Lubelscy terytorialsi ćwiczą na poligonie w Nowej Dębie
dodano: 23.01.2023Deszcz i chłód, jak mawia się w wojsku to „pogoda taktyczna”, czyli doskonałe warunki na szkolenie bojowe. Właśnie taka aura towarzyszy terytorialsom z Białej Podlaskiej i Kraśnika, którzy od 14 stycznia br. przebywają na dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym na poligonie w Nowej Dębie.
W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie na Podkarpaciu trwa pierwsze w tym roku zgrupowanie poligonowe żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. Jako pierwsi na poligon wyruszyli terytorialsi z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej i 24 batalionu lekkiej piechoty z Kraśnika. To w sumie blisko 220 żołnierzy OT, którzy doskonalą swoje umiejętności bojowe w etapie specjalisty oraz etapie zgrywania pododdziałów.
- W ciągu najbliższych dni żołnierze 24 batalionu lekkiej piechoty z Kraśnika będą doskonalić umiejętność bojowe w grupach specjalistycznych zgodnie z zajmowanym stanowiskiem etatowym np. strzelec wyborowy, saper, radiotelefonista, ratownik, celowniczy, czy dowódca sekcji. Dużą część szkolenia zajmują ćwiczenia strzeleckie. Poligon umożliwia przeprowadzenie zajęć, które zwykle są niedostępne w warunkach garnizonowych np. strzelania na duże odległości, czy zespołowe strzelania sytuacyjne - mówi ppłk Krzysztof Krawczyk, dowódca 24 batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku i zarazem dowódca zgrupowania poligonowego.
Z kolei żołnierze z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej odbywają szkolenia z etapu zgrywającego. – W czasie szkolenia główny nacisk skierowany jest na zgrywaniu umiejętności osób funkcyjnych w sekcji, a następnie na skoordynowanej realizacji zadań w plutonach. Aby osiągnąć zamierzone cele żołnierze wykonają szereg strzelań zespołowych, prac minerskich oraz kilkudniowych zajęć dzienno-nocnych złożonych z zadań taktycznych, przy możliwie maksymalnym odzwierciedleniu sytuacji panującej na współczesnym polu walki - mówi mjr Piotr Pyszczak, dowódca bialskich terytorialsów.
Szkolenie zintegrowane to dwutygodniowe, dynamiczne ćwiczenia organizowane na poligonach lub w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO), które raz w roku obowiązkowo musi odbyć każdy żołnierz WOT. Podczas wielogodzinnych zajęć odbywających się bez względu na warunki pogodowe, żołnierze doskonalą swoje umiejętności na różnych etapach nauki rzemiosła wojskowego.
Przypomnijmy, pierwszy cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata. Jest on podzielony na trzy etapy: indywidualny, specjalistyczny oraz zgrywający. Kolejne lata służby obejmują szkolenia zaawansowane, podczas których zgrane pododdziały osiągnął pełną gotowość do realizacji zadań w swoich stałych rejonach odpowiedzialności.
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Śmiertelne potrącenie 66-latka
- WOT rozwija współpracę ze szwedzką Gwardią Krajową
- II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu zwycięzcą VIII Konkursu Językowego
- Podpalenie drzewa nie ujdzie im "na sucho"
- Poszukujemy zaginionego Pawła Pawlas
- Rzecznik ZUS: uwaga na oszustów podszywających się pod ZUS
- Jeden kierowca – dwa fałszywe prawa jazdy
- Nieszczęśliwy wypadek podczas rozładunku
Komentowane Aktualności
- Zamość - Marsz Przeciwko Przemocy (1)
- Miasto Zamość pracuje nad wprowadzeniem programu społecznego dla mieszkańców – „Karta Zamościanina” (1)
- Komunikat Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego (1)
- Harmonogram zebrań osiedlowych (2)
- FENOMEN - dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku (4)
- Zabrakło kategorii „CE” (1)
- Narkotyki w mieszkaniu 24-latka (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
- Apel Rady Miasta Zamość do Prezydenta Miasta Zamość (21)
Inne informacje
Międzynarodowy Dzień Teatru w Książnicy Zamojskiej
dodano: 22.03.2023
Międzynarodowy Dzień Teatru Zamojskie Studio Teatralne MAŁA KSIĘŻNICZKA prapremiera polska sztuki na podstawie powieści autorstwa Karoliny Lewestam Scenariusz, reżyseria: Bartłomiej Miernik Obsada: Martyna Chałas, Kaja Bojarska, Denis Jakubowski, Alicja Stankiewicz, Natalia Szkałuba, Dominika Pietrasz, czas trwania pokazu: 55 minut, po nim zapraszamy wszystkich widzów do rozmowy Wstęp darmowy, opłaty dobrowolne do puszki na działalność Zamojskiego Studia Teatralnego
Zobacz materiałZachowaj ostrożność sprzedając w sieci!
dodano: 21.03.2023
Ponad 3 tys. zł straciła 39 latka, która za pośrednictwem OLX chciała sprzedać akcesoria do fotelika dziecięcego. Oszust podający się za osobę zainteresowaną zakupem przesłał wiadomość sms z linkiem do rzekomego potwierdzenia transakcji i odbioru płatności. Kobieta w link kliknęła i zalogowała się na spreparowaną stronę bankowości elektronicznej. Przestępca przechwycił te dane i wypłacił z konta kobiety pieniądze. Apelujemy o ostrożność w sieci!
Zobacz materiałPodpalenie drzewa nie ujdzie im "na sucho"
dodano: 23.03.2023
Na nietypowy sposób świętowania pierwszego dnia wiosny wpadł 10-latek i jego 11-letni kolega. Młodzi chłopcy podpalili kilkumetrowy świerk rosnący na terenie stadionu miejskiego w Tomaszowie Lubelskim, po czym uciekli. Dzielnicowy jeszcze tego samego dnia ustalił sprawców podpalenia. Ich zachowanie znajdzie swój finał w sądzie rodzinnym.
Zobacz materiałJeden kierowca – dwa fałszywe prawa jazdy
dodano: 22.03.2023
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, tylko podczas jednej kontroli drogowej przeprowadzonej w Lublinie, ujawnili dwa fałszywe prawa jazdy.
Zobacz materiał