Lubelscy terytorialsi na szkoleniu taktyczno-wysokościowym
dodano: 02.04.2024W dniach 26-28 marca br. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie szkoleniu wysokościowym z użyciem policyjnego śmigłowca. Terytorialsi u boku funkcjonariuszy z jednostki kontrterrorystycznej Policji mieli okazję zapoznać się z zasadami obowiązującymi na pokładzie statku powietrznego oraz zdobyć nowe umiejętności m.in. związane z technikami desantu.
Pas ćwiczeń taktycznych na Majdanku w Lublinie, gdzie na co dzień szkolą się terytorialsi, na kilka dni stał się areną ćwiczeń taktyczno-wysokościowych z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk. Żołnierze 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty mieli okazję zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa podczas przebywania w pobliżu śmigłowca oraz ubezpieczania jego startu i lądowania. Praktycznie przećwiczyli zasady zachowania się na pokładzie statku powietrznego podczas lotu oraz wykonanie desantu z przyziemienia i w czasie zawisu. Nabyte umiejętności w przyszłości będą mogły być wykorzystane podczas działań ratowniczych, w sytuacjach kryzysowych związanych np. z katastrofą naturalną.
Dodatkowo żołnierze mieli okazję trenować prowadzenie działań w terenie zurbanizowanym korzystając z policyjnych obiektów szkoleniowych.
Ćwiczenia na lubelskim poligonie były jednym z elementów szkolenia taktyczno-wysokościowego organizowanego cyklicznie przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie, a dokładnie Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Lublinie. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności z zakresu technik wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca oraz wypracowanie wspólnych procedur postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. W przedsięwzięciu wzięli udział kontrterroryści z całego kraju, a także funkcjonariusze Straży Pożarnej i ratownicy z GOPR.
Jednym z głównych zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest ochrona zdrowia i życia ludności oraz udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a w tym zwalczanie klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków. Zdania te wynikają wprost z misji formacji, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W obszarze zadań z zakresu ratownictwa, poszukiwań i zarządzania kryzysowego misja ta jest tożsama z misją innych służb, jak Policja, Straż Pożarna czy GOPR. Dlatego tak ważna jest organizacja wspólnych szkoleń oraz wzajemna wymiana doświadczeń.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów
- Zasady zachowania się podczas burz
- Kino przyjazne sensorycznie
- VI edycja Powiatowego Konkursu Fotograficznego pn.: „Piękno Powiatu Zamojskiego w obiektywie”
- Wzmożony ruch graniczny na Podkarpaciu – warto przygotować się do wakacyjnej wyprawy
- Podpalacz wyszedł z zapalniczką z płonącej stodoły- został zatrzymany przez policjantów
- Zajęcia beatbox z Patrykiem Tik Tak Matelą
- Dołącz do 3. Wojskowego Szpitala Polowego!
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (290)
- Dziękuję i życzę (1624)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (129)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- Dziękuję i życzę (1624)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
,,PROTECT – zwiększenie kompetencji policji państw członkowskich UE w zakresie ochrony miejsc publicznych przed zagrożeniami CBRJW”
dodano: 09.06.2025Porozumienie Finansowe na realizację projektu pn. ,,PROTECT – zwiększenie kompetencji Policji państw członkowskich UE w zakresie ochrony miejsc publicznych przed zagrożeniami CBRJW” podpisała Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. Celem projektu jest zwiększenie gotowości i zdolności reagowania Policji na zagrożenia CBRJW związane z atakami terrorystycznymi oraz poprawa współpracy, koordynacji służb i podmiotów dla podniesienia bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu, Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie oraz Komendą Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim.
Zobacz materiałPijany wjechał do rowu. W organizmie miał ponad 3 promile
dodano: 20.06.2025
Nietrzeźwy 50-latek kierując Oplem w Wólce Panieńskiej stracił panowanie nad pojazdem zjechał do rowu i uderzył w betonowy przepust. Kierujący w organizmie miał ponad 3 promile. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.
Zobacz materiałTwórcze Ścieżki – przez sztukę, emocje i wartości
dodano: 25.06.2025
Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjno-artystycznym „Twórcze Ścieżki – przez sztukę, emocje i wartości”. Projekt realizowany jest w okresie wakacyjnym 2025 roku, a jego celem jest rozwój kreatywności, kompetencji społecznych i emocjonalnych młodych ludzi poprzez różnorodne warsztaty artystyczne i edukacyjne.
Zobacz materiał117 osób poszukiwanych zatrzymanych na Lubelszczyźnie
dodano: 12.06.2025
Policjanci z lubelskiego garnizonu wzięli udział w ogólnopolskich działaniach, których celem było zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia wydanych przez polskie sądy i prokuratury. W wyniku akcji przeprowadzonej w dniach 9 i 10 czerwca b.r. na Lubelszczyźnie zostało zatrzymanych 117 osób poszukiwanych, w tym 8 obcokrajowców. W akcji policyjnych poszukiwaczy wsparli funkcjonariusze Straży Granicznej. Całe przedsięwzięcie koordynowane było przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)