W Wojskach Obrony Terytorialnej rozpoczęła się Certyfikacja
dodano: 10.06.2024Rozpoczęła się certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej celem jest ocena zdolności do działania piątego - najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz zdolności do realizacji zadań zarządzania kryzysowego w czasie pokoju. To pierwszy w historii wojska przypadek, gdzie certyfikacji poddaje się cały Rodzaj Sił Zbrojnych.
Certyfikacja jest sprawdzianem, który ma potwierdzić, że dany rodzaj Sił Zbrojnych spełnienia określone normy i kryteria, a zatem zdolny jest do wykonania przydzielonych mu zadań - zarówno w czasie pokoju, w czasie różnego rodzaju kryzysów, jak i w czasie wojny. Wojska Obrony Terytorialnej będą pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji. Dotychczas certyfikacji poddawano tylko wybrane jednostki wojskowe.
Proces oceny zdolności do wykonywania zadań przez Wojska Obrony Terytorialnej przeprowadzany zostanie w oparciu o normy ujęte w dokumencie Forces Standards Volume VII Combat Readiness Evaluation of Land HQs and Units (CREVAL), które opracowane zostały na potrzeby standaryzacji działań sił zbrojnych państw członkowskich NATO.
W ramach certyfikacji ocenia się kilka obszarów działalności, spośród których wymienić można:
- procentowy stan ukompletowania stanem osobowym i wyszkolenie żołnierzy, na poziomie zapewniającym realizację zadań;
- procentowe ukompletowanie zasadniczym sprzętem wojskowym oraz sprawność tego sprzętu;
- poziom zapasów taktycznych, które powinny zapewnić osiągnięcie założonej kategorii gotowości bojowej i realizację zadań.
W ramach przygotowania do certyfikacji w maju br. przeprowadzono w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej trening sztabowy Błyskawica-24, który miał na celu sprawdzenie procesu wypracowywania decyzji na stanowisku dowodzenia Dowództwa WOT. W połowie czerwca w ramach certyfikacji zostanie przeprowadzone ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Piorun-24”, w trakcie którego sprawdzane będą procesy dowodzenia podległymi jednostkami WOT oraz współdziałanie z dowództwem nadrzędnym.
Założenia do ćwiczenia zostały opracowane przez zespół certyfikujący, w skład którego wchodzą przedstawiciele Sztabu Generalnego, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz innych instytucji i jednostek wojskowych.
W ramach prowadzonej certyfikacji sprawdzone będzie także stawiennictwo całego stanu osobowego Wojsk Obrony Terytorialnej w trybie natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach, po ogłoszeniu alarmu. Sprawdzany będzie również sprzęt i uzbrojenie jakim dysponują Wojska Obrony Terytorialnej.
De facto Wojska Obrony Terytorialnej były już kilkakrotnie, w ciągu swojego krótkiego istnienia, sprawdzane w działaniu realnym, we wsparciu jakiego udzielały społeczeństwu, administracji czy służbom ratowniczym w sytuacjach kryzysowych. Wspomnieć tu można o wsparciu działań straży pożarnej w gaszeniu pożaru wielkoobszarowego w Biebrzańskim Parku Narodowym w 2020 r., czy wsparciu społeczeństwa, instytucji i administracji w czasie pandemii Covid-19 w latach 2020-2022.
Terytorialsi na co dzień wspierają Straż Graniczną w ochronie wschodniej granicy w związku z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi Federacji Rosyjskiej i Białorusi skierowanymi przeciw Polsce. Wielokrotnie wspierali działania przeciwpowodziowe czy angażowali się w usuwanie skutków podtopień w wielu rejonach kraju. Służą wsparciem Policji w poszukiwaniu osób zaginionych oraz administracji publicznej w udzielaniu pomocy uchodźcom po wybuchu wojny w Ukrainie.
***
Budowa WOT rozpoczęła się w 2017 r. i od tego czasu postępowała etapowo. Najpierw powstało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, następnie rozpoczęło się formowanie trzech pierwszych brygad obrony terytorialnej w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. W sumie, w pierwszym roku działalności zapoczątkowano formowanie sześciu brygad OT (czwarta w województwie warmińsko-mazurskim oraz dwie brygady w województwie mazowieckim). Na koniec pierwszego roku budowy WOT stan liczebności wynosił ponad 7,5 tys. żołnierzy. W kolejnym, 2018 r. struktury rozbudowano o kolejnych siedem brygad OT (pomorską, kujawsko-pomorską, łódzką, świętokrzyską, małopolską, wielkopolską i śląską). W tym roku rozpoczęto również formowanie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Na koniec 2018 r. liczebność żołnierzy nowego rodzaju sił zbrojnych wynosiła blisko 17 tys. Formowanie kolejnych dwóch brygad OT (zachodniopomorskiej i dolnośląskiej) rozpoczęto w 2019 r. jednocześnie Dowództwu WOT podporządkowano Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, sformowano też szkołę podoficerską „SONDA”. Liczebność formacji na koniec 2019 r. wynosiła blisko 25 tys. żołnierzy. W 2020 r., pomimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 nadal rozbudowywano struktury WOT. Rok 2020 zakończył się stanem żołnierzy WOT na poziomie blisko 27,5 tys. W marcu 2021 r. rozpoczęto formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W 2023 sformowano Ośrodek Reprezentacyjny WOT w Radomiu.
Aktualnie w skład Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzi:
- Dowództwo WOT w Zegrzu,
- batalion dowodzenia WOT w Zegrzu,
- osiemnaście brygad obrony terytorialnej - z czego 4 brygady (1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej, 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej) tworzą tzw. Komponent Obrony Pogranicza - dedykowany obronie granicy państwowej i rejonów przygranicznych,
- Jednostka Wojskowa Działań Niekonwencjonalnych „GRYF”.
- dwa centra szkolenia (Centrum Szkolenia WOT w Toruniu i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu),
- Szkoła Podoficerska „SONDA”,
- Ośrodek Reprezentacyjny WOT w Radomiu (orkiestra reprezentacyjna WOT i kompania honorowa WOT).
- w trakcie tworzenia są dwie kolejne brygady obrony terytorialnej: 15 Lubuska Brygada
Obrony Terytorialnej oraz 17 Opolska Brygada Obrony Terytorialnej.
W WOT służy obecnie ponad 40 tys. żołnierzy, z czego 35 tys. stanowią żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, niecałe 5 tys. to żołnierze zawodowi, a kilkaset - żołnierze aktywnej rezerwy.
Zespół prasowy DWOT
Aktualności
więcej-
KURIER ZOO 2025 – 6. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów
- Spotkanie "Kobiety – Kobietom"
- Marzec w kolorach natury – wiosna w krainie pand i żabich skoków – warsztaty dla dzieci
- OGŁOSZENIE
- To nie mail od ZUS. Uważaj, w co klikasz
- "Więzi" - wernisaż w Książnicy Zamojskiej
- Spotkanie twórców ludowych nowoczesnych i kandydatów do klubu
- Robert Gmiterek "Gorzkie pestki czereśni"
Komentowane Aktualności
- Festiwal Czekolady i Słodkości w Zamościu (1)
- Mefedron i marihuana w wynajmowanym mieszkaniu w Chełmie (1)
- Chrońmy produkty regionalne (1)
- XII Sesja Rady Miasta Zamość (6)
- Zbyt szybko jechali w terenie zabudowanym. Stracili uprawnienia i otrzymali wysokie mandaty (1)
- Galeria Dobroczynności dla WOŚP (3)
- Harmonogram roczny stałych akcji poboru krwi w województwie lubelskim (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (452)
- Dziękuję i życzę (1546)
- Ćwiczenia zgrywające (2)
- Odnowiona służbowa Skoda z UM Zamość - Gotowa na Nowe Przygody! (41)
- Śmiertelny wypadek w Cześnikach (4)
- Zderzenie samochodu osobowego i samochodu ciężarowego (42)
- Pożar garażu i stolarni (13)
- Dziękuję i życzę (1546)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
- IX Sesja Rada Miasta Zamość (779)
Inne informacje
1,5 % podatku dla zamojskich Organizacji Pożytku Publicznego
dodano: 14.02.2025
OPP pomagają podopiecznym zmagającymi się z ciężkimi chorobami, wspierają ochronę środowiska naturalnego, chronią i dbają o zwierzęta lub realizują projekty kulturalne czy sportowe. Przekazanie „procentu” jest dobrowolne, a sam podatnik z finansowego punktu widzenia nic nie zyskuje, ale i też nic nie traci. Biorąc pod uwagę aspekt dobroczynności można wskazać kilka ważnych powodów dla których warto przekazać swój „procent”. Oto one:
Zobacz materiałNapraw, nie wyrzucaj
dodano: 04.03.2025
Zepsuty suwak w kurtce, zerwany łańcuszek, uszkodzone meble, zepsuty zegarek, dziurawa skarpetka - niektóre z przedmiotów codziennego użytku warto naprawić, zamiast od razu kupować nowe. W ten sposób oszczędzamy pieniądze i dbamy o środowisko. Gdzie w Zamościu można wykonać drobne naprawy? W informacji odpowiadamy na to pytanie.
Zobacz materiałXII Sesja Rady Miasta Zamość
dodano: 21.02.2025
Przewodniczący Rady Miasta zawiadamia o zwołaniu XII Sesji Rady Miasta IX kadencji, która odbędzie się 24 lutego 2025 r. (poniedziałek). Obrady rozpoczną się o godz. 13.00 w Sali Consulatus Urzędu Miasta Zamość. Transmisję będzie można oglądać tutaj: Transmisja sesji Rady Miasta
Zobacz materiał1,5 % podatku dla zamojskich Organizacji Pożytku Publicznego
dodano: 03.03.2025
OPP pomagają podopiecznym zmagającymi się z ciężkimi chorobami, wspierają ochronę środowiska naturalnego, chronią i dbają o zwierzęta lub realizują projekty kulturalne czy sportowe. Przekazanie „procentu” jest dobrowolne, a sam podatnik z finansowego punktu widzenia nic nie zyskuje, ale i też nic nie traci.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)