Statystyki, analizy, wnioski Książnicy Zamojskiej
dodano: 23.01.2023Książnica Zamojska podsumowała miniony rok. Dokonaliśmy charakterystyki stanu czytelnictwa w Zamościu na podstawie wyników bibliotecznych i możemy stwierdzić, że budzimy się z pandemii. Świadczy o tym zanotowany kolejny wzrost liczby rejestrowanych czytelników w stosunku, zarówno do 2020 jak i 2021 roku.
W całej sieci bibliotecznej zarejestrowaliśmy ogółem 11 258 czytelników, tj. osób które przychodzą do bibliotek i wypożyczają zbiory do domu. Wynik ten nie jest szczytem naszych marzeń, bo w roku przed pandemią (2019) było nieco lepiej, ale zdołaliśmy odpracować straty, które sięgały ponad 10%. Czytelnicy w 2022 roku stanowili 18,1% wszystkich mieszkańców Zamościa i jest to więcej niż w dwóch poprzednich latach, ale mniej niż w 2019 roku, kiedy wskaźnik rozczytania wynosił 19%.
Poza osobami, którzy wypożyczają zbiory do domu, (w języku bibliotekarskim dokonują wypożyczeń „na zewnątrz”) spora grupa ludzi korzysta ze zbiorów udostępnianych tylko w czytelniach (książek, czasopism, zbiorów specjalnych), bądź też poszukuje informacji w sieci Internet lub w bazach udostępnianych w bibliotece. Biblioteka rejestruje wówczas liczbę osób odwiedzających. W 2022 roku zarejestrowaliśmy ogółem 80 310 odwiedzin czytelniczych, co w porównaniu z dwoma poprzednimi latami stanowi wzrost o ponad 13%.
Jeśli chodzi o liczbę udostępnionych zbiorów, czyli tzw. wypożyczeń w całej sieci zarejestrowano ich 219 428, co oczywiście robi pewne wrażenie. Tutaj utrzymują się jeszcze niewielkie tendencje spadkowe (na poziomie 2,8%), ale nie są one tak wysokie, jak w czasie pandemii, kiedy sięgały 16% w 2020 i 7% w 2021 r. Jaka jest przyczyna problemów z odbudowaniem wskaźników wypożyczeń osiąganych w latach sprzed pandemii? Ubywa nam mieszkańców, w tym czytających. W czasie pandemii zmarło wielu naszych czytelników, zwłaszcza systematycznie odwiedzających nas seniorów. Nie mniej istotne wydaje się też doposażenie w zbiory (m.in. ze środków MKiDN) bibliotek szkolnych, a także zwiększająca się z roku na rok lista lektur dostępna online w domenie publicznej. Coraz większą popularnością cieszą się kody LEGIMI, czyli kody dostępu do e-booków (tzw. wirtualnej wypożyczalni książek) i inne zdalne (płatne) usługi dostępu do książek. Odpowiedzią Książnicy Zamojskiej na to czytelnicze novum jest zwiększenie liczby oferowanych przez nas dla czytelników kodów w abonamencie czytelniczym na 2023 rok. Dotychczas biblioteka w Zamościu, średnio w skali miesiąca miała do rozdania ok. 60 kodów w 2021 roku i 77 w 2022. W roku bieżącym zwiększyliśmy tę pulę do 90 kodów.
Systematyczne uzupełnianie zasobów biblioteki również w książkę tradycyjną uzależnione jest od możliwości finansowych w tym również od pozyskanych środków zewnętrznych (dotacji ministerialnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa). W tym miejscu warto podkreślić, że kwota dotacji zależna jest od liczby zarejestrowanych w bibliotece czytelników i liczby wypożyczeń. Stąd apel do mieszkańców miasta i powiatu – zapisujmy się do bibliotek, wypożyczajmy książki, bo to ma ogromy wpływ – na liczbę nowości, które pojawią się w zbiorach naszych bibliotek. „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” to cytat z Noblistki Wisławy Szymborskiej. Bieżący rok został przez Sejm RP ustanowiony jej rokiem. Inny Noblista Henryk Sienkiewicz zanotował „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”. Wygrajmy razem – czytajmy!
Działania biblioteki nie skupiają się jedynie na gromadzeniu i udostępnianiu zbiorów. Wiadomo to nie od dziś. Biblioteki są organizatorami wielu wydarzeń kulturalnych zarówno w swoich siedzibach, jak i w przestrzeni miasta. W 2019 roku sieć bibliotek zorganizowała 1029 wydarzeń, rok później o 669 mniej. Ponad sześćdziesięcioprocentowy spadek obrazuje skalę ograniczeń związanych z pandemią. W 2022 roku odbyły się 623 wydarzenia, co stanowi blisko 40-procentowy wzrost liczby kulturalnych inicjatyw w stosunku do 2021 roku. Wzrosła również o ponad 30% liczba uczestników naszych wydarzeń do 13 110 osób przy niemal dziesięciu tysiącach w 2021, aczkolwiek daleko jeszcze do ponad dwudziestotysięcznej widowni z 2019 roku. To co uda nam się zorganizować w bieżącym roku jest również uzależnione od środków finansowych i otrzymanych dotacji zewnętrznych oraz naszych odbiorców. Zapraszamy serdecznie do biblioteki na Kamiennej i każdej z sześciu naszych filii.
Biblioteka w sieci
Zamknięcie i ograniczenie funkcjonowania bibliotek w latach 2020-2021 przyczyniło się do spadku wyników czytelniczych. W 2020 w sieci bibliotek Książnicy Zamojskiej odnotowano 702 dni całkowitego zamknięcia, co jest porównywalne z zamknięciem 2 placówek bibliotecznych na okres całego roku. W 2021 były to 372 dni – porównywalne do całkowitego wyłączenia na ponad rok jednej filii bibliotecznej. W tym jednak trudnym czasie rejestrowaliśmy wzrost zainteresowania zbiorami udostępnianymi w Bibliotece Cyfrowej Książnicy Zamojskiej. Odwiedziny w BC były wówczas prawie dwukrotnie większe niż przed 2020 rokiem, zaś liczba wyszukiwań i wyświetlonych publikacji osiągała ponad 50-procentowy wzrost. Idąc za stwierdzeniem, iż „w przyrodzie musi być równowaga” wraz ze wzrostem w 2022 roku liczby tzw. „czytelników stacjonarnych” zmniejszyła się z 4 303 rejestrowanych w 2021 roku do 3 749 liczba odwiedzin w Bibliotece Cyfrowej.
Co przyniesie nam rok bieżący? Życzymy sobie przede wszystkim spokoju i braku ograniczeń finansowych. Pomysłów i chęci nam nie brakuje. Nie wszystko jednak tylko od nas zależy.
Zespół Książnicy Zamojskiej
Aktualności
więcej-
Zgłoś przedsięwzięcie rewitalizacyjne
- Uprawiał konopie w namiocie ustawionym w łazience
- Nowe kamery termowizyjne dla funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału SG
- Ponad 3,5 tys. paczek papierosów wykryły SG i KAS
- Oskarżeni o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej staną przed sądem
- Podsumowanie kampanii cukrowniczej 2022/2023
- 80. rocznica Bitwy pod Lasowcami
- Lubelscy terytorialsi na poligonie rozpoznawczym
Komentowane Aktualności
- Harmonogram zebrań osiedlowych (2)
- FENOMEN - dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku (4)
- Zabrakło kategorii „CE” (1)
- Narkotyki w mieszkaniu 24-latka (1)
- Pijany 34-latek doprowadził do czołowego zderzenia (1)
- Przew. zamojskiej "Kuźnicy" do posła Zawiślaka (1)
- Ujawniono fałszywe dowody rejestracyjne (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
- Apel Rady Miasta Zamość do Prezydenta Miasta Zamość (21)
Inne informacje
Podsumowanie kampanii cukrowniczej 2022/2023
dodano: 08.02.2023
Podsumowanie kampanii cukrowniczej 2022/2023 w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. Zakończyła się XXI kampania cukrownicza w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. Kampania trwała średnio 114 dni i w porównaniu do poprzedniego roku była dłuższa o 9 dni. Spółka zakontraktowała ponad 6,4 mln ton buraków cukrowych na areale o powierzchni 104 tys. ha. Umowy kontraktacji zawarło 12,5 tyś. Plantatorów. Skup surowca rozpoczął się 6 września 2022 r. w Cukrowni Dobrzelin. Następnie do skupu przystąpiły cukrownie: Kruszwica (07.09.2022), Malbork (10.09.2022), Nakło (19.09.2022), Kluczewo (20.09.2022) Krasnystaw (4.10.2022) i Werbkowice (7.10.2022) Średni plon dla Spółki wyniósł blisko 63 ton z hektara i był to wynik lepszy niż w poprzedniej kampanii.
Zobacz materiałPijany, bez uprawnień spowodował kolizję i uciekł. Został zatrzymany przez świadków zdarzenia
dodano: 06.02.2023
Nietrzeźwy kierujący Chryslerem bez włączonych świateł jechał niewłaściwą stroną jezdni. Na ul. Wojska Polskiego zderzył się z innym pojazdem i odjechał. Pojechali za nim świadkowie kolizji i ujęli go na pobliskim osiedlu. Nietrzeźwy kierowca Chryslera to 59-latek z Zamościa, w organizmie miał prawie 2,5 promila. Jak się okazało nie posiadał uprawnień do kierowania ponieważ zostały mu one zatrzymane kilka lat temu za jazdę w stanie nietrzeźwości. 59-latek poniesie konsekwencje prawne swojego postępowania.
Zobacz materiałPonad 3,5 tys. paczek papierosów wykryły SG i KAS
dodano: 08.02.2023
Wspólne działania funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zakończyły się udaremnieniem dwóch przemytów nielegalnych wyrobów. Zabezpieczono ponad 3,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.
Zobacz materiał80. rocznica Bitwy pod Lasowcami
dodano: 08.02.2023
Uprzejmie informujemy, że w sobotę, 4 lutego 2023 r. odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca 80. rocznicę Bitwy pod Lasowcami (gm. Krasnobród). Organizatorami tegorocznych obchodów, podobnie jak w roku ubiegłym był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, WP reprezentowane przez 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu i Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna. Organizację uroczystości jak zawsze wsparli także mieszkańcy wsi Lasowce. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość od ponad 30 lat organizuje wraz z chętnymi do współpracy partnerami uroczystości upamiętniające tę ważną bitwę Powstania Zamojskiego. Uroczystości odbyły się tradycyjnie przy pomniku poległych mieszkańców i żołnierzy AK w miejscowości Lasowce. Co roku spotykają się w tym miejscu liczne delegacje, przedstawiciele różnych środowisk, okoliczni mieszkańcy oraz młodzież, aby oddać należny hołd zasłużonym Bohaterom - Żołnierzom oddziału AK, którzy 4 lutego 1943 r. pod dowództwem porucznika Piotra Złomańca ps. „Podlaski” stoczyli krwawą bitwę z niemieckimi oddziałami. Była to jedna z krwawszych potyczek Powstania Zamojskiego, w czasie którego żołnierze AK i BCH, wspierani przez mieszkańców obronili Zamojszczyznę przed niemiecką ludobójczą akcją wysiedleńczą. W wyniku starcia zginęło 33 partyzantów oraz 8 mieszkańców wsi. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarów i odśpiewania Hymnu Narodowego. Uczestników obchodów powitała Anna Rojek - członek Zarządu ŚZŻAK O/Z a prowadzącą uroczystość była kpt. Lidia Tobolska.
Zobacz materiał