IV Wschodni Festiwal Muzyki Barokowej MUSICA DELL’ANIMA w Zamościu
dodano: 03.09.2024W dniach 10–18 września 2024 roku odbędzie się IV Wschodni Festiwal Muzyki Barokowej MUSICA DELL'ANIMA w Zamościu. Tegoroczna edycja obejmuje cztery koncerty, podczas których zaproszeni artyści wypełniają zamojskie zabytkowe wnętrza muzyką dawnych mistrzów – włoskich, niemieckich oraz francuskich. To właśnie epoka baroku, rozpoczynająca się już około 1580 roku, pokrywa się z okresem największego historycznego rozwoju miasta Zamość. Festiwal jest niezwykłą okazją do obcowania z wieloma utworami, których wykonywania bardzo rzadko podejmują się polscy artyści. Na wszystkie festiwalowe koncerty obowiązuje wstęp wolny.
Festiwal zainauguruje koncert „Aria amorosa – włoskie kantaty barokowe”, który odbędzie się 10 września o godzinie 19.00 w Centrum „Synagoga”. Program koncertu koncentruje się na przedstawieniu bogactwa i różnorodności XVIII-wiecznej kameralnej muzyki włoskiej. Ideę przewodnią stanowi ukazanie silnych emocji – afektów, jakie niosą ze sobą wybrane utwory, opowiadające o miłości, nadziei, lękach i wewnętrznych zmaganiach człowieka. Kantaty Scarlattiego, Manciniego i Bassaniego przenoszą słuchaczy w świat dramatycznych wyznań i namiętnych uczuć, podczas gdy sonaty Vivaldiego, Scarlattiego i Veraciniego pokazują techniczne mistrzostwo i ekspresję instrumentalną. W muzyczny świat ludzkich emocji, które pozostają nadal aktualne mimo upływu wieków, zabierze słuchaczy zespół „Alba del Mondo” w składzie: Adam Kamieniecki – baryton, Anna Mar Vidal Farion – skrzypce barokowe, Krystyna Wiśniewska – wiolonczela barokowa oraz Lena Nowakowska – klawesyn.
Drugi festiwalowy koncert – „Telemannia” – odbędzie się 13 września o godzinie 17.00 w Sali Consulatus Zamojskiego Ratusza. Widowisko to poświęcone jest w całości twórczości Georga Philippa Telemanna – wybitnego kompozytora epoki baroku, rówieśnika Bacha oraz Händla. Przyjmuje się, że pozostawił po sobie ponad 3000 utworów, ustanawiając tym samym rekord Guinessa jako najpłodniejszy kompozytor w dziejach. Podczas kilku lat pobytu w Polsce zetknął się on z lokalną muzyką, stąd obecność polskiego pierwiastka w wielu jego utworach, takich jak tzw. „concerti polon”. Niniejszy program jest więc swoistym hołdem wobec kompozytora, który był nie tylko silnie związany z Polską, ale który również zrobił wiele, aby polski styl komponowania stał się znany i popularny na równi z innymi, modnymi wówczas w Europie. Ciekawy punkt programu stanowi „Kantata na śmierć kanarka” – osobliwe dzieło w formie muzycznego żartu, które balansuje na granicy powagi i humoru, łącząc pozorną lekkość z finezyjną melodią i bogactwem harmonii. W świat muzyki Georga Philippa Telemanna wprowadzi słuchaczy Zamojska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Leszka Firka oraz Adam Kamieniecki – baryton.
Trzeci festiwalowy koncert – „Ku wspólnocie – francuska muzyka kameralna” – odbędzie się 14 września o godzinie 19.00 w Kościele oo. Franciszkanów pw. Zwiastowania NMP. Jego program to subtelnie skonstruowana muzyczna podróż, w której rozpoczynając od utworów solowych, podkreślających indywidualny charakter każdego instrumentu i ukazujących unikalne możliwości wyrazowe, słuchacze stopniowo wprowadzani są w coraz bardziej złożone interakcje między kolejnymi instrumentami, dialogującymi ze sobą w kompozycjach kameralnych. Kolejne utwory wprowadzają nowe głosy do muzycznej narracji, tworząc bogatszą i bardziej złożoną fakturę dźwiękową. Proces ten symbolizuje stopniowe budowanie wspólnoty, w której każdy muzyk wnosi swój indywidualny wkład, współtworząc przy tym harmonijną całość. W ten sposób koncert staje się nie tylko celebracją francuskiej muzyki kameralnej, ale także symbolem jedności i współpracy, które są fundamentem sztuki kameralnej. W podróż do XVIII-wiecznej Francji zabierze słuchaczy zespół kameralny w składzie: Radosław Orawski – flet traverso, Anna Mar Vidal Farion – skrzypce barokowe, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa oraz Lena Nowakowska – klawesyn.
Festiwal zwieńczy koncert „BACH+BACH – muzyka kameralna J. S. Bacha i C. Ph. E. Bacha”, który odbędzie się 18 września o godzinie 18.00 w Kościele pw. św. Katarzyny. Program ten stanowi zestawienie twórczości dwóch wielkich kompozytorów epoki baroku – ojca i syna, ukazujące zarówno kontynuację, jak i ewolucję stylu w rodzinie Bachów. Johann Sebastian zdominował muzykę swojej epoki dzięki niebywałej biegłości w zakresie kontrapunktu, formy oraz wyrazu. Carl Philipp Emanuel, choć ukształtowany przez wielkiego ojca, wybrał własną drogę twórczą, w której tradycja spotyka się z innowacją, a dawny barokowy kunszt splata się z rodzącą się stylistyką klasycystyczną. Jego muzyka, pełna niespodziewanych zwrotów i dynamicznych kontrastów, charakteryzuje się większą emocjonalnością i swobodą, odzwierciedlającą duchowy ferment i zmieniające się gusta muzyczne epoki. W fascynującą podróż poprzez ewolucję muzycznego języka w XVIII wieku zabierze słuchaczy duet: Leszek Firek – skrzypce barokowe oraz Marek Toporowski – klawesyn.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Adam Kamieniecki.
PROGRAM FESTIWALU:
– 10 IX 2024, godz. 19.00 / Centrum „Synagoga” w Zamościu
ARIA AMOROSA – włoskie kantaty barokowe
Zespół ALBA DEL MONDO w składzie:
Adam Kamieniecki – baryton
Anna Mar Vidal Farion – skrzypce barokowe
Krystyna Wiśniewska – wiolonczela barokowa
Lena Nowakowska – klawesyn
– 13 IX 2024, godz. 17.00 / Sala Consulatus Zamojskiego Ratusza
TELEMANNIA – widowisko monograficzne
Adam Kamieniecki – baryton
Zamojska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Leszka Firka
– 14 IX 2024, godz. 19.00 / Kościół OO. Franciszkanów
KU WSPÓLNOCIE – francuska muzyka kameralna
Radosław Orawski – flet traverso
Anna Mar Vidal Farion – skrzypce barokowe
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa
Lena Nowakowska – klawesyn
– 18 IX 2024, godz. 18.00 / Kościół św. Katarzyny
BACH+BACH – muzyka kameralna J. S. Bacha i C. Ph. E. Bacha
Leszek Firek – skrzypce barokowe
Marek Toporowski – klawesyn
Strona festiwalu: https://www.facebook.com/wschodnifestiwalbarokowy / easternbaroquefestival.com / musicadellanima.wixsite.com/zamosc
Organizatorzy: zespół muzyki dawnej Alba del Mondo, Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu
Współpraca: Parafia Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania NMP OO. Franciszkanów, Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła / Kościół Rektoralny pw. św. Katarzyny
Zrealizowano w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Zamość
Aktualności
więcej-
Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych
- Będą utrudnienia na ul. Lipskiej
- Kampania informacyjno-edukacyjna BEZPIECZNA BUTLA – BEZPIECZNY DOM
- Checklista DZSW
- 50. Międzynarodowe Koncerty Organowe - Krasnobród 2025
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka”
- Wypadek 12-latka na hulajnodze elektrycznej. Apelujemy o ostrożność!
- Zachęcamy mieszkańców Zamościa do pobierania i korzystania z aplikacji mMieszkaniec
Komentowane Aktualności
- Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych (2)
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka” (4)
- Wyjaśnienia dot. odbioru stadionu OSiR (2)
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1627)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (372)
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (102)
- PiS odnosi się do ostatnich sytuacji jakie miały miejsce w Zamościu (67)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Dziękuję i życzę (1627)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
28-latek wjechał w skarpę, w organizmie miał prawie 1,5 promila
dodano: 24.06.2025
28-latek kierując Oplem w m. Bereść na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem zjechał na pobocze, do przydrożnego rowu i uderzył w skarpę. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Był nietrzeźwy, w organizmie miał prawie 1,5 promila. Pamiętajmy, że prowadzenie pojazdu po wypiciu alkoholu to skrajna nieodpowiedzialność, za którą można zapłacić zdrowiem, a nawet życiem – swoim lub innych.
Zobacz materiałBiłgoraj: szkolenie z dokumentów ubezpieczeniowych
dodano: 23.06.2025Dokumenty ubezpieczeniowe w pigułce – bezpłatne szkolenie na ten temat organizuje biłgorajski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są jeszcze miejsca.
Zobacz materiałJeżdżąc hulajnogą elektryczną bądź trzeźwy i przestrzegaj prawa drogowego
dodano: 03.07.2025
Dewizą wszystkich kierujących powinna być bezwzględna trzeźwość. Dotyczy to również, tych jeżdżących na hulajnogach. Kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczne i zabronione. To wykroczenie, za które kara grzywny wynosi nie mniej niż 2500 złotych. Kierujący tego typu pojazdem powinien też przestrzegać przepisów prawa drogowego, które precyzyjnie określają zasady poruszania się hulajnogą elektryczną.
Zobacz materiałKino przyjazne sensorycznie
dodano: 24.06.2025
CKF Stylowy we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)