zamosc.tv

Tydzień w CSK

dodano: 05.10.2020

Sala Operowa
Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE
1-11 PAŹ 2020
Sala Operowa, Duża Kieszeń Sceny
Wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku. Cyrku, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji. Tu nie zobaczymy tresury zwierząt, a zachwyt wzbudzą kunszt wciąż doskonalących się artystów i rozmaitość prezentowanych form.
Konkurs Etiud
9 PAŹ 2020 |19.00
10 PAŹ 2020 | 18.00
11 PAŹ 2020| 18.00
Sala Operowa
Jak co roku, podczas CYRKULACJI zaplanowany został finał Konkursu Etiud, do którego w tym roku zakwalifikowanych zostało 15 etiud w wykonaniu artystów i artystek z Polski, Finlandii, Ukrainy, Czech i Węgier. Zobaczymy żonglerkę, akrobatykę grupową, akrobatykę powietrzną, klaunadę i manipulację kapeluszami.
- szczegółowe informacje na sztukmistrze.pl

Spotkania z Kulturą Węgierską
„Spotkanie z kulturą węgierską” to wyjątkowe wydarzenie w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w ramach którego odbędą się spotkania, koncerty oraz zostanie pokazany cykl najnowszych filmów kinematografii węgierskiej.
Piątek 9 PAŹ 2020
Godz. 12:00 |
skwer przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie
Odsłonięcie pomnika upamiętniającego pomoc okazaną Węgrom przez mieszkańców Lublina i województwa lubelskiego w 1956 r.
Godz. 17:00 | Koncert Jakuba Niedoborka
Klub Muzyczny CSK
Jakub Niedoborek należy dziś do czołówki polskiej gitarystyki. Absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej. Brał udział w licznych lekcjach mistrzowskich i warsztatach prowadzonych m.in. przez: Manuela Barrueco, Huberta Käppela, Davida Tanenbauma, Jorge Morela. Jako jeden z pierwszych polskich gitarzystów wykonywał recitale gitarowe w całości poświęcone muzyce flamenco. Jako gitarzysta sesyjny współpracował z renomowanymi muzykami, mi.in. z Kayah, Krzesimirem Dębskim, Joszko Brodą, Borysem Somerschafem, Markiem Ravskim, Danza Del Fuego. W ramach wydarzenia w Centrum Spotkania Kultur, Niedoborek wraz z flecistką Edytą Fil zaprezentuje m.in. utwory węgierskiego kompozytora i pianisty Béla Bartóka.
Godz. 17:00 – Film: „Najgorsze wiersze świata”, reż. Gábor Reisz
Kino CSK
Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania.
Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje.
Godz. 18:30 - Wernisaż wystawy Agnieszki Kicińskiej „Niebo nad Budapesztem”
Galeria Wystaw Czasowych -1  
Cykl 17 obrazów, które powstały w 2019 roku jako rodzaj pamiętnika z podróży. Artystka wcześniej malowała m.in. Lizbonę, Paryż i Berlin. Obrazy Agnieszki Kicińskiej to również próba pokazania, oswojenia architektury, udowodnienia jak bardzo jest malarska. Agnieszka Kicińska – w latach 1997-2002 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Brała udział w licznych wsyatwach indywidualnych i zbiorowych.
Wystawa dostępna do 25 PAŹ 2020
- szczegółowe informacje na spotkaniakultur.com
Sobota | 10 PAŹ 2020
17:00 – film „Syn Szawła”, reż. László Nemes
Kino CSK
Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.
Debiut László Nemesa przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuło Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.
Niedziela 11 PAŹ 2020
16:00 - „Schyłek dnia”, reż. László Nemes
Kino CSK
„Schyłek dnia” – skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze.
Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne; wejściówki do odebrania w Kasie CSK; istnieje możliwość rezerwacji.
Klub Muzyczny CSK
Zapowiedź:
Jazz w CSK | Koncert Michał Martyniuk Quartet
15 PAŹ 2020 | 20:00
Klub Muzyczny CSK
Michal Martyniuk to jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów i kompozytorów jazzowych. Na swoim koncie ma trzy albumy: nagrany w Auckland „After ‘Ours” oraz „Nothing To Prove”, który zaowocował nominacją do Fryderyka 2019.  Michał Martuniuk nominowany został również do nagrody NZ Music Awards 2020 w kategorii the Best Jazz Artist za ostatnią płytę „Resonate”.  Podczas koncertu w Lublinie Artysta wystąpi z Bartkiem Chojnackim (kontrabas), Adamem Zagórskim (perkusja) oraz Kubą Mizerackim (gitara).
- bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com
KINO CSK
„Szarlatan”, reż. Agnieszka Holland
07, 08, 09, 10, 11 PAŹ 2020 | 19:00
Kino CSK
Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.
- bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkania.com
10. Transatlantyk Festival
do 8 PAŹ 2020
MOJEeKINO.pl
Wybitne światowe kino i muzyka. Legendarni i młodzi twórcy, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne wydarzenia muzyczne i dyskursywne.
Transatlantyk Festival to artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film tworzy silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem, inspiruje dyskusje na aktualne tematy społeczne. Jest uznanym międzynarodowym festiwalem nowej generacji, który buduje swą tożsamość łącząc wyrafinowaną, skierowaną do branży filmowej ofertę z szeroko dostępnym programem edukacji i aktywizacji społecznej.
Dzięki platformie mojeekino.pl i stowarzyszenie kin studyjnych „transatlantyk” dostępny będzie online:  https://mojeekino.pl/show/10-miedzynarodowy-festiwal-filmowy-transatlantyk .
Filmy będą dostępne do obejrzenia zgodnie z programem festiwalu. Zapraszamy na MOJEeKINO.pl!
Spotkania
Noc Kultury „MiastoCzułość”
10 PAŹ 2020 10:00 -18:00
11 PAŹ 2020 16:00 -17:00
Ciche Kąty
Zapraszamy dzieci i dorosłych do udziału w warsztatach międzypokoleniowych z tworzenia muralu, ukazującego Miasto Lublin, dzięki czemu odwiedzający CSK będą mogli „przejść się przez miasto”, widziane oczami jego mieszkańców. Warsztaty poprowadzi znana i lubiana sketchnoterka Agata Jakuszko-Sobocka z Draw The Words. Powstała praca stworzy niezwykłą wystawę, która będzie dostępna dla zwiedzających do końca października 2020 r.
- liczba miejsc ograniczona; wstęp wolny
- obowiązują zapisy: zapisy@spotkaniakultur.com
Warsztaty: Przestrzeń Otwarta
5 i 12 PAŹ 2020 | 9:00-11.00
9 PAŹ 2020 | 14:00-16:00
Małe CSK
Zapraszamy do Przestrzeni Otwartej w Małym CSK, gdzie pod okiem doświadczonej animatorki będzie można twórczo i w miłej atmosferze spędzić czas. W każdy poniedziałek zajęcia prowadzone są dla dzieci i rodziców w wieku 1,5-3 lata, zaś w październikowe piątki – dla młodzieży od 10 roku życia. Serdecznie zapraszamy!
- obowiązują zapisy: zapisy@spotkaniakultur.com   
Warsztaty Land Art  
9 PAŹ 2020 | 16:30 -17:30  
Małe CSK
Zapraszamy grupy zorganizowane dzieci w wieku 4-7 oraz 8-12 na warsztaty Land Artu, tj. sztuki ziemi. W trakcie zajęć dzieci poznają najsłynniejsze realizacje tego kierunku. Następnie zostaną zaangażowane w tworzenie własnych prac z materiałów przyrodniczych, tj: liście, kamienie, kasztany, gałązki itp.
- obowiązują zapisy: zapisy@spotkaniakultur.com
WYSTAWY
Wystawa prof. Leszka Mądzika „Z mroku”
Do 22 LIS 2020
przestrzeń otwarta (poziom 0)
Wystawa scenograficzna autorstwa prof. Leszka Mądzika – Dyrektora Artystycznego Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” i założyciela Sceny Plastycznej KUL. Inspiracją wiodącą jest to, co w teatrze wydobywa się z mroku. „Ciemność to nie tylko lęk, ale także szansa na spotkanie w przestrzeni, poprzez którą wyzwolone przez mrok światło uwodzi nas, tym co obnaża, ujarzmia, mówi o przeżyciach. Wędrówka przez niektóre fragmenty spektakli zanurzone w światło są próbą przywołania, choć w części tytułów: "Wilgoć", "Zielnik", "Wędrowne", które wsparte muzyką są zaproszeniem do odwiedzenia przestrzeni świata tego bezsłownego teatru” (prof. Leszek Mądzik).
- wstęp wolny
Wystawa studentów uczelni artystycznych „Prometeusz”
Wernisaż: 3 PAŹ 2020 | 18:00
3-30 PAŹ 2020
City Project -1
Wystawa prezentująca najciekawsze prace studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Wrocławia, Warszawy oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim jest mitologia. Ta edycja inspirowana jest mitem o Prometeuszu. Tworzone eksponaty mogą przybrać formę kostiumów, elementów scenografii, makiet, instalacji multimedialnych lub innych form instalacji przestrzennych.
- wystawa czynna wtorek – niedziela, 12.00-18.00.
- wstęp wolny
Wystawa „Ojce i Dziatki – piękno relacji w sztuce Józefa Wilkonia”
Galeria Wystaw Czasowych poziom +1
Jubileuszowa wystawa, prezentująca przekrojowo twórczość wybitnego artysty Józefa Wilkonia, to wydarzenie szczególne . Zorganizowana z okazji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” prezentuje wizję więzi i relacji międzypokoleniowych również na przykładzie świata fauny. Józef Wilkoń - mistrz nastroju, czarodziej formy, po raz kolejny zabierze nas w artystyczną podróż. Będzie to niezwykła okazja, by przyjrzeć  się  ilustracji książkowej wykonanej w różnych technikach od pasteli, poprzez rzeźbę w drewnie i metalu.
- bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com
Wystawa „Wihajster. Ilustracje Joanny Rusinek”
do 12 PAŹ 2020
Aleja Kultur, poziom +1
Joanna Rusinek – polska graficzka, ilustratorka książek dla dzieci, autorka ilustracji prasowych, okładek książek i plakatów. „Wihajster” to rysunkowy przewodnik po słowach pożyczonych. Ilustracje powstały do książki Michała Rusinka. Dorobek artystki jest bardzo szeroki. Ulubionym tematem są bajkowe ilustracje dla dzieci. W swoich pracach artystka porusza także tematy historyczne i społeczne.
- wstęp wolny
- więcej informacji na stronie spotkaniakultur.com
Sklepik Kulturalny czynny codziennie w godzinach 10:00-18:00.
Tarasy Widokowe – zapraszamy w godzinach otwarcia budynku, tj. 8:00 – 21:00.
W trosce o bezpieczeństwo osoby wchodzące do budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie powinny zdezynfekować ręce, zasłonić usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny.

Andrzej Goliszek
Rzecznik Prasowy CSK

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz