Przystanekhistoria.pl – nowy portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej
dodano: 12.12.201911 grudnia 2019 r. Instytut Pamięci Narodowej udostępnił popularnonaukowy serwis internetowy, prezentujący w atrakcyjnej i przejrzystej formule ustalenia historyczne pracowników IPN oraz osób współpracujących z Instytutem. Jest to kontynuacja prowadzonej przez Instytut od kilku lat misji popularyzacji historii prowadzonej za pośrednictwem internetu.
Nazwa portalu nawiązuje do wykreowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i funkcjonującej od kilku lat marki Przystanek Historia – stacjonarnego centrum edukacyjnego działającego najpierw w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 21/25, a potem również w innych miastach, w kraju i za granicą. Rozwijając naszą działalność popularyzatorską o obszar cyfrowy, postanowiliśmy poprzez nazwę serwisu internetowego nawiązać do wcześniej prowadzonej aktywności.
Pod nazwą Przystanek Historia realizowane są także audycje radiowe i programy telewizyjne, we współpracy z Polskim Radiem i TVP Historia. Kolejne odcinki obu serii będą publikowane w naszym serwisie internetowym.
Logo portalu nawiązuje do trzech postaci symbolizujących walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. – Józef Piłsudski, walkę z dwoma totalitaryzmami w okresie II wojny światowej – Mały Powstaniec oraz walkę z komunistyczną dyktaturą po 1945 r. – Anna Walentynowicz.
Na start portalu przygotowaliśmy dla naszych Odbiorców blisko 400 artykułów popularnonaukowych poruszających problematykę historii Polski w XX wieku. Autorami większości tekstów są pracownicy IPN, część z nich napisały osoby współpracujące z Instytutem.
W portalu na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video Użytkownicy znajdą blisko tysiąc materiałów multimedialnych, w tym: filmów dokumentalnych, relacji z konferencji naukowych, spotkań autorskich czy też spotów informacyjnych. Dodatkowo w portalu umieszczono 24 audycje radiowe.
Każdy z korzystających z portalu może sięgnąć do umieszczonych w nim publikacji cyfrowych, które są do pobrania bezpłatnie. W portalu przystanekhistoria.pl znajduje się blisko 800 różnego rodzaju publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Portal prezentuje także kalendarium historyczne, zawierające blisko 4 tys. wpisów dotyczących wydarzeń mających miejsce w dwudziestowiecznej historii Polski.
Rozwijając naszą aktywność cyfrową pragniemy w przyszłym roku przygotować aplikację, dostępną bezpłatnie w Google Play i AppStore, prezentującą także w tej formie dorobek Instytutu Pamięci Narodowej.
Hasło przewodnie portalu to: Wirtualna podróż, prawdziwa historia, czyli wirtualna podróż z dorobkiem naukowym IPN: artykuły, książki, filmy i nagrania dostępne od ręki, po kliknięciu w ekran telefonu lub komputera.
Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Aktualności
więcej-
Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych
- Będą utrudnienia na ul. Lipskiej
- Kampania informacyjno-edukacyjna BEZPIECZNA BUTLA – BEZPIECZNY DOM
- Checklista DZSW
- 50. Międzynarodowe Koncerty Organowe - Krasnobród 2025
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka”
- Wypadek 12-latka na hulajnodze elektrycznej. Apelujemy o ostrożność!
- Zachęcamy mieszkańców Zamościa do pobierania i korzystania z aplikacji mMieszkaniec
Komentowane Aktualności
- Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych (2)
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka” (4)
- Wyjaśnienia dot. odbioru stadionu OSiR (2)
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1627)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (372)
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (102)
- PiS odnosi się do ostatnich sytuacji jakie miały miejsce w Zamościu (67)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Dziękuję i życzę (1627)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Służby przechwyciły nielegalne papierosy o wartości 5 mln złotych
dodano: 24.06.2025
Straż Graniczna we współpracy z KAS oraz Policją po raz kolejny przejęły wyroby akcyzowe pochodzące z nielegalnych źródeł. Tym razem zabezpieczono blisko 6 milionów sztuk papierosów, których wartość rynkową szacuje się na kwotę przekraczającą 5 mln złotych.
Zobacz materiałKino przyjazne sensorycznie
dodano: 24.06.2025
CKF Stylowy we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiał50. Międzynarodowe Koncerty Organowe w Krasnobrodzie
dodano: 03.07.2025W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na 50. Międzynarodowe Koncerty Organowe, które odbywać sie będą w krasnobrodzkim sanktuarium.
Zobacz materiałTymczasowy areszt za znęcanie nad wujkiem i uśmiercenie kota ze szczególnym okrucieństwem
dodano: 11.07.2025
Na trzy miesiące do tymczasowego aresztu trafił 31-latek, który znęcał się nad swoim 77-letnim wujkiem i uśmiercił należącego do niego kota. W chwili zatrzymania był pijany - miał 3 promile alkoholu w organizmie. Za swoje czyny odpowie w warunkach recydywy. Grozi mu kara nawet do 7,5 roku pozbawienia wolności.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)