Statystyki, analizy, wnioski Książnicy Zamojskiej
dodano: 23.01.2023Książnica Zamojska podsumowała miniony rok. Dokonaliśmy charakterystyki stanu czytelnictwa w Zamościu na podstawie wyników bibliotecznych i możemy stwierdzić, że budzimy się z pandemii. Świadczy o tym zanotowany kolejny wzrost liczby rejestrowanych czytelników w stosunku, zarówno do 2020 jak i 2021 roku.
W całej sieci bibliotecznej zarejestrowaliśmy ogółem 11 258 czytelników, tj. osób które przychodzą do bibliotek i wypożyczają zbiory do domu. Wynik ten nie jest szczytem naszych marzeń, bo w roku przed pandemią (2019) było nieco lepiej, ale zdołaliśmy odpracować straty, które sięgały ponad 10%. Czytelnicy w 2022 roku stanowili 18,1% wszystkich mieszkańców Zamościa i jest to więcej niż w dwóch poprzednich latach, ale mniej niż w 2019 roku, kiedy wskaźnik rozczytania wynosił 19%.
Poza osobami, którzy wypożyczają zbiory do domu, (w języku bibliotekarskim dokonują wypożyczeń „na zewnątrz”) spora grupa ludzi korzysta ze zbiorów udostępnianych tylko w czytelniach (książek, czasopism, zbiorów specjalnych), bądź też poszukuje informacji w sieci Internet lub w bazach udostępnianych w bibliotece. Biblioteka rejestruje wówczas liczbę osób odwiedzających. W 2022 roku zarejestrowaliśmy ogółem 80 310 odwiedzin czytelniczych, co w porównaniu z dwoma poprzednimi latami stanowi wzrost o ponad 13%.
Jeśli chodzi o liczbę udostępnionych zbiorów, czyli tzw. wypożyczeń w całej sieci zarejestrowano ich 219 428, co oczywiście robi pewne wrażenie. Tutaj utrzymują się jeszcze niewielkie tendencje spadkowe (na poziomie 2,8%), ale nie są one tak wysokie, jak w czasie pandemii, kiedy sięgały 16% w 2020 i 7% w 2021 r. Jaka jest przyczyna problemów z odbudowaniem wskaźników wypożyczeń osiąganych w latach sprzed pandemii? Ubywa nam mieszkańców, w tym czytających. W czasie pandemii zmarło wielu naszych czytelników, zwłaszcza systematycznie odwiedzających nas seniorów. Nie mniej istotne wydaje się też doposażenie w zbiory (m.in. ze środków MKiDN) bibliotek szkolnych, a także zwiększająca się z roku na rok lista lektur dostępna online w domenie publicznej. Coraz większą popularnością cieszą się kody LEGIMI, czyli kody dostępu do e-booków (tzw. wirtualnej wypożyczalni książek) i inne zdalne (płatne) usługi dostępu do książek. Odpowiedzią Książnicy Zamojskiej na to czytelnicze novum jest zwiększenie liczby oferowanych przez nas dla czytelników kodów w abonamencie czytelniczym na 2023 rok. Dotychczas biblioteka w Zamościu, średnio w skali miesiąca miała do rozdania ok. 60 kodów w 2021 roku i 77 w 2022. W roku bieżącym zwiększyliśmy tę pulę do 90 kodów.
Systematyczne uzupełnianie zasobów biblioteki również w książkę tradycyjną uzależnione jest od możliwości finansowych w tym również od pozyskanych środków zewnętrznych (dotacji ministerialnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa). W tym miejscu warto podkreślić, że kwota dotacji zależna jest od liczby zarejestrowanych w bibliotece czytelników i liczby wypożyczeń. Stąd apel do mieszkańców miasta i powiatu – zapisujmy się do bibliotek, wypożyczajmy książki, bo to ma ogromy wpływ – na liczbę nowości, które pojawią się w zbiorach naszych bibliotek. „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” to cytat z Noblistki Wisławy Szymborskiej. Bieżący rok został przez Sejm RP ustanowiony jej rokiem. Inny Noblista Henryk Sienkiewicz zanotował „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”. Wygrajmy razem – czytajmy!
Działania biblioteki nie skupiają się jedynie na gromadzeniu i udostępnianiu zbiorów. Wiadomo to nie od dziś. Biblioteki są organizatorami wielu wydarzeń kulturalnych zarówno w swoich siedzibach, jak i w przestrzeni miasta. W 2019 roku sieć bibliotek zorganizowała 1029 wydarzeń, rok później o 669 mniej. Ponad sześćdziesięcioprocentowy spadek obrazuje skalę ograniczeń związanych z pandemią. W 2022 roku odbyły się 623 wydarzenia, co stanowi blisko 40-procentowy wzrost liczby kulturalnych inicjatyw w stosunku do 2021 roku. Wzrosła również o ponad 30% liczba uczestników naszych wydarzeń do 13 110 osób przy niemal dziesięciu tysiącach w 2021, aczkolwiek daleko jeszcze do ponad dwudziestotysięcznej widowni z 2019 roku. To co uda nam się zorganizować w bieżącym roku jest również uzależnione od środków finansowych i otrzymanych dotacji zewnętrznych oraz naszych odbiorców. Zapraszamy serdecznie do biblioteki na Kamiennej i każdej z sześciu naszych filii.
Biblioteka w sieci
Zamknięcie i ograniczenie funkcjonowania bibliotek w latach 2020-2021 przyczyniło się do spadku wyników czytelniczych. W 2020 w sieci bibliotek Książnicy Zamojskiej odnotowano 702 dni całkowitego zamknięcia, co jest porównywalne z zamknięciem 2 placówek bibliotecznych na okres całego roku. W 2021 były to 372 dni – porównywalne do całkowitego wyłączenia na ponad rok jednej filii bibliotecznej. W tym jednak trudnym czasie rejestrowaliśmy wzrost zainteresowania zbiorami udostępnianymi w Bibliotece Cyfrowej Książnicy Zamojskiej. Odwiedziny w BC były wówczas prawie dwukrotnie większe niż przed 2020 rokiem, zaś liczba wyszukiwań i wyświetlonych publikacji osiągała ponad 50-procentowy wzrost. Idąc za stwierdzeniem, iż „w przyrodzie musi być równowaga” wraz ze wzrostem w 2022 roku liczby tzw. „czytelników stacjonarnych” zmniejszyła się z 4 303 rejestrowanych w 2021 roku do 3 749 liczba odwiedzin w Bibliotece Cyfrowej.
Co przyniesie nam rok bieżący? Życzymy sobie przede wszystkim spokoju i braku ograniczeń finansowych. Pomysłów i chęci nam nie brakuje. Nie wszystko jednak tylko od nas zależy.
Zespół Książnicy Zamojskiej
Aktualności
więcej-
Fałszywe dokumenty na granicy polsko - ukraińskiej
- Za wszelką cenę chciał dostać się do Niemiec
- Kradła rowery w hurtowych ilościach
- Oszukana metodą „na blika” straciła 600 zł
- Wygodna bankowość i branża iGaming – jak na siebie wpływają?
- Wystawa fotografii Mirosława Chmiela „Akademia Zamojska
- Zaproszenie na bezpłatną konferencję- "Edukacja prawna w zakresie mediacji- konferencja online dla mieszkańców Miasta Zamość"
- Wielki powrót na ekrany! 20. rocznica filmu
Komentowane Aktualności
- Policyjny videorejestrator przerwał brawurową jazdę VW i BMW (1)
- Wyprzedzała na zakręcie - cudem uniknęła "czołówki" (1)
- Komunikat po konferencji prasowej Arkadiusza Bratkowskiego (7)
- Komunikat prasowy po konferencji Krzysztofa Hetmana (2)
- Przegląd muzyki wojskowej i patriotycznej (2)
- Prezent urodzinowy (1)
- Zderzenie z udziałem skutera i Mercedesa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
- Apel Rady Miasta Zamość do Prezydenta Miasta Zamość (21)
Inne informacje
Wielki powrót na ekrany! 20. rocznica filmu
dodano: 05.12.2023
Czy uwierzycie, że od światowej premiery, uwielbianej przez miliony fanów komedii „To właśnie miłość”, minęło już 20 lat?
Zobacz materiałWygodna bankowość i branża iGaming – jak na siebie wpływają?
dodano: 05.12.2023Pozytywne doświadczenie będzie ci zapewniane przez serwisy hazardowe na kilka odmiennych sposobów. Głownie możesz oczekiwać możliwości skorzystania z rozbudowanego asortymentu gier czy promocji. Jest to oczywiście podstawa, abyś zainteresował się tym, co do zaoferowania ma dany serwis online. Nie jest to jednak wszystko, gdyż powinieneś też sprawdzić zabezpieczenia, licencję czy metody płatności.
Zobacz materiałPolicjanci z Zamościa zatrzymali dwóch poszukiwanych. Jeden z nich ukrył się w kanapie
dodano: 30.11.2023
Chcąc uniknąć zatrzymania poszukiwany 43-latek schował się w kanapie. Jednak nie pomogło mu to w uniknięciu zatrzymania i został znaleziony przez policjantów. Trafił już do zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższe pół roku. Zgodnie z nakazem sądu do więzienia mundurowi doprowadzili również poszukiwanego 23-latka. Mężczyzna będzie tam przebywał ponad 2 lata.
Zobacz materiałUkraińska fałszywka ujawniona na przejściu granicznym w Korczowej
dodano: 30.11.2023
Funkcjonariusze SG z placówki w Korczowej zatrzymali fałszywy dowód rejestracyjny. Dokumentem posłużył się cudzoziemiec wyjeżdżający z Polski.
Zobacz materiał