Lubelscy Terytorialsi zapraszają na „Ferie z WOT”
dodano: 17.01.20252 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.
Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na ferie, to zgłoś się na szkolenie organizowane przez 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej. Już 14 lutego rozpocznie się 7. edycja projektu „Ferie z WOT”. Po raz pierwszy projekt został zorganizowany w 2019 roku i od tamtej pory nieprzerwanie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu.
Głównym założeniem „Ferii z WOT” jest dostosowanie terminów 16-dniowych szkoleń podstawowych i 8-dniowych szkoleń wyrównawczych do zimowej przerwy w nauce. Projekt adresowany jest przede wszystkim do pełnoletnich uczniów, studentów i nauczycieli, którzy bez uszczerbku w nauce lub pracy mogą odbyć szkolenie wojskowe. „Ferie z WOT” to również atrakcyjna propozycja dla każdego, kto jest zainteresowany wojskiem i spełnia wymogi formalne, a są to: posiadanie polskiego obywatelstwa, pełnoletność, niekaralność, dobry stan psychofizyczny oraz niepełnienie innej formy służby wojskowej.
Jak przebiega szkolenie?
Programowo szkolenie w ramach „Ferii z WOT” nie różni się od innych tego typu szkoleń organizowanych w WOT. Prowadzone są dwa rodzaje szkoleń: podstawowe, 16-dniowe dla osób, które nigdy nie były w wojsku oraz szkolenie wyrównawcze, 8-dniowe dla żołnierzy rezerwy. Podczas szkolenia podstawowego ochotnicy mają możliwość nauczyć się m.in. bezpiecznego i sprawnego posługiwania się bronią etatową, taktyki pododdziałów lekkiej piechoty, podstaw medycyny pola walki, łączności i terenoznawstwa. Szkolenie kończy się egzaminem w formie tzw. „pętli taktycznej”. Zwieńczeniem „szesnastki” będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 1 marca br.
Jakie korzyści zyskają ochotnicy?
Pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej daje wiele korzyści. Na dobry początek, zgodnie z obowiązującymi od tego roku nowymi przepisami każdy ochotnik, który ukończy szkolenie 16-dniowe, oprócz uposażenia podstawowego, otrzymuje dodatkowo tzw. świadczenie początkowe, co w całości stanowi kwotę ponad 6,5 tysięcy złotych. Po przysiędze, w trakcie służby Terytorialsi mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości minimum 938 zł miesięcznie (za gotowość bojową i obowiązkowe, comiesięczne, dwudniowe szkolenie rotacyjne).
Służba w WOT to nie tylko korzyści finansowe, to przede wszystkim inwestycja w rozwój osobisty: służba w ciekawym środowisku, możliwość zdobycia nowych doświadczeń i uprawnień. To również inwestycja w rozwój zawodowy. WOT oferuje atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie, specjalistyczne honorowane w środowisku cywilnym oraz udział w dynamicznych szkoleniach z użyciem nowoczesnego sprzętu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Terytorialna Służba Wojskowa jako jedyna w wojsku pozwala ochotnikom pogodzić służbę na rzecz ojczyzny i lokalnej społeczności z nauką, życiem zawodowym i rodzinnym.
Jak zacząć przygodę z wojskiem?
Osoby z województwa lubelskiego, które chciałyby podczas tegorocznych ferii zdobyć wojskowe przeszkolenie mogą jeszcze składać wnioski. Pierwsze kroki należy kierować do Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiednio do swojego miejsca zamieszkania. Zainteresowani mogą także skorzystać z pomocy rekruterów 2 LBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe do nich dostępne są na stronie rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych
- Będą utrudnienia na ul. Lipskiej
- Kampania informacyjno-edukacyjna BEZPIECZNA BUTLA – BEZPIECZNY DOM
- Checklista DZSW
- 50. Międzynarodowe Koncerty Organowe - Krasnobród 2025
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka”
- Wypadek 12-latka na hulajnodze elektrycznej. Apelujemy o ostrożność!
- Zachęcamy mieszkańców Zamościa do pobierania i korzystania z aplikacji mMieszkaniec
Komentowane Aktualności
- Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych (2)
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka” (4)
- Wyjaśnienia dot. odbioru stadionu OSiR (2)
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1627)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (372)
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (102)
- PiS odnosi się do ostatnich sytuacji jakie miały miejsce w Zamościu (67)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Dziękuję i życzę (1627)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Zajęcia beatbox z Patrykiem Tik Tak Matelą
dodano: 07.07.2025
Zamojski Dom Kultury zaprasza na cykliczne zajęcia beatbox z Patrykiem Tik Tak Matelą
Zobacz materiałDarmowe zajęcia wakacyjne w GOK-u
dodano: 02.07.2025
Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość i Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem zapraszają dzieci i młodzież na darmowe zajęcia wakacyjne w GOK-u i w Izbie. Start już we wtorek, 8.07.2025 r. w siedzibie GOK-u, a ostatnie przedsięwzięcie zaplanowano 22.08.2025 r. Zajęcia będą się odbywać z reguły we wtorki w GOK-u i w czwartki w Izbie, w godzinach 11:00-13:00. Działania wakacyjne będą realizowane zarówno w pomieszczeniach, jak i w plenerze. Ofertę skierowano głównie do dzieci i młodzieży szkolnej (podstawówka), przy czym ci najmłodsi uczestnicy (przedszkolaki) muszą być pod opieką rodzica lub innego dorosłego opiekuna. Zajęcia są na zapisy więc czekamy na zgłoszenia i podpisane formularze zgód RODO (wzory stosownych dokumentów są do pobrania poniżej). Wyjątkiem będzie „Letni Teatrzyk i Spółka”, tj. otwarty piknik plenerowy dla dzieci w dniu 22.08.2025 r.
Zobacz materiałXXII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "EUROFOLK - Zamość 2025"
dodano: 02.07.2025
XXII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2025" odbędzie się w dniach 7-13 lipca.
Zobacz materiałRuszył nowy portal rekrutacyjny Straży Granicznej
dodano: 14.07.2025
Jeśli chcesz zostać funkcjonariuszem Straży Granicznej możesz sprawdzić procedurę naboru, dowiedzieć się co oferujemy w ramach służby i jak szkolimy, a także przyjrzeć się naszym specjalizacjom – zapraszamy na nowy portal rekrutacyjny.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)