Stanowczy sprzeciw
dodano: 24.07.2018Stanowisko zebrania wiejskiego w związku z planami budowy spalarni odpadów.
Stanowisko zebrania wiejskiego w Szopinku zwołanego w związku z planami budowy spalarni odpadów. w ramach projektu „Rozbudowa ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego” Świetlica wiejska w Szopinku, 17.07.2018 r.
Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planów urządzenia w Ciepłowni przy ulicy Hrubieszowskiej w Zamościu spalarni odpadów. Uważamy, że lokalizacja tej inwestycji w tym miejscu będzie miała negatywne konsekwencje dla życia okolicznych mieszkańców. Ciepłownia powstała w latach osiemdziesiątych XX wieku, wówczas tereny wokół stanowiły w większości użytki rolnicze. Spalanie paliw stałych w postaci węgla nie stanowiło wtedy poważniejszego zagrożenia. Od tego czasu okolice Ciepłowni uległy znaczącej zmianie. Powstały osiedla wielorodzinne przy ulicach Hrubieszowskiej i Wyszyńskiego w Zamościu, Szpital Wojewódzki im Papieża Jana Pawła II przy ulicy Legionów oraz osiedla domków jednorodzinnych w Szopinku, Kalinowicach, Wólce Panieńskiej, Jatutowie. Znacząco zwiększyła się liczba osób zamieszkujących w strefie oddziaływania Ciepłowni. Funkcjonujące w pobliżu Ciepłowni wytwórnie mas bitumicznych już teraz mają wpływ na komfort naszego życia i zdrowia. Jesteśmy pewni, że dodatkowe zagrożenie wynikające z wdychania niebezpiecznych substancji, powstających w procesie spalania odpadów będzie miało negatywny wpływ na nasze zdrowie, a dowóz i składowanie na miejscu tego ,,paliwa’’ będzie rodził zagrożenia epidemiologiczne. Znając uciążliwość sąsiedztwa wytwórni mas bitumicznych, czy choćby oczyszczalni ścieków nie wierzymy, że stosowanie wymaganych filtrów będzie niosło oczekiwane efekty. Nie przekonuje nas informacja, że istnieje konieczność budowy takiej instalacji wynikająca z gospodarki odpadami. Mamy informacje, że funkcjonujące obecnie w województwie lubelskim spalarnie w cementowni Chełm i Rejowiec bez problemu mogą spalać tak jak do tej pory odpady pochodzące z Zamościa i okolic. Cementownie jako zakłady przemysłowe są do tego znacznie lepiej przystosowane niż ciepłownia miejska.
Naszym zdaniem planowane w ciepłowni przy ulicy Hrubieszowskiej przedsięwzięcie ma dla Spółki Veolia Wschód charakter wyłącznie biznesowy.
Nie zgadzamy się na to, aby bogacenie się spółki odbywało się kosztem zdrowia naszego i naszych dzieci. Poświęciliśmy lata pracy i wysiłku finansowego, aby stworzyć dla swoich rodzin odpowiednie warunki do życia. Naszym największym dobrem jest zdrowie i bezpieczeństwo. Nie pozwolimy, aby nam to odebrano. Żądamy rezygnacji z realizacji planowanego przedsięwzięcia, a w przypadku kontynuacji prac nad projektem będziemy zmuszeni do zaostrzenia form naszego protestu.
Ważne informacje o planowanej budowie spalarni odpadów komunalnych w ciepłowni miejskiej przy ulicy Hrubieszowskiej 173 w Zamościu (Na podstawie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia - KIP) oraz informacji z bip urzędu miasta.
1. Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej na zadanie pod nazwą ,, Rozbudowa ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego” na wniosek Veoli Wschód zostało wszczęte przez administrację UM w dniu 16.04.2018r ( bip, UM)
Wnioskodawca w KIP wskazuje że w tego rodzaju przedsięwzięciach nie ma obligatoryjnego wymogu sporządzania raportu oddziaływania na środowisko. ( Organ administracji może na tym etapie wydać pozytywną decyzję)
2. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się plotki, że w ramach rozbudowy planuje się uruchomienie spalarni odpadów…
3. 14.06.2017 Wójt Gminy Zamość występuje do UM Zamość w trybie udostępnienia informacji publicznej o Kartę informacyjną Projektu w tej sprawie. Otrzymuję ja drogą mailową w dniu 29.06.2018r
4. Urząd miasta zdecydował postanowieniem z dnia 05.07.2018 o konieczności sporządzenia raportu środowiskowego o możliwym oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko
5. Wnioskodawca zleca i opłaca ten raport, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, iż raport końcowy będzie dla wnioskodawcy pozytywny. Trudno określić jak długo będzie ten raport pisany ( prawdopodobnie co najmniej kilka miesięcy
6. KIP zakłada w zależności od rodzaju technologii ( dwie do wyboru) spalanie od 17.005Mg/rok do 21 253 Mg/rok ; z tego samego opracowania wynika, że region Zamojski wytwarza około 11 438 Mg/rok ton odpadów, które można termicznie przekształcić , a do 2028 będzie wytwarzał 11 438Mg/rok – ( po co więc aż taki duży zapas w projekcie?)
- w obu technologiach dopuszcza spalanie między innymi gumy, tworzyw sztucznych, tekstyliów;
- możliwość składowania ,, buforowania” ,,paliwa” na okres 5 dni;
- możliwość funkcjonowania 24 godziny/dobę;
- potrzebę dostawienia kolejnego emitera spalin ( komina)
- transport odpadów z RIPOK samochodami do przewozu odpadów;
- KIP przewiduje najwyższe zdaniem projektantów standardy bezpieczeństwa dla środowiska;
- KIP wskazuje że inwestycja będzie prowadzona na działkach o nr 132/1, 132/2 i 110/5 na ogólnodostępnym systemie informacji przestrzennej miasta Zamościa, w tym miejscu jest jedna działka o nr 132 ( prawdopodobnie nie zdążono w elektronicznej wersji odznaczyć wprowadzonych w ewidencji gruntów zmian) ważne jest jednak to, że Veolia przygotowując się do inwestycji dokonała podziału w ten sposób. Prawdopodobnie po to, aby wykluczyć dotychczasowych sąsiadów jako strony postępowania administracyjnego.
Uwagi :
Wnioskodawca rozumiejąc, że proponowana inwestycja może wywołać reakcję społeczną zarówno poprzez nazwę inwestycji jak i postaranie się, aby nie było konieczności zawiadamiania o postępowaniu stron ( wycięcie działki wewnątrz), dążył do ukrycia właściwego celu, licząc iż uda się uzyskać niezbędne uzgodnienia bez jakichkolwiek konsultacji społecznych.
Z informacji zawartych w KIP wynika, że spalarnia ma być domknięciem systemu gospodarki odpadami dla Zamościa i okolic. Jednocześnie wskazuje, że funkcjonujące przy cementowniach Chełm i Rejowiec spalarnie w których już dzisiaj spalane są odpady z Zamościa i okolic mają możliwości ,, przerobowe’’ wykorzystane w połowie??????
Można się więc domyślać, że przedsięwzięcie ma charakter wyłącznie biznesowy i tak go trzeba traktować.
Dnia 17.07.2018 obyło się zebranie wiejskie w Szopinku, na którym przedstawiono założenia KIP. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Szopinka, Kalinowic, Wólki Panieńskiej, Jatutowa i kilku z Zamościa w ogólnej liczbie 177 ( lista obecności). Uczestnicy jednogłośnie wypowiedzieli przeciw tej lokalizacji dla inwestycji argumentując to obawą o zdrowie i uciążliwością. Podjęli wspólne stanowisko w sprawie oraz zobowiązali organizatorów do podjęcia działań zmierzających do niedopuszczenia do tej inwestycji.
Radny Rady Powiatu Zamojskiego
Konrad Dziuba
Wasze komentarze (34)
Aktualności
więcej- Konsultacje projektu pn.: Roczny program współpracy Powiatu Zamojskiego z organizacjami pozarządowymi
- Konkurs na stanowisko dyrektora Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu
- Rusza projekt Akademia_CYBER.MIL
- Chciała przekroczyć granicę z lewymi dokumentami
- Chciał przetestować czujność mundurowych, usłyszał zarzuty!
- Wypadek podczas prac drogowych
- Tomaszów Lubelski i Zamość: ZUS wzmacnia infolinię
- „Złap energię na czytanie” z Książnicą Zamojską
Komentowane Aktualności
- Lubelscy terytoriasi zwiększają pomoc dla powodzian (1)
- V Sesja Nadzwyczajna Rady Miasta Zamość (10)
- Wrześniowe rocznice i uroczystości patriotyczne w Zamościu (2)
- Święto 18. Pułku Przeciwlotniczego (2)
- "Przelej krew w rocznicę Powstania" na Rynku Wielkim w Zamościu (4)
- Trwa zbiórka na remont szczeniakarni w schronisku w Zamościu (7)
- Najnowsze promocje bukmacherskie na 2024 rok (2)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
- I Sesja Rady Miasta Zamość (21)
Inne informacje
Terminy szkoleń podstawowych DZSW w 2025 r.
dodano: 27.09.2024Pełnienie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, zwanej dalej „DZSW”, na potrzeby korpusu szeregowych w 2025 r. realizować będzie do 35.000 ochotników w ramach:
Zobacz materiałRusza projekt Akademia_CYBER.MIL
dodano: 03.10.2024W dniu 26 września 2024 roku Minister Obrony Narodowej i Minister Nauki zawarli porozumienie w sprawie realizacji Projektu Akademia_CYBER.MIL w roku akademickim 2024/2025, w politechnikach i uczelniach technicznych w całej Polsce.
Zobacz materiałAnkieta dla mieszkańców miasta Zamość
dodano: 27.09.2024Szanowni Państwo, Eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie we współpracy z Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej (GAP) oraz Grupą LUX MED opracowali Indeks Zdrowych Miast. To autorskie i długofalowe przedsięwzięcie jest częścią inicjatywy Healthy Cities, wielowymiarowego projektu z obszaru zrównoważonego rozwoju. Wyniki prac obrazują, jak polskie miasta dbają o podstawowe dziedziny związane ze zdrowiem swoich mieszkańców.
Zobacz materiałTomaszów Lubelski i Zamość: ZUS wzmacnia infolinię
dodano: 03.10.2024Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzmacnia swoją infolinię. Do ogólnopolskiego zespołu konsultantów dołączyły właśnie nowe osoby, które będą pracować w Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.
Zobacz materiał