Przystanekhistoria.pl – nowy portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej
dodano: 12.12.201911 grudnia 2019 r. Instytut Pamięci Narodowej udostępnił popularnonaukowy serwis internetowy, prezentujący w atrakcyjnej i przejrzystej formule ustalenia historyczne pracowników IPN oraz osób współpracujących z Instytutem. Jest to kontynuacja prowadzonej przez Instytut od kilku lat misji popularyzacji historii prowadzonej za pośrednictwem internetu.
Nazwa portalu nawiązuje do wykreowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i funkcjonującej od kilku lat marki Przystanek Historia – stacjonarnego centrum edukacyjnego działającego najpierw w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 21/25, a potem również w innych miastach, w kraju i za granicą. Rozwijając naszą działalność popularyzatorską o obszar cyfrowy, postanowiliśmy poprzez nazwę serwisu internetowego nawiązać do wcześniej prowadzonej aktywności.
Pod nazwą Przystanek Historia realizowane są także audycje radiowe i programy telewizyjne, we współpracy z Polskim Radiem i TVP Historia. Kolejne odcinki obu serii będą publikowane w naszym serwisie internetowym.
Logo portalu nawiązuje do trzech postaci symbolizujących walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. – Józef Piłsudski, walkę z dwoma totalitaryzmami w okresie II wojny światowej – Mały Powstaniec oraz walkę z komunistyczną dyktaturą po 1945 r. – Anna Walentynowicz.
Na start portalu przygotowaliśmy dla naszych Odbiorców blisko 400 artykułów popularnonaukowych poruszających problematykę historii Polski w XX wieku. Autorami większości tekstów są pracownicy IPN, część z nich napisały osoby współpracujące z Instytutem.
W portalu na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video Użytkownicy znajdą blisko tysiąc materiałów multimedialnych, w tym: filmów dokumentalnych, relacji z konferencji naukowych, spotkań autorskich czy też spotów informacyjnych. Dodatkowo w portalu umieszczono 24 audycje radiowe.
Każdy z korzystających z portalu może sięgnąć do umieszczonych w nim publikacji cyfrowych, które są do pobrania bezpłatnie. W portalu przystanekhistoria.pl znajduje się blisko 800 różnego rodzaju publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Portal prezentuje także kalendarium historyczne, zawierające blisko 4 tys. wpisów dotyczących wydarzeń mających miejsce w dwudziestowiecznej historii Polski.
Rozwijając naszą aktywność cyfrową pragniemy w przyszłym roku przygotować aplikację, dostępną bezpłatnie w Google Play i AppStore, prezentującą także w tej formie dorobek Instytutu Pamięci Narodowej.
Hasło przewodnie portalu to: Wirtualna podróż, prawdziwa historia, czyli wirtualna podróż z dorobkiem naukowym IPN: artykuły, książki, filmy i nagrania dostępne od ręki, po kliknięciu w ekran telefonu lub komputera.
Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Aktualności
więcej-
Wystawa rzeźb portretowych Karola Badyny „Twarze” w Galerii Rzeźby
- Bez uprawnień i poszukiwany 34-latek trafił do policyjnego aresztu
- Mieszkanka Zamościa oszukana podczas zakupu mebli ogrodowych
- Utonięcie 37-latki w Majdanie Sopockim
- Jeżdżąc hulajnogą elektryczną bądź trzeźwy i przestrzegaj prawa drogowego
- Zderzenie dwóch busów na krajowej 17 w Izbicy
- UWAGA - UTRUDNIENIA - UL. ŁUKASIŃSKIEGO
- Wakacyjna Akademia Detektywów
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Jarosławiec w sieci dróg (2)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (242)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (125)
- Dziękuję i życzę (1623)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
„Łowcy głów” zatrzymali 19-latka poszukiwanego za rozbój
dodano: 16.06.2025
Poszukiwacze z KWP w Lublinie zatrzymali 19-latka, który poszukiwany był za rozbój. Do tego przestępstwa doszło w październiku 2023 roku w Lublinie. Sprawca żądając pieniędzy wspólnie z innym ustalonym mężczyzną kopał po całym ciele pokrzywdzonego. 19-latek ma do odbycia karę 2 lat pozbawienia wolności.
Zobacz materiałKibicujemy!
dodano: 18.06.2025
W najbliższą sobotę (21 czerwca) w ramach obchodów 20-lecia Zamojskiego Szpitala Niepublicznego zostanie rozegrany mecz piłki nożnej „szpital” vs. „urząd miasta”.
Zobacz materiał„Madame Butterfly”
dodano: 11.06.2025
Madame Butterfly” to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych dzieł w historii opery. Jej uniwersalność i trwała siła oddziaływania na widzów z różnych kultur zapewnia jej stałe miejsce we wszystkich teatrach operowych świata. Na retransmisję „Madame Butterfly” z Paryskiej Opery Narodowej zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu 15 czerwca 2025 o godz. 14:30. Na wielkim ekranie zobaczymy subtelną i wysmakowaną inscenizację Roberta Wilsona, opartą na tradycji teatru japońskiego.
Zobacz materiał#TwojeŻycieTwojaKarta – uważaj na sygnały ostrzegawcze - red flags mogą uratować Ci życie
dodano: 24.06.2025
Czasem jeden szczegół, który początkowo wydaje się nieistotny, jedno zignorowane ostrzeżenie, jedna zbyt szybko podjęta decyzja mogą zmienić w naszym życiu wszystko. W kampanii #TwojeŻycieTwojaKarta ostrzegamy: handel ludźmi i praca przymusowa nie dzieją się tylko "gdzieś daleko". To problem, który może być tuż obok: w Twoim otoczeniu, w ofertach pracy, w nagłych „okazjach”, w relacjach, które z pozoru wydają się przyjacielskie. Chcemy zwrócić Twoją uwagę na sygnały ostrzegawcze, tzw. red flags, które mogą uchronić Cię przed wpadnięciem w pułapkę handlu ludźmi lub pracy przymusowej.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)