyrektor artystyczny dr hab. Jarosław Wróblewski.

Tradycją koncertów inauguracyjnych krasnobrodzkiego festiwalu jest półrecital organowy laureata ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie. W tym roku za kontuarem organów zasiadł pan Szymon Jarzyna, laureat I miejsca konkursu z roku 2019 r.
Artysta ukończył z wyróżnieniem PSM II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie organów mgr Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów organowych. Do jego osiągnięć należą m.in. I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku (2016), I miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Białej (2017), tytuł laureata I nagrody XII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego, który odbywał się podczas XIII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Per Artem ad Astra w Krasnobrodzie (2019. Na szczególną uwagę zasługuje tytuł laureata III miejsca i Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Ogólnopolskim Konkursie Organowym we Wrocławiu. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz stypendium Marszałka Województwa Śląskiego, a także kilkakrotnie został wyróżniony tytułem Rybnickiego Prymusa. Uczestniczył w projekcie Młode Muzycznej Akademii w Katowicach dla uzdolnionych uczniów szkół muzycznych. Bierze też udział w corocznych koncertach festiwalowych promujących Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Katowicach, Rybniku i Raciborzu. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego Dodatkowo swoje umiejętności doskonali, biorąc udział w warsztatach organowych prowadzonych przez wykładowców uczelni artystycznych z Polski oraz z zagranicy.
 W jego wykonaniu usłyszeliśmy następujące utwory:
J. S. Bach - Kyrie, Gott heiliger Geist BWV 671
J. S. Bach - Liebster Jesu, wir sind hier BWV 731
J. Gawlas - Preludium i fuga na temat chorału „Nawiedź nas Duchu Święty” op. 13 nr 2
J. Gawlas - Chorały na organy op. 11 „Nastał nam czas przeradosny”
M. Brosig - Fantazja „Christ ist erstanden” op. 6

W drugiej części koncertu publiczność miała okazję uczestniczyć w wykonaniu oratorium Zbigniewa Małkowicza pt. „Przy Sercu Twoim” w wykonaniu zespołu Lumen w składzie:
Marzena Małkowicz - śpiew, narracja
Aleksandra Małkowicz-Figaj - śpiew
Janusz Szrom - śpiew
Dariusz Tokarzewski - śpiew
Sekcja instrumentalna:
Zbigniew Małkowicz - instrumenty klawiszowe
Marcin Figaj - gitara basowa
Michał Małkowicz - perkusja elektroniczna

W wykonaniu wzięła udział również krasnobrodzka formacja wokalna Krasnobrodzki Gospel, którego kierownikiem artystycznym jest Grzegorz Głuch.
W skład Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen wchodzą rodzina i przyjaciele państwa Małkowiczów. Oprócz kompozytora, aranżera i dyrygenta Zbigniewa Małkowicza działają w nim: żona Marzena Małkowicz i córka Aleksandra Małkowicz-Figaj, wokalistki, syn Michał Małkowicz, perkusista, mąż Oli – Marcin Figaj, basista, oraz Paulina Wiśniewska-Małkowicz, żona Michała, która gra na gitarze akustycznej.
Wraz z grupą zaprzyjaźnionych muzyków: Jarkiem Chmielewskim – gitarzystą, Łukaszem Chojnackim – basistą, Marcinem Piekutem – saksofonistą, Piotrem Szulcem – perkusistą, tworzą zespół, w którym realizują wspólne pragnienie gry dla Pana Boga.
Nazwa zespołu nawiązuje do światła, którym dla członków grupy jest Bóg. Innymi wokalistami, z którymi współpracuje Lumen, są Marek Bałata, Jacek Kotlarski, Patrycja Kotlarska, Janusz Szrom, Dariusz Tokarzewski (członek znanej grupy Vox), Julia Stołpe oraz Joanna Konieczna.
Muzycy koncertują od 2003 roku i mają w swoim dorobku wiele występów w kraju i za granicą, m.in. w Roy Thomson Hall w Toronto, Katedrze Lwowskiej czy podczas Światowych Dni Młodzieży w 2011 roku w Madrycie. Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” wykonuje własne kompozycje oparte na tekstach religijnych, w szczególności na słowach św. Siostry Faustyny. Celem muzyków jest ewangelizacja i dotarcie do szerokiego grona odbiorców, dlatego ich muzyka jest różnorodna – zawiera elementy popu, klasyki, gospel, a także inspiracje muzyką hiszpańską i dawną. Projektami zrealizowanymi przez zespół są m.in. pop-oratorium Miłosierdzie Boże do słów św. Siostry Faustyny, Psalmy Dawida oparte na biblijnej Księgi Psalmów czy kantata dla NMP Przy Sercu Twoim.
Zespół Krasnobrodzki Gospel powstał w 2017 roku z inicjatywy Karoliny Piotrowskiej oraz burmistrza Krasnobrodu – Kazimierza Misztala, a prowadzony jest przez Grzegorza Głucha, animatora ruchu gospel w Polsce. Chociaż za swój priorytet grupa uznaje przekazywanie wartości chrześcijańskich, w swoim repertuarze posiada utwory o różnorodnej tematyce. Krasnobrodzki Gospel występuje w wielu kościołach i instytucjach publicznych, zarówno podczas imprez okolicznościowych, jak i akcji charytatywnych. Zespół bierze także udział w licznych konkursach i przeglądach. Wśród zdobytych nagród na szczególną uwagę zasługuje I miejsce w XXV Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie (2019). Krasnobrodzki Gospel sukcesy zawdzięcza swojej energii, sile wokalu i radości śpiewania.
Organizatorzy

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz