Przystanekhistoria.pl – nowy portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej
dodano: 12.12.201911 grudnia 2019 r. Instytut Pamięci Narodowej udostępnił popularnonaukowy serwis internetowy, prezentujący w atrakcyjnej i przejrzystej formule ustalenia historyczne pracowników IPN oraz osób współpracujących z Instytutem. Jest to kontynuacja prowadzonej przez Instytut od kilku lat misji popularyzacji historii prowadzonej za pośrednictwem internetu.
Nazwa portalu nawiązuje do wykreowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i funkcjonującej od kilku lat marki Przystanek Historia – stacjonarnego centrum edukacyjnego działającego najpierw w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 21/25, a potem również w innych miastach, w kraju i za granicą. Rozwijając naszą działalność popularyzatorską o obszar cyfrowy, postanowiliśmy poprzez nazwę serwisu internetowego nawiązać do wcześniej prowadzonej aktywności.
Pod nazwą Przystanek Historia realizowane są także audycje radiowe i programy telewizyjne, we współpracy z Polskim Radiem i TVP Historia. Kolejne odcinki obu serii będą publikowane w naszym serwisie internetowym.
Logo portalu nawiązuje do trzech postaci symbolizujących walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. – Józef Piłsudski, walkę z dwoma totalitaryzmami w okresie II wojny światowej – Mały Powstaniec oraz walkę z komunistyczną dyktaturą po 1945 r. – Anna Walentynowicz.
Na start portalu przygotowaliśmy dla naszych Odbiorców blisko 400 artykułów popularnonaukowych poruszających problematykę historii Polski w XX wieku. Autorami większości tekstów są pracownicy IPN, część z nich napisały osoby współpracujące z Instytutem.
W portalu na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video Użytkownicy znajdą blisko tysiąc materiałów multimedialnych, w tym: filmów dokumentalnych, relacji z konferencji naukowych, spotkań autorskich czy też spotów informacyjnych. Dodatkowo w portalu umieszczono 24 audycje radiowe.
Każdy z korzystających z portalu może sięgnąć do umieszczonych w nim publikacji cyfrowych, które są do pobrania bezpłatnie. W portalu przystanekhistoria.pl znajduje się blisko 800 różnego rodzaju publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Portal prezentuje także kalendarium historyczne, zawierające blisko 4 tys. wpisów dotyczących wydarzeń mających miejsce w dwudziestowiecznej historii Polski.
Rozwijając naszą aktywność cyfrową pragniemy w przyszłym roku przygotować aplikację, dostępną bezpłatnie w Google Play i AppStore, prezentującą także w tej formie dorobek Instytutu Pamięci Narodowej.
Hasło przewodnie portalu to: Wirtualna podróż, prawdziwa historia, czyli wirtualna podróż z dorobkiem naukowym IPN: artykuły, książki, filmy i nagrania dostępne od ręki, po kliknięciu w ekran telefonu lub komputera.
Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Aktualności
więcej-
ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów
- Zasady zachowania się podczas burz
- Kino przyjazne sensorycznie
- VI edycja Powiatowego Konkursu Fotograficznego pn.: „Piękno Powiatu Zamojskiego w obiektywie”
- Wzmożony ruch graniczny na Podkarpaciu – warto przygotować się do wakacyjnej wyprawy
- Podpalacz wyszedł z zapalniczką z płonącej stodoły- został zatrzymany przez policjantów
- Zajęcia beatbox z Patrykiem Tik Tak Matelą
- Dołącz do 3. Wojskowego Szpitala Polowego!
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (264)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (127)
- Jarosławiec w sieci dróg (3)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Dziękuję i życzę (1623)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
12 osób odpowie za organizację nielegalnej migracji
dodano: 16.06.2025
Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach znajdzie swój finał w sądzie. Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Siedlcach akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, oskarżonym o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się procederem organizowania cudzoziemcom przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom.
Zobacz materiałW weekend 7 kierowców straciło prawo jazdy
dodano: 07.07.2025
Tylko podczas minionego weekendu siedmiu kierujących zostało zatrzymanych przez patrole hrubieszowskiej drogówki na drodze relacji Teratyn - Zosin za przekroczenie dozwolonej prędkości. Kierowcy stracili uprawnienia do kierowania za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym na okres trzech miesięcy. Apelujemy o zachowanie rozsądku na drodze i jazdę zgodną z przepisami.
Zobacz materiałTrwa nabór do służby kontraktowej w NOSG
dodano: 24.06.2025
Nadbużański Oddział Straży Granicznej w dalszym ciągu prowadzi nabór do służby kontraktowej. Kontrakty będą mogli zawierać zarówno byli funkcjonariusze, jak i osoby dotychczas niezwiązane ze służbą. W 2025 roku do służby kontraktowej w Nadbużańskim Oddziale SG przewidziano nabór do 100 osób. Głównym zadaniem nowo przyjętych funkcjonariuszy będzie fizyczna ochrona granicy państwowej, w szczególności na odcinkach zagrożonych nielegalną migracją. Jest również specjalna oferta służby dla byłych funkcjonariuszy SG. Będą oni mogli bowiem pełnić służbę w nowo powstającym centrum monitoringu w komendzie NOSG w Chełmie.
Zobacz materiałChciała sprzedać sukienkę, a straciła 8 000 złotych
dodano: 12.06.2025
O tym jak działają oszuści przekonała się 29-letnia kobieta z gminy Ulhówek. Na portalu sprzedażowym wystawiła sukienkę i za jego pośrednictwem skontaktowała się z nią osoba, rzekomo zainteresowana jej kupnem. Kolejno kobieta kliknęła w link podany przez oszustkę, wybrała metodę płatności z karty na kartę i podała dane swojej karty. Straciła około 8 000 złotych. Apelujemy o czujność i ostrożność podczas sprzedaży przez Internet.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)