Napromieniowana waluta na zakup auta
dodano: 17.04.2026Strażnicy graniczni z przejścia w Medyce zawrócili obywatelkę Ukrainy, która przenosiła prawie 10 tys. dolarów. W pliku był banknot, którego promieniowanie kilkaset razy przekraczało naturalne tło. Kontrola radiometryczna to jedno z ustawowych zadań SG i prowadzona jest na granicy nieprzerwanie.
Do zdarzenia doszło 15 kwietnia br. podczas kontroli podróżnych wchodzących do Polski w Medyce. W momencie, gdy przez światło bramki radiometrycznej przechodziła 54-letnia obywatelka Ukrainy, uruchomił się sygnał informujący o znacznym przekroczeniu promieniowania. Zgodnie z procedurą funkcjonariusze Straży Granicznej odseparowali podróżną w celu szczegółowego sprawdzenia. Jak się okazało, kobieta przenosiła w bagażu 9900 dolarów amerykańskich. Weryfikacja z wykorzystaniem mobilnego sprzętu wykazała, że jeden z banknotów 1905-krotnie przekracza tło promieniowania. Jak się okazało, promieniowanie dotyczyło izotopu stosowanego w lecznictwie. Mundurowi zabezpieczyli studolarówkę w dedykowanym pojemniku, a zdarzenie skonsultowali z Państwową Agencją Atomistyki.
Przekraczająca granicę kobieta powiedziała, że pieniądze miały być przeznaczone na zakup auta. Ze względów bezpieczeństwa cudzoziemce wydano decyzję o odmowie wjazdu i wraz z pieniędzmi skierowano z powrotem na Ukrainę.
Do podobnego zdarzenia doszło w grudniu 2025 roku. Wtedy znaczną ilość waluty przenosił z Ukrainy obywatel Polski. Wtedy również stwierdzono znaczne przekroczenie promieniowania banknotu 100-dolarowego, a mężczyzna wrócił na Ukrainę.
Zapobieganie nielegalnemu przemieszczaniu materiałów promieniotwórczych to jedno z ustawowych zadań Straży Granicznej. Na wszystkich przejściach granicznych znajdują się stacjonarne urządzania, które nieprzerwanie, całodobowo kontrolują poziom promieniowania tła. Dodatkowo specjalnie wyszkolona grupa strażników granicznych ma do dyspozycji mobilne urządzenia pozwalające dokładnie zlokalizować źródło i rodzaj promieniowania. Zdarzenia każdorazowo konsultowane są z Państwową Agencją Atomistyki.
Aktualności
więcej-
Dzień Matki w kinie
- Tragiczna doba na drodze i torach. Dwa śmiertelne wypadki
- 4-latek sam i bez ubrania przyszedł do sklepu. Policjanci wyjaśniają sprawę
- Zatrzymaliśmy 43-latka poszukiwanego listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania!
- II Dobroczynna Noc Muzeów
- Dzień otwarty w zamojskiej synagodze
- Nowi ochotnicy w szeregach 2 LBOT. Ponad 120 mieszkańców regionu rozpoczęło szkolenie
- Kino przyjazne sensorycznie
Komentowane Aktualności
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (310)
- Stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo (1)
- Wypadek z udziałem karetki (11)
- Konferencja prasowa Nadleśnictwa Józefów (2)
- 24-latek wymusił pierwszeństwo (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- Dachowanie na DK17 w Chomęciskach Małych (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
„Wojsko pokazało mi drogę” – od ratownika 2 LBOT do pielęgniarstwa
dodano: 12.05.2026Są ludzie, którzy długo szukają swojej życiowej drogi. Są też tacy, którzy odnajdują ją tam, gdzie początkowo chcieli jedynie spróbować czegoś nowego. Tak było w przypadku st. szer. spec. Wiktorii - żołnierza 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która dzięki służbie na etacie ratownika odkryła swoje powołanie do pielęgniarstwa.
Zobacz materiałKAS i SG rozbiły grupę przestępczą, która przemycała papierosy za pomocą balonów meteorologicznych
dodano: 29.04.2026• Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspólnie z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej (NOSG) rozbiły grupę przestępczą, która przemycała papierosy z Białorusi. • Do przemytu wykorzystano 160 balonów metrologicznych. • Zatrzymano 34-letniego obywatela Białorusi, który kierował grupą.
Zobacz materiałLednica 2026: zapisy na wyjazd młodzieży z naszej diecezji
dodano: 23.04.2026Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zaprasza młodych do udziału w 30. Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 6 czerwca na Polach Lednickich. Jubileuszowe spotkanie będzie przeżywane pod hasłem „Genesis”.
Zobacz materiałOszustwo przy sprzedaży aparatu słuchowego z wykorzystaniem kodu blik
dodano: 21.04.202662 – letni mieszkaniec Parczewa stracił blisko 15 tysięcy złotych chcąc sprzedać na portalu ogłoszeniowym aparat słuchowy. Potencjalny kupiec wysłał mu link mający na celu finalizacje transakcji, który przekierował 62 – latka do bankowości elektronicznej. Tam zgodnie z poleceniami telefonicznymi odbierając zapłatę musiał stworzyć historię przelewów za pomocą kodów blik. Gdy podał ostatni kod rozmowa nagle została zakończona. Chwilę później mężczyzna zdał sobie sprawę, że został oszukany, a z jego konta zniknęło prawie 15tysięcy.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)