zamosc.tv

Wystawa fotografii Mirosława Chmiela „Akademia Zamojska

dodano: 05.12.2023

Wystawa „AKADEMIA ZAMOJSKA /historia rewitalizacji 2019 - 2023/” to dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca historię rewitalizacji budynku akademii.

 

Akademia Zamojska – uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego.

Zorganizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy, działała do likwidacji w 1784 r. przeprowadzonej przez Austriaków. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364 r.) i wileńskiej (1578 r.), uczelnią w Rzeczypospolitej. Okres jej świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku.

Remont konserwatorski Akademii Zamojskiej obejmował dokonanie zmian przywracających budynkowi formę z drugiej połowy XVIII w., przebudowę istniejącego korpusu budynku, przywrócenie historycznego układu przestrzennego pomieszczeń, wykonanie nadbudowy przez odtworzenie dachu mansardowego. Pozwoliło to na odtworzenie bryły budynku w formie z 2 połowy XVIII-wieku oraz adaptację powierzchni na cele użytkowe. Przeprowadzenie prac konserwatorskich we wnętrzach, na elewacjach, pozwoliło na objęcie ochroną zachowanych elementów zabytkowych oraz przywróciło charakter budynku w formie, jaką prezentował przed likwidacją Akademii.

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu OCHRONA ZABYTKÓW dla zadania pn.: „Zamość, Akademia Zamojska (XVII w.): prace konserwatorskie barkowych polichromii w sali W007 oraz środkom własnym Miasta Zamość.

Na wystawie zaprezentowana  jest tylko część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej została  przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu. Powstały materiał zdjęciowy, o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych, w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw.

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta miasta Zamość.

Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu  RP  Stowarzyszenia Twórców. Kurator galerii fotografii  Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Zamojskim, Morandówce i Arte Hotel. W 1976 r. z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna  Grupa  Twórcza. Organizator,  komisarz i konsultant na wielu plenerach fotograficznych, juror konkursów oraz kurator wielu wystaw. Autor ponad 60 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych. Trzykrotnie otrzymał Stypendium artystyczne Prezydenta miasta Zamość w 2019, 2021, i 2023 r. W 2018 r.  otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej. W 2022 r. srebrny Za Twórczość Fotograficzną.

Otwarcie wystawy: 15 grudnia 2023 r. w Muzeum Zamojskim, ul. Ormiańska 24 o godz. 15.30.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia placówki do końca stycznia 2024 r. W lutym 2024 r. zostanie przeniesiona do budynku Akademii Zamojskiej.

 

ZDK Zamość

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz