Szkoła wobec zjawiska przemocy rówieśniczej wśród uczniów
dodano: 22.03.202323 marca br. zakończy się cykl spotkań z dyrektorami szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego dotyczących zjawiska przemocy rówieśniczej. Spotkania zorganizowano z inicjatywy Lubelskiego Kuratora Oświaty; pierwsza grupa dyrektorów wzięła w nich udział 8 marca br. w Zamościu, ostatnia będzie uczestniczyć 23 marca br. w Opolu Lubelskim.
Wydarzenie z dnia 28 lutego 2023 r., którego uczestnikami byli uczniowie szkół ponadpodstawowych Miasta Zamość, wstrząsnęło opinią publiczną. W ocenie Lubelskiego Kuratora Oświaty konieczne stało się wspólne ze szkołami zaplanowanie spójnych działań wychowawczych, których celem będzie wsparcie młodzieży nie tylko w przeżyciu emocji wynikających z tego tragicznego zdarzenia, ale też kształtowanie postaw, które pomogą nauczycielom w rozpoznaniu oraz zapobieganiu agresywnym zachowaniom i postawom obojętności wobec takich zjawisk.
W spotkaniach oprócz dyrektorów uczestniczyli szkolni pedagodzy i psycholodzy, dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych a także, dzięki zaangażowaniu Komendy Wojewódzkiej Policji, przedstawiciele wszystkich komend powiatowych, m. in. zajmujący się profilaktyką nieletnich. Dodatkowo w spotkaniu w Zamościu wzięli udział prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Zamościu oraz sędzia Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Okręgowego w Zamościu.
Dużym wsparciem dla dyrektorów był udział w spotkaniach specjalistów w dziedzinie psychologii dzieci i młodzieży oraz dyrektorów i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, którzy odnieśli się do zjawiska przemocy rówieśniczej w szkole, wskazywali, jak ją rozpoznawać i podejmować skuteczne interwencje.
Na spotkaniach omówiono również kwestie profilaktyki przemocy w szkole i budowania klimatu bezpieczeństwa. Wskazano na realizowane w województwie lubelskim programy mediacji rówieśniczych i mediacji szkolnych oraz przypomniano o udostępnionych przez resort edukacji materiałach dotyczących rozpoznawania i profilaktyki zagrożeń. Poradnik, opracowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi resortami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, przeznaczony jest dla dyrektorów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Stanowi kompendium wiedzy na temat rozpoznawania zagrożeń i reagowania na nie oraz przedstawia procedury i działania rekomendowane w przypadku wystąpienia w szkołach i placówkach konkretnych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu uczniów i pracowników.
Jolanta Misiak
Dyrektor
Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz
KO w Lublinie
Aktualności
więcej-
Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
- 34-latek kierował Oplem na zakazie, spowodował kolizję i uciekł. Został zatrzymany i usłyszał zarzuty
- Na rowerach z promilami
- Volkswagen poszukiwany w Niemczech został odzyskany w Zosinie
- Przepłynęli rzekę graniczną Bug, chcieli dotrzeć na zachód Europy
- 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej w pełnej gotowości – ponad 450 żołnierzy gotowych do natychmiastowego działania
- Nagrody czekają! Konkurs Prezesa ZUS na najlepsze prace o ubezpieczeniach społecznych
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów
Komentowane Aktualności
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (55)
- Dziękuję i życzę (1625)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (329)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Gniewosz plamisty (5)
- Dziękuję i życzę (1625)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Kino przyjazne sensorycznie
dodano: 08.07.2025
CKF Stylowy we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiałPolicyjna łódź na zalewie w Nieliszu gotowa do sezonu
dodano: 02.07.2025
Sezon turystyczny rozpoczęty. W tym okresie policjanci z Nielisza będą realizowali służby na miejscowym zalewie. Patrole wypłyną, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim wypoczywającym nad wodą, osobom kąpiącym się, uprawiającym sporty wodne oraz wędkarzom.
Zobacz materiałTymczasowy areszt za usiłowanie zabójstwa
dodano: 25.06.2025
Policjanci z zamojskiej komendy zatrzymali 83-latka, który w mieszkaniu zaatakował swojego krewnego. W trakcie awantury oblał go wrzątkiem, a następnie kilka razy ugodził go nożem. Pokrzywdzony trafił pod opiekę lekarzy, a sprawca usłyszał prokuratorski zarzut usiłowania zabójstwa. Na wniosek śledczych sąd tymczasowo aresztował 83-latka na 3 miesiące. Za usiłowanie zabójstwa grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.
Zobacz materiałUWAGA - UTRUDNIENIA - UL. ŁUKASIŃSKIEGO
dodano: 03.07.2025Od dzisiaj (3 lipca) ulica Łukasińskiego do ulicy Zamenhofa zostaje zamknięta i wyłączona z ruchu. To kolejny etap robót naprawczych nawierzchni ulicy Łukasińskiego. Ulica Zamenhofa pozostaje przejezdna.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)