zamosc.tv

Lubelscy terytorialsi rozwijają projekt K9

dodano: 21.11.2023

W minioną sobotę, 18 listopada br. w Lasach Kozłowieckich odbyły się wspólne ćwiczenia Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej (GPR K9) 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Grupy Poleskie Psy Ratownicze. Celem warsztatów była wymiana doświadczeń i doskonalenie współpracy między różnymi służbami.

Scenariusz wspólnych ćwiczeń zakładał prowadzenie akcji poszukiwawczej osoby starszej i dwojga dzieci, które zagubiły się podczas grzybobrania. Do akcji zostali wezwani żołnierze z Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej K9 2 Lubelskiej Brygady OT oraz Grupa Poleskie Psy Ratownicze. Działania prowadzone były w trudnych warunkach terenowych – młody, gęsty las i podmokły teren. Dodatkowo działania utrudniała świeża pokrywa śnieżna.
 
Akcją kierowali planiści z Grupy Poleskie Psy Ratownicze, którzy wyznaczyli sektory poszukiwań i kierowali do nich odpowiednie siły. Do przeszukiwania terenu wykorzystano tzw. „szybkie trójki”, czyli 3-osobowe zespoły kierowane przez nawigatorów 2 LBOT, których zadaniem było prawidłowe sprawdzenie całego wyznaczonego obszaru.
 
Głównym celem ćwiczeń była wymiana doświadczeń między cywilnymi i wojskowymi grupami poszukiwawczymi z psami, zapoznanie się ze sposobami szkolenia psów i różnymi metodami prowadzenia akcji poszukiwawczych.
 
2 LBOT rozpoczęła wdrażanie program K9 na początku ubiegłego roku. Obecnie Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza K9 liczy już 17 certyfikowanych nawigatorów i systematycznie powiększa się. Żołnierze z GPR regularnie podnoszą swoje kompetencje, uczestnicząc w różnych szkoleniach w ramach projektu K9 WOT i ćwiczeniach z innymi służbami, m.in. Strażą Pożarną i Strażą Graniczną.
 
W przyjętym w WOT modelu Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza K9 składa się z dowódcy, planistów oraz zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Czworonogi służą razem ze swoimi przewodnikami – żołnierzami OT – w samodzielnym pododdziale jednostki. Wszyscy żołnierze wchodzący w skład GPR (dowódcy, zastępcy dowódców, analitycy, planiści, operatorzy, nawigatorzy, przewodnicy) pełnią terytorialną służbę wojskową (TSW).
 
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej systematycznie buduje swoje zdolności w zakresie wsparcia służb w prowadzeniu działań poszukiwawczo-ratowniczych. Przypomnijmy, udział w akcjach poszukiwawczych należy do jednych z zadań ustawowych WOT. Siły i środki 2 LBOT zostały włączone do systemu zarządzania kryzysowego jesienią 2018 roku. Od 2019 roku lubelscy terytorialsi regularnie uczestniczą w akcjach poszukiwawczo – ratowniczych osób zaginionych na terenie województwa lubelskiego u boku Policji.
 
 
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz