zamosc.tv

Szkoła wobec zjawiska przemocy rówieśniczej wśród uczniów

dodano: 22.03.2023

23 marca br. zakończy się cykl spotkań z dyrektorami szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego dotyczących zjawiska przemocy rówieśniczej. Spotkania zorganizowano z inicjatywy Lubelskiego Kuratora Oświaty; pierwsza grupa dyrektorów wzięła w nich udział 8 marca br. w Zamościu, ostatnia będzie uczestniczyć 23 marca br. w Opolu Lubelskim. 

Wydarzenie z dnia 28 lutego 2023 r., którego uczestnikami byli uczniowie szkół ponadpodstawowych Miasta Zamość, wstrząsnęło opinią publiczną. W ocenie Lubelskiego Kuratora Oświaty konieczne stało się wspólne ze szkołami zaplanowanie spójnych działań wychowawczych, których celem będzie wsparcie młodzieży nie tylko w przeżyciu emocji wynikających z tego tragicznego zdarzenia, ale też kształtowanie postaw, które pomogą nauczycielom w rozpoznaniu oraz zapobieganiu agresywnym zachowaniom i postawom obojętności wobec takich zjawisk.  
 
W spotkaniach oprócz dyrektorów uczestniczyli szkolni pedagodzy i psycholodzy, dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych a także, dzięki zaangażowaniu Komendy Wojewódzkiej Policji, przedstawiciele wszystkich komend powiatowych, m. in. zajmujący się profilaktyką nieletnich. Dodatkowo w spotkaniu w Zamościu wzięli udział prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Zamościu oraz sędzia Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Okręgowego w Zamościu.
 
Dużym wsparciem dla dyrektorów był udział w spotkaniach specjalistów w dziedzinie psychologii dzieci i młodzieży oraz dyrektorów i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, którzy odnieśli się do zjawiska przemocy rówieśniczej w szkole, wskazywali, jak ją rozpoznawać i podejmować skuteczne interwencje.  
 
Na spotkaniach omówiono również kwestie profilaktyki przemocy w szkole i budowania klimatu bezpieczeństwa. Wskazano na realizowane w województwie lubelskim programy mediacji rówieśniczych i mediacji szkolnych oraz przypomniano o udostępnionych przez resort edukacji materiałach dotyczących rozpoznawania i profilaktyki zagrożeń. Poradnik, opracowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi resortami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, przeznaczony jest dla dyrektorów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Stanowi kompendium wiedzy na temat rozpoznawania zagrożeń i reagowania na nie oraz przedstawia procedury i działania rekomendowane w przypadku wystąpienia w szkołach i placówkach konkretnych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu uczniów i pracowników.
 
Jolanta Misiak
Dyrektor
Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz
KO w Lublinie

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz