zamosc.tv

Lubelscy terytorialsi na szkoleniu taktyczno-wysokościowym

dodano: 02.04.2024

W dniach 26-28 marca br. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie szkoleniu wysokościowym z użyciem policyjnego śmigłowca. Terytorialsi u boku funkcjonariuszy z jednostki kontrterrorystycznej Policji mieli okazję zapoznać się z zasadami obowiązującymi na pokładzie statku powietrznego oraz zdobyć nowe umiejętności m.in. związane z technikami desantu.

Pas ćwiczeń taktycznych na Majdanku w Lublinie, gdzie na co dzień szkolą się terytorialsi, na kilka dni stał się areną ćwiczeń taktyczno-wysokościowych z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk. Żołnierze 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty mieli okazję zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa podczas przebywania w pobliżu śmigłowca oraz ubezpieczania jego startu i lądowania. Praktycznie przećwiczyli zasady zachowania się na pokładzie statku powietrznego podczas lotu oraz wykonanie desantu z przyziemienia i w czasie zawisu. Nabyte umiejętności w przyszłości będą mogły być wykorzystane podczas działań ratowniczych, w sytuacjach kryzysowych związanych np. z katastrofą naturalną.

Dodatkowo żołnierze mieli okazję trenować prowadzenie działań w terenie zurbanizowanym korzystając z policyjnych obiektów szkoleniowych.

Ćwiczenia na lubelskim poligonie były jednym z elementów szkolenia taktyczno-wysokościowego organizowanego cyklicznie przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie, a dokładnie Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Lublinie. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności z zakresu technik wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca oraz wypracowanie wspólnych procedur postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. W przedsięwzięciu wzięli udział kontrterroryści z całego kraju, a także funkcjonariusze Straży Pożarnej i ratownicy z GOPR.

Jednym z głównych zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest ochrona zdrowia i życia ludności oraz udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a w tym zwalczanie klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków. Zdania te wynikają wprost z misji formacji, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W obszarze zadań z zakresu ratownictwa, poszukiwań i zarządzania kryzysowego misja ta jest tożsama z misją innych służb, jak Policja, Straż Pożarna czy GOPR. Dlatego tak ważna jest organizacja wspólnych szkoleń oraz wzajemna wymiana doświadczeń.

 

 

kpt. MARTA GABOREK

OFICER PRASOWY

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz