zamosc.tv

Lubelscy terytorialsi ćwiczą na poligonie w Nowej Dębie

dodano: 23.01.2023

Deszcz i chłód, jak mawia się w wojsku to „pogoda taktyczna”, czyli doskonałe warunki na szkolenie bojowe. Właśnie taka aura towarzyszy terytorialsom z Białej Podlaskiej i Kraśnika, którzy od 14 stycznia br. przebywają na dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym na poligonie w Nowej Dębie.

 

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie na Podkarpaciu trwa pierwsze w tym roku zgrupowanie poligonowe żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. Jako pierwsi na poligon wyruszyli terytorialsi z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej i 24 batalionu lekkiej piechoty z Kraśnika. To w sumie blisko 220 żołnierzy OT, którzy doskonalą swoje umiejętności bojowe w etapie specjalisty oraz etapie zgrywania pododdziałów.
 
- W ciągu najbliższych dni żołnierze 24 batalionu lekkiej piechoty z Kraśnika będą doskonalić umiejętność bojowe w grupach specjalistycznych zgodnie z zajmowanym stanowiskiem etatowym np. strzelec wyborowy, saper, radiotelefonista, ratownik, celowniczy, czy dowódca sekcji. Dużą część szkolenia zajmują ćwiczenia strzeleckie. Poligon umożliwia przeprowadzenie zajęć, które zwykle są niedostępne w warunkach garnizonowych np. strzelania na duże odległości, czy zespołowe strzelania sytuacyjne - mówi ppłk Krzysztof Krawczyk, dowódca 24 batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku i zarazem dowódca zgrupowania poligonowego.
 
Z kolei żołnierze z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej odbywają szkolenia z etapu zgrywającego. – W czasie szkolenia główny nacisk skierowany jest na zgrywaniu umiejętności osób funkcyjnych w sekcji, a następnie na skoordynowanej realizacji zadań w plutonach. Aby osiągnąć zamierzone cele żołnierze wykonają szereg strzelań zespołowych, prac minerskich oraz kilkudniowych zajęć dzienno-nocnych złożonych z zadań taktycznych, przy możliwie maksymalnym odzwierciedleniu sytuacji panującej na współczesnym polu walki - mówi mjr Piotr Pyszczak, dowódca bialskich terytorialsów.
 
Szkolenie zintegrowane to dwutygodniowe, dynamiczne ćwiczenia organizowane na poligonach lub w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO), które raz w roku obowiązkowo musi odbyć każdy żołnierz WOT. Podczas wielogodzinnych zajęć odbywających się bez względu na warunki pogodowe, żołnierze doskonalą swoje umiejętności na różnych etapach nauki rzemiosła wojskowego.
 
Przypomnijmy, pierwszy cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata. Jest on podzielony na trzy etapy: indywidualny, specjalistyczny oraz zgrywający. Kolejne lata służby obejmują szkolenia zaawansowane, podczas których zgrane pododdziały osiągnął pełną gotowość do realizacji zadań w swoich stałych rejonach odpowiedzialności.
 
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz