Lubelscy terytorialsi na szkoleniu taktyczno-wysokościowym
dodano: 02.04.2024W dniach 26-28 marca br. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie szkoleniu wysokościowym z użyciem policyjnego śmigłowca. Terytorialsi u boku funkcjonariuszy z jednostki kontrterrorystycznej Policji mieli okazję zapoznać się z zasadami obowiązującymi na pokładzie statku powietrznego oraz zdobyć nowe umiejętności m.in. związane z technikami desantu.
Pas ćwiczeń taktycznych na Majdanku w Lublinie, gdzie na co dzień szkolą się terytorialsi, na kilka dni stał się areną ćwiczeń taktyczno-wysokościowych z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk. Żołnierze 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty mieli okazję zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa podczas przebywania w pobliżu śmigłowca oraz ubezpieczania jego startu i lądowania. Praktycznie przećwiczyli zasady zachowania się na pokładzie statku powietrznego podczas lotu oraz wykonanie desantu z przyziemienia i w czasie zawisu. Nabyte umiejętności w przyszłości będą mogły być wykorzystane podczas działań ratowniczych, w sytuacjach kryzysowych związanych np. z katastrofą naturalną.
Dodatkowo żołnierze mieli okazję trenować prowadzenie działań w terenie zurbanizowanym korzystając z policyjnych obiektów szkoleniowych.
Ćwiczenia na lubelskim poligonie były jednym z elementów szkolenia taktyczno-wysokościowego organizowanego cyklicznie przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie, a dokładnie Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Lublinie. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności z zakresu technik wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca oraz wypracowanie wspólnych procedur postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. W przedsięwzięciu wzięli udział kontrterroryści z całego kraju, a także funkcjonariusze Straży Pożarnej i ratownicy z GOPR.
Jednym z głównych zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest ochrona zdrowia i życia ludności oraz udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a w tym zwalczanie klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków. Zdania te wynikają wprost z misji formacji, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W obszarze zadań z zakresu ratownictwa, poszukiwań i zarządzania kryzysowego misja ta jest tożsama z misją innych służb, jak Policja, Straż Pożarna czy GOPR. Dlatego tak ważna jest organizacja wspólnych szkoleń oraz wzajemna wymiana doświadczeń.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej- Zamknięcie ulicy Łukasińskiego w Zamościu
- Lubelskie: 62 mln zł na wyprawki szkolne
- "Queen Symfonicznie" w Hali Widowiskowo-Sportowej OSiR w Zamościu
- Na parkingu potrącił kobietę z dzieckiem, otrzymał 2500 zł mandatu
- Owczarek niemiecki pomógł w wykryciu waluty
- Mniej papieru w ZUS, lżej dla środowiska i budżetu
- Papierosy zamiast podłogi
- Koncert Wojciecha Myrczka na Rynku Wielkim
Komentowane Aktualności
- V Sesja Nadzwyczajna Rady Miasta Zamość (10)
- Wrześniowe rocznice i uroczystości patriotyczne w Zamościu (2)
- Święto 18. Pułku Przeciwlotniczego (2)
- "Przelej krew w rocznicę Powstania" na Rynku Wielkim w Zamościu (4)
- Trwa zbiórka na remont szczeniakarni w schronisku w Zamościu (7)
- Najnowsze promocje bukmacherskie na 2024 rok (2)
- Odsłonięcie tablicy na Zamojskiej Rotundzie (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
- I Sesja Rady Miasta Zamość (21)
Inne informacje
Papuga żako bez dokumentów CITES
dodano: 11.09.2024• „Gadającą” papugę żako zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Zosinie. • Podróżna, która przewoziła papugę, nie miała odpowiednich zezwoleń CITES.
Zobacz materiałMniej papieru w ZUS, lżej dla środowiska i budżetu
dodano: 13.09.2024Już około 1 mld złotych oszczędności dla budżetu państwa dało przeniesienie do ZUS obsługi świadczeń dla rodzin. Wprowadzenie elektronicznych wniosków ograniczyło również zanieczyszczenie środowiska. Rodzice i opiekunowie nie musieli drukować ok. 120 ton tradycyjnych papierowych wniosków.
Zobacz materiałOwczarek niemiecki pomógł w wykryciu waluty
dodano: 13.09.2024Przejście graniczne w Zosinie. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili w bagażu podróżnej znaczną ilość gotówki. Kobieta miała obowiązek zgłosić przewożone pieniądze przy przekraczaniu granicy. Nie zrobiła tego i została ukarana mandatem. W kontroli pomagał funkcjonariuszom służbowy owczarek niemiecki, który niedawno ukończył szkolenie z poszukiwania waluty.
Zobacz materiałNietrzeźwy kierowca mazdy jechał bez świateł
dodano: 12.09.2024Zatrzymany przez policjantów do kontroli drogowej, z powodu braku oświetlenia pojazdu, 40-letni kierowca Mazdy był nietrzeźwy. W organizmie miał prawie 1,5 promila. Nie posiadał też uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ze swojego postępowania wytłumaczy się przed sądem.
Zobacz materiał