Wspólne szkolenie brytyjskich kawalerzystów i pododdziału konnego 2 LBOT
dodano: 22.03.2023W dniach 17-18 marca br. w Kierzbuniu odbyło się wspólne szkolenie brytyjskich kawalerzystów i pododdziału konnego 2 Lubelskiej Brygady OT. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach programu wykorzystania koni w 2 LBOT.
Celem treningu taktycznego z wykorzystaniem koni była wymiana doświadczeń w zakresie użycia koni do realizacji takich zadań, jak pokonywanie stref niebezpiecznych i przeszkód terenowych, działania rozpoznawcze oraz transport wyposażenia wojskowego. Trening został przeprowadzony z inicjatywy żołnierzy z Pułku Kawalerii Armii Brytyjskiej (The Royal Lancers) stacjonujących w Polsce w ramach sił NATO. Szkolenie zaplanował i zorganizował pododdział konny 2 Lubelskiej Brygady OT.
- Zadania realizowaliśmy w terenie trudno dostępnym dla pojazdów mechanicznych, gdzie występuje duża liczba dolin, wzgórz, wód rzeczno-jeziornych oraz zwartych terenów leśnych. Szkolenie potwierdziło, że konie, jako alternatywny środek transportu w tych warunkach, są niezawodne ze względu na ciche i sprawne przemieszczanie, możliwość szybkiego pokonywania terenu podmokłego, zalesionego, pokonywania długich dystansów bez dodatkowego zabezpieczenia logistycznego – powiedziała kpr. Karolina Salamon, kierująca programem wykorzystania koni w 2 LBOT.
Brytyjczycy wysoko ocenili umiejętności jeździeckie, wiedzę i sposób użycia koni w warunkach taktycznych – Wspólny trening jeździecki był fantastycznym doświadczeniem. Sposób wykorzystania koni w WOT do pokonywania trudnego terenu, jest interesującą taktyką, której nie stosujemy w armii brytyjskiej, tym bardziej było to wyjątkowe doświadczenie. Wielu naszych żołnierzy ma doświadczenie w jeździe konnej, a wysoko wykwalifikowani instruktorzy z 2 LBOT zadbali o to, aby było to ciekawe i pełne wyzwań szkolenie. Podczas naszego pobytu w Polsce intensywnie współpracowaliśmy z WOT i wiele się od nich nauczyliśmy, to jest współpraca, która będzie trwała przez wiele lat – powiedział por. Dan Evans, uczestnik szkolenia, rzecznik prasowy The Royal Lancers (Prince of Wales Troop).
2 LBOT jako pierwsza brygada WOT rozpoczęła wdrażanie projektu wykorzystania koni, m.in. do transportu uzbrojenia i wyposażenia w terenie trudno dostępnym. W październiku 2021 roku lubelscy terytorialsi po raz pierwszy wykorzystali konie w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”, do zabezpieczenia terenów przygranicznych z Białorusią. O skierowaniu patroli konnych na granicę zdecydowała, m.in. doskonała mobilność koni w trudnym terenie, możliwość transportu dodatkowego wyposażenia, szybkość przemieszczania, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie. Patrole konne 2 LBOT na granicy są z powodzeniem realizowane do dziś.
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
- 34-latek kierował Oplem na zakazie, spowodował kolizję i uciekł. Został zatrzymany i usłyszał zarzuty
- Na rowerach z promilami
- Volkswagen poszukiwany w Niemczech został odzyskany w Zosinie
- Przepłynęli rzekę graniczną Bug, chcieli dotrzeć na zachód Europy
- 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej w pełnej gotowości – ponad 450 żołnierzy gotowych do natychmiastowego działania
- Nagrody czekają! Konkurs Prezesa ZUS na najlepsze prace o ubezpieczeniach społecznych
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów
Komentowane Aktualności
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (329)
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (52)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Dziękuję i życzę (1624)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Gniewosz plamisty (5)
- Dziękuję i życzę (1624)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Lato w kinie - wakacyjna promocja!
dodano: 27.06.2025
Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na Lato w kinie. W wakacje (30.06-29.08.2025), od poniedziałku do piątku, na wszystkie seanse rozpoczynające się przed godziną 15:00, obowiązują bilety w promocyjnej cenie 20 zł.
Zobacz materiałTradycyjne sianokosy w skansenie - więc grabie w dłoń!
dodano: 12.06.2025
Wydarzenie pod hasłem „Sianokosy” to doskonała okazja, by powrócić do przeszłości i doświadczyć, jak wyglądała praca na wsi. Podczas pokazu uczestnicy będą mogli poznać tradycyjne narzędzia wykorzystywane podczas sianokosów, zobaczyć, jak poprawnie klepie się kosę na tzw. „babce” oraz dowiedzieć się, dlaczego nie każde grabie grabią do siebie.
Zobacz materiał2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej w pełnej gotowości – ponad 450 żołnierzy gotowych do natychmiastowego działania
dodano: 09.07.2025
W związku z decyzją Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz bieżącą analizą sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, ponad 450 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT zostało zgrupowanych w trzech lokalizacjach – Lublin, Kraśnik, Zamość – gdzie prowadzą intensywne przygotowania sprzętu i pozostają w pełnej gotowości do natychmiastowego podjęcia działań.
Zobacz materiałKultowy film w zamojskim kinie! Monty Python i Święty Graal. 50-lecie premiery
dodano: 16.06.2025
Premiera tego absurdalnego filmu nigdy nie miała miejsca w Polsce. Dlatego robimy ją teraz, 50 lat po premierze światowej, bo w 1975 roku akurat graliśmy w kinach świetną „Ziemię obiecaną” Wajdy, a później już musieliśmy szybko lecieć do sklepu, by stanąć w kolejce po mięso. Nasi „przyjaciele” zza Buga też nie bardzo chcieli, żebyśmy pękali ze śmiechu. Nie było więc czasu i przestrzeni na polską premierę kinową pierwszego (czy tam drugiego – zależy, jak liczyć) filmu fabularnego Monty Pythona, grupy komików ze „zgniłego Zachodu”, którzy usiłowali przekonać cały świat, że konno można jeździć bez konia, a jedynie klekocząc skorupami kokosa. MONTY PYTHON I ŚWIĘTY GRAAL na ekranach CKF „Stylowy” 22.06.2025 godz. 16:00 i 5.07.2025 o godz. 20:30.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)