Chrońmy produkty regionalne
dodano: 04.03.2014Lubelskie specjałami stoi. O tym, że tutejsza kuchnia tradycyjna obfituje w wyborne smaki wie każdy, kto choć raz skosztował naszych pyszności z Listy Produktów Tradycyjnych. Przypomnijmy, że te lubelskie stanowią niemal 10% wszystkich wpisów! Rejestr promuje regionalne przysmaki z całej Polski, ale nie zapewnia ochrony prawnej. Dają ją dopiero unijne certyfikaty, takie jak Gwarantowana Tradycyjna Specjalność - znak jakości przyznany już miodom pitnym z lubelskiego "Apisu", czy Chronione Oznaczenie Geograficzne, na które czeka obecnie cebularz lubelski. Kto następny w kolejce?
Wśród zarejestrowanych na Liście Produktów Tradycyjnych wyrobów z naszego regionu znajduje się wiele związanych z często niewielkim obszarem ich produkcji, jak na przykład chleb niedrzwicki, jabłka kraśnickie czy całuski pszczelowolskie. To doskonała forma promocji "małych ojczyzn" i potrafimy to docenić popularyzując te smakołyki z poziomu samorządu województwa - mówi Sławomir Struski, dyrektor Departamentu
Rolnictwa i Środowiska z urzędu marszałkowskiego w Lublinie. - Zależy nam jednak także na wykreowaniu kilku specjałów, które staną się częścią większego produktu turystycznego i będą promować cały region lubelski. Skoro jesteśmy owocowym potentatem, to może warto postawić na "jabłko lubelskie" lub "malinę lubelską"? Słyniemy z doskonałej kuchni tradycyjnej, więc czemu nie wprowadzić do menu "lubelskich pierogów" czy "racuchów lubelskich"? Wszystko zależy od wyobraźni i chęci współpracy ze strony samych wytwórców. Zachęcam do podjęcia tej inicjatywy, której szlaki przetarło Stowarzyszenie "Partnerstwo Producentów Cebularza Lubelskiego".
Cebulowo-makowy wypiek rodem z Lubelszczyzny trafił najpierw (w 2007 r.) na Listę Produktów Tradycyjnych, żeby za chwilę móc pretendować do europejskiej elity certyfikowanych przysmaków. Ubiega się o to właśnie Partnerstwo Producentów Cebularza
Lubelskiego, które - za pośrednictwem ministra rolnictwa - złożyło wniosek do Komisji Europejskiej. Lada chwila spodziewamy się jego publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Jeśli w ciągu kolejnych trzech miesięcy nie wpłynie żaden sprzeciw, Komisja wpisze cebularza lubelskiego do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Z kolei znakiem jakości Gwarantowana Tradycyjna Specjalność od 2008 r. mogą się szczycić miody pitne: półtorak, dwójniak, trójniak i czwórniak. I choć GTS nie odnosi się do żadnego konkretnego regionu, to jednak Lubelskie ma w tym swoją znaczącą rolę - Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie jako pierwszy polski producent otrzymała w grudniu 2009 r. świadectwo jakości upoważniające do umieszczania znaku na etykiecie trójniaka.
Aktualności
więcej-
Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
- 34-latek kierował Oplem na zakazie, spowodował kolizję i uciekł. Został zatrzymany i usłyszał zarzuty
- Na rowerach z promilami
- Volkswagen poszukiwany w Niemczech został odzyskany w Zosinie
- Przepłynęli rzekę graniczną Bug, chcieli dotrzeć na zachód Europy
- 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej w pełnej gotowości – ponad 450 żołnierzy gotowych do natychmiastowego działania
- Nagrody czekają! Konkurs Prezesa ZUS na najlepsze prace o ubezpieczeniach społecznych
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów
Komentowane Aktualności
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (52)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (328)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Dziękuję i życzę (1624)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Gniewosz plamisty (5)
- Dziękuję i życzę (1624)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Twórcze Ścieżki – przez sztukę, emocje i wartości
dodano: 25.06.2025
Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjno-artystycznym „Twórcze Ścieżki – przez sztukę, emocje i wartości”. Projekt realizowany jest w okresie wakacyjnym 2025 roku, a jego celem jest rozwój kreatywności, kompetencji społecznych i emocjonalnych młodych ludzi poprzez różnorodne warsztaty artystyczne i edukacyjne.
Zobacz materiałKino przyjazne sensorycznie
dodano: 08.07.2025
CKF Stylowy we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiał2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej w pełnej gotowości – ponad 450 żołnierzy gotowych do natychmiastowego działania
dodano: 09.07.2025
W związku z decyzją Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz bieżącą analizą sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, ponad 450 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT zostało zgrupowanych w trzech lokalizacjach – Lublin, Kraśnik, Zamość – gdzie prowadzą intensywne przygotowania sprzętu i pozostają w pełnej gotowości do natychmiastowego podjęcia działań.
Zobacz materiał117 osób poszukiwanych zatrzymanych na Lubelszczyźnie
dodano: 12.06.2025
Policjanci z lubelskiego garnizonu wzięli udział w ogólnopolskich działaniach, których celem było zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia wydanych przez polskie sądy i prokuratury. W wyniku akcji przeprowadzonej w dniach 9 i 10 czerwca b.r. na Lubelszczyźnie zostało zatrzymanych 117 osób poszukiwanych, w tym 8 obcokrajowców. W akcji policyjnych poszukiwaczy wsparli funkcjonariusze Straży Granicznej. Całe przedsięwzięcie koordynowane było przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (1)