Najpopularniejsze pasje wśród Polaków 2025 roku
dodano: 28.01.2025Wykonywanie prac w ogrodzie, dalekie podróże, kinematografia, słuchanie muzyki – okazuje się, że także Polacy dysponują pełną paletą pasji oraz zainteresowań. Co najbardziej kochamy robić? Publikujemy wyniki najnowszych badań!
Liczne badania na ten temat dostarczają nam cennych informacji na temat aktualnych zainteresowań mieszkańców nad Wisłą. Polacy mają wiele pasji, które najczęściej realizują w wolnym czasie. Na podstawie interesujących materiałów źródłowych dostępnych w sieci stworzyliśmy ranking najpopularniejszych pasji naszych rodaków.
1. Muzyka
Jeśli chodzi o pasje i zainteresowania, muzyka zajmuje pierwsze miejsce w rankingu! Niezależnie od tego, czy chodzi o słuchanie ulubionych utworów, naukę gry na instrumencie, czy też aktywne uczestnictwo w koncertach, muzyka ma ogromne znaczenie w życiu wielu osób.
Jako społeczeństwo uwielbiamy chodzić na koncerty, czerpiemy ogromną przyjemność z chodzenia na festiwale muzyczne, a także znacznie mniejsze kulturalne wydarzenia o charakterze melomańskim. Jak wskazują badania, aż 63 procent naszych krajan wskazuje muzykę jako jedną ze swoich pasji. I to nie powinno dziwić, wszak ta jest bardzo mocno zakorzeniona w naszej tradycji oraz kulturze.
2. Podróże wśród ulubionych pasji Polaków
Lider jest już nam znany, teraz czas na drugie miejsce podium naszego rankingowego zestawienia! W czym kochają się na co dzień Polacy? Oczywiście strasznie lubujemy się w wypadach zagranicznych, które sprawiają nam masę przyjemności. Ankiety przyniosły mało zaskakujące rezultaty. Otóż rozkochani jesteśmy także w podróżach, zarówno tych dalszych, jak i bliższych.
Co więcej, sporym powodzeniem cieszą się też wycieczki krajowe. Polacy w końcu zaczęli doceniać to, co jest w naszych granicach. Mamy góry wysokie, cudowne morze, całą masę malowniczych jezior. Ach ten niepowtarzalny słowiański krajobraz potrafi robić ogromne wrażenie!
Jak podaje strona Ministerstwa Sportu i Turystyki:
„Według szacunków w 2023 roku Polacy wzięli udział w 52,2 mln krajowych podróżach turystycznych, czyli o 1 procent więcej niż w 2022 roku. Udział wyjazdów długookresowych w wyjazdach krajowych ogółem wyniósł 41 procent, a wyjazdów krótkookresowych – 59 procent. Głównym celem podroży w 2023 roku był wypoczynek, rekreacja, wakacje oraz odwiedziny u krewnych lub znajomych”.
To zestawienie pokazuje rosnące zainteresowanie podróżami wśród Polaków. W 2024 roku odnotowano kolejny wzrost i można się spodziewać tego, że w 2025 roku będzie podobnie.
3. Gotowanie na wyżynach zainteresowań Polaków
Brązowym medalistą sporządzonego przez nas rankingu jest gotowanie. Widać praca u podstaw Magdy Gessler i innych kulinarnych celebrytów, przynosi nadspodziewane rezultaty! Codzienną rutynę polegającą na przygotowywaniu posiłków zmieniliśmy w prawdziwy kunszt obarczony dokładnością, skrupulatnością oraz szczegółowością. Okazuje się, że przeszło 42 procent obywateli Polski deklaruje swoje przywiązanie do kuchni, a raczej do dokonywania w niej eksperymentów!
4. Pasje przykłady: sport i aktywność fizyczna
To ciekawe, że w dobie Roberta Lewandowskiego, Igi Świątek oraz innych sportowych artystów, usprawnianie własnej tężyzny fizycznej plasuje się raptem na… czwartej lokacie, a więc na miejscu, którego sportowcy w sumie nienawidzą. Wszak każdy chce stanąć na podium i sięgnąć po medal. Tak się tym razem nie stało. Okazuje się, że w badaniach przeprowadzonych przez Empik, niewiele bo 39 procent Polaków przyznało, że regularnie uprawia sport. Jak czytamy w artykule: „Najpopularniejsze formy aktywności to bieganie, jazda na rowerze oraz fitness”.
W tym miejscu należy wskazać, że interesują nas różne sporty. To nie tylko piłka nożna, siatkówka, szczypiorniak, lekkoatletyka, czy bilard. Spora część naszych krajan po prostu uwielbia biegać, uprawia pilates i wiele innych dyscyplin, które pomagają nam żyć w zdrowiu.
5. Rękodzieło i DIY
Numer piąty do zainteresowania związane z pospolitym domowym “druciarstwem”, a więc sporo miejsca w naszym życiu poświęcamy takim zajęciom jak rękodzielnictwo. W dobie chińskich podróbek, całej masy produktów przywleczonych nad Wisłę z Dalekiego Wschodu, szczególnie mocno doceniamy te dzieła ludzkich rąk, które powstały w Polsce.
Aż 35 procent ludu polskiego angażuje się w prace manualne. Jakie na przykład? To często tworzenie biżuterii, szycie, jak również przeżywające spory renesans robienie na drutach. Wszystko w imię relaksu, no i dorobienia sobie do miesięcznego budżetu gospodarstwa domowego.
6. Polacy kochają czytać książki!
To pocieszające, że tak dużo uwagi poświęcamy lekturze. Polacy coraz śmielej sięgają po książki, rynek bibliofilski rozrasta się, a pozycji do przeczytania przybywa w okamgnieniu. Co nam pozostaje w obliczu tak przytłaczających faktów? Oczywiście, czytać i jeszcze raz czytać!
Książki rozwijają, sprawiają nam mnóstwo radości i relaksują. Na topowej liście nie może zabraknąć literatury pięknej, jak również krwawych kryminałów. Mocno interesujemy się też literaturą faktu opisującej różne zdarzenia z dziejów świata, jak i naszego kraju. Ciekawą alternatywą dla tej pozycji są audiobooki, które są świetnym uzupełnieniem dla tych, którzy na czytanie nie mają zbyt wiele czasu i ochoczo sięgają po lekturę na przykład podczas jazdy samochodem.
7. Fotografia
Na siódmym miejscu w rankingu znalazła się fotografia. To rzemiosło mocno rozwinęło się wraz z dynamicznym rozwojem technologii. Kiedyś na robienie fotek mogli się połasić tylko profesjonaliści, których stać było na zainwestowanie w drogi sprzęt fotograficzny. Dziś zdjęcia robimy zawsze i wszędzie! Dosłownie na każdym kroku! Warto w tym miejscu wskazać, że niemal 30 procent naszych obywateli traktuje robienie zdjęć jako swoją pasję. Wystarczy przyzwoitej jakości smartfon, którym można w dziedzinie zdjęć zdziałać prawdziwe cuda!
8. Gry planszowe i komputerowe
Naszą rankingową stawkę zamykają cieszące się sporym zainteresowaniem planszówki, jak też cyfrowe odpowiedniki, czyli gry komputerowe. Masa Polaków inwestuje w sprzęt komputerowy, konsole, handheldy, a także zwykłe gry planszowe, by umilić sobie wolny czas, odpocząć od pracy, zrelaksować się i na chwilę przenieść się do innego świata.
Wzrost popularności gier planszowych w ostatnich latach jest wyraźnie zauważalny. To może być zaskoczeniem. Ale z pewnością zaskakujący nie jest fakt, że tak ochoczo spędzamy czas przed monitorem z padem w ręku. Bardzo chętnie zagrywamy się w różnorakie gry, a w czołówce sieciowej rozgrywki są takie perełki jak choćby Minecraft, czy Fortnite.
Ale nie tylko, bo w szerokim gronie interesujących pozycji znajdziemy też hazardowe gry online. Szczególnie, że do dyspozycji graczy są między innymi platformy bez rejestracji, gdzie można grać przykładowo w wersje demonstracyjne poszczególnych slotów. Jeśli jednak chcemy przetestować kasynowe gry na żywo, jak choćby pokera czy ruletkę, konieczna będzie rejestracja. Polacy dość ochoczo sięgają po gry losowe, co lokuje to hobby na wysokim miejscu.
Podsumowanie
Jak się okazuje, jesteśmy narodem, który uwielbia na różne sposoby zagospodarowywać sobie czas wolny od pracy. Mamy wiele zainteresowań, co tylko uwypukla jak bardzo wartościowym jesteśmy społeczeństwem.
Kolejne ciekawostki na temat Polek i Polaków:
- Mężczyźni częściej oddają się pracy w ogrodzie niż kobiety
- Designem pasjonują się przede wszystkim kobiety
- Tylko 5 procent mężczyzn interesuje się modą
- Aż 25 procent Polek pielęgnuje urodę (przy 2 procentach mężczyzn)
- Grzybobraniem zajmuje się 16 procent mieszkańców i mieszkanek Polski
- 72 procent z nas lubi aktywnie spędzać czas
W miarę jak świat się zmienia, a nowe trendy zyskują na popularności, warto zwrócić uwagę na to, co nas łączy i co sprawia, że nasze życie jest pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące.
Aktualności
więcej-
KURIER ZOO 2025 – 6. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów
- Spotkanie "Kobiety – Kobietom"
- Marzec w kolorach natury – wiosna w krainie pand i żabich skoków – warsztaty dla dzieci
- OGŁOSZENIE
- To nie mail od ZUS. Uważaj, w co klikasz
- "Więzi" - wernisaż w Książnicy Zamojskiej
- Spotkanie twórców ludowych nowoczesnych i kandydatów do klubu
- Robert Gmiterek "Gorzkie pestki czereśni"
Komentowane Aktualności
- Festiwal Czekolady i Słodkości w Zamościu (1)
- Mefedron i marihuana w wynajmowanym mieszkaniu w Chełmie (1)
- Chrońmy produkty regionalne (1)
- XII Sesja Rady Miasta Zamość (6)
- Zbyt szybko jechali w terenie zabudowanym. Stracili uprawnienia i otrzymali wysokie mandaty (1)
- Galeria Dobroczynności dla WOŚP (3)
- Harmonogram roczny stałych akcji poboru krwi w województwie lubelskim (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (452)
- Dziękuję i życzę (1546)
- Ćwiczenia zgrywające (2)
- Odnowiona służbowa Skoda z UM Zamość - Gotowa na Nowe Przygody! (41)
- Śmiertelny wypadek w Cześnikach (4)
- Zderzenie samochodu osobowego i samochodu ciężarowego (42)
- Pożar garażu i stolarni (13)
- Dziękuję i życzę (1546)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
- IX Sesja Rada Miasta Zamość (779)
Inne informacje
1,5 % podatku dla zamojskich Organizacji Pożytku Publicznego
dodano: 03.03.2025
OPP pomagają podopiecznym zmagającymi się z ciężkimi chorobami, wspierają ochronę środowiska naturalnego, chronią i dbają o zwierzęta lub realizują projekty kulturalne czy sportowe. Przekazanie „procentu” jest dobrowolne, a sam podatnik z finansowego punktu widzenia nic nie zyskuje, ale i też nic nie traci.
Zobacz materiałSpotkanie twórców ludowych nowoczesnych i kandydatów do klubu
dodano: 13.03.2025
Kontynuujemy spotkania dotyczące wytworów pracy rąk własnych. Z uwagi na duże zainteresowanie współpracą w ramach działań naszej instytucji oraz potrzebą zrzeszenia twórców ludowych nowoczesnych zapraszamy na spotkanie do Zamojskiego Domu Kultury 24 marca o godz. 17:00.
Zobacz materiałWARSZTATY EDUKACYJNE zorganizowane w ramach obchodów 6 TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów
dodano: 24.02.2025
ZAPRASZAMY na warsztaty edukacyjne zorganizowane w związku z obchodami 6 TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Wydarzenie to jest wynikiem współpracy polskich ogrodów zoologicznych.
Zobacz materiałObrazy przeszłości Cykl spotkań w Zamojskiej Akademii Kultury dla seniorów
dodano: 13.03.2025
Muzeum Zamojskie zaprasza seniorów do udziału w wyjątkowym cyklu wykładów, prelekcji i spotkań pt. Obrazy przeszłości. Inicjatywa, mająca na celu przybliżenie historii, architektury oraz życia codziennego w dawnej Akademii Zamojskiej, potrwa do końca 2025 roku. W ramach spotkań uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tematykę związaną z historią Akademii, architekturą budynku, jego rolą w edukacji XVII i XVIII wieku, a także poznać tajemnice drukarni akademickiej i dziedzictwo intelektualne tego miejsca. Prelekcje poprowadzą znawcy tematu: dr Jacek Feduszka oraz Julia Pomian i Kamila Zubańska
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)