zamosc.tv

Przystanekhistoria.pl – nowy portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej

dodano: 12 grudnia 2019

11 grudnia 2019 r. Instytut Pamięci Narodowej udostępnił popularnonaukowy serwis internetowy, prezentujący w atrakcyjnej i przejrzystej formule ustalenia historyczne pracowników IPN oraz osób współpracujących z Instytutem. Jest to kontynuacja prowadzonej przez Instytut od kilku lat misji popularyzacji historii prowadzonej za pośrednictwem internetu.

Nazwa portalu nawiązuje do wykreowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i funkcjonującej od kilku lat marki Przystanek Historia – stacjonarnego centrum edukacyjnego działającego najpierw w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 21/25, a potem również w innych miastach, w kraju i za granicą. Rozwijając naszą działalność popularyzatorską o obszar cyfrowy, postanowiliśmy poprzez nazwę serwisu internetowego nawiązać do wcześniej prowadzonej aktywności.
Pod nazwą Przystanek Historia realizowane są także audycje radiowe i programy telewizyjne, we współpracy z Polskim Radiem i TVP Historia. Kolejne odcinki obu serii będą publikowane w naszym serwisie internetowym.
Logo portalu nawiązuje do trzech postaci symbolizujących walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. – Józef Piłsudski, walkę z dwoma totalitaryzmami w okresie II wojny światowej – Mały Powstaniec oraz walkę z komunistyczną dyktaturą po 1945 r. – Anna Walentynowicz.
Na start portalu przygotowaliśmy dla naszych Odbiorców blisko 400 artykułów popularnonaukowych poruszających problematykę historii Polski w XX wieku. Autorami większości tekstów są pracownicy IPN, część z nich napisały osoby współpracujące z Instytutem.
W portalu na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video Użytkownicy znajdą blisko tysiąc materiałów multimedialnych, w tym: filmów dokumentalnych, relacji z konferencji naukowych, spotkań autorskich czy też spotów informacyjnych. Dodatkowo w portalu umieszczono 24 audycje radiowe.
Każdy z korzystających z portalu może sięgnąć do umieszczonych w nim publikacji cyfrowych, które są do pobrania bezpłatnie. W portalu przystanekhistoria.pl znajduje się blisko 800 różnego rodzaju publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Portal prezentuje także kalendarium historyczne, zawierające blisko 4 tys. wpisów dotyczących wydarzeń mających miejsce w dwudziestowiecznej historii Polski.
Rozwijając naszą aktywność cyfrową pragniemy w przyszłym roku przygotować aplikację, dostępną bezpłatnie w Google Play i AppStore, prezentującą także w tej formie dorobek Instytutu Pamięci Narodowej.
Hasło przewodnie portalu to: Wirtualna podróż, prawdziwa historia, czyli wirtualna podróż z dorobkiem naukowym IPN: artykuły, książki, filmy i nagrania dostępne od ręki, po kliknięciu w ekran telefonu lub komputera.

 

 

Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz