zamosc.tv

IV Wschodni Festiwal Muzyki Barokowej MUSICA DELL’ANIMA w Zamościu

dodano: 03.09.2024

W dniach 10–18 września 2024 roku odbędzie się IV Wschodni Festiwal Muzyki Barokowej MUSICA DELL'ANIMA w Zamościu. Tegoroczna edycja obejmuje cztery koncerty, podczas których zaproszeni artyści wypełniają zamojskie zabytkowe wnętrza muzyką dawnych mistrzów – włoskich, niemieckich oraz francuskich. To właśnie epoka baroku, rozpoczynająca się już około 1580 roku, pokrywa się z okresem największego historycznego rozwoju miasta Zamość. Festiwal jest niezwykłą okazją do obcowania z wieloma utworami, których wykonywania bardzo rzadko podejmują się polscy artyści. Na wszystkie festiwalowe koncerty obowiązuje wstęp wolny.

Festiwal zainauguruje koncert „Aria amorosa – włoskie kantaty barokowe”, który odbędzie się 10 września o godzinie 19.00 w Centrum „Synagoga”. Program koncertu koncentruje się na przedstawieniu bogactwa i różnorodności XVIII-wiecznej kameralnej muzyki włoskiej. Ideę przewodnią stanowi ukazanie silnych emocji – afektów, jakie niosą ze sobą wybrane utwory, opowiadające o miłości, nadziei, lękach i wewnętrznych zmaganiach człowieka. Kantaty Scarlattiego, Manciniego i Bassaniego przenoszą słuchaczy w świat dramatycznych wyznań i namiętnych uczuć, podczas gdy sonaty Vivaldiego, Scarlattiego i Veraciniego pokazują techniczne mistrzostwo i ekspresję instrumentalną. W muzyczny świat ludzkich emocji, które pozostają nadal aktualne mimo upływu wieków, zabierze słuchaczy zespół „Alba del Mondo” w składzie: Adam Kamieniecki – baryton, Anna Mar Vidal Farion – skrzypce barokowe, Krystyna Wiśniewska – wiolonczela barokowa oraz Lena Nowakowska – klawesyn.

Drugi festiwalowy koncert – „Telemannia” – odbędzie się 13 września o godzinie 17.00 w Sali Consulatus Zamojskiego Ratusza. Widowisko to poświęcone jest w całości twórczości Georga Philippa Telemanna – wybitnego kompozytora epoki baroku, rówieśnika Bacha oraz Händla. Przyjmuje się, że pozostawił po sobie ponad 3000 utworów, ustanawiając tym samym rekord Guinessa jako najpłodniejszy kompozytor w dziejach. Podczas kilku lat pobytu w Polsce zetknął się on z lokalną muzyką, stąd obecność polskiego pierwiastka w wielu jego utworach, takich jak tzw. „concerti polon”. Niniejszy program jest więc swoistym hołdem wobec kompozytora, który był nie tylko silnie związany z Polską, ale który również zrobił wiele, aby polski styl komponowania stał się znany i popularny na równi z innymi, modnymi wówczas w Europie. Ciekawy punkt programu stanowi „Kantata na śmierć kanarka” – osobliwe dzieło w formie muzycznego żartu, które balansuje na granicy powagi i humoru, łącząc pozorną lekkość z finezyjną melodią i bogactwem harmonii. W świat muzyki Georga Philippa Telemanna wprowadzi słuchaczy Zamojska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Leszka Firka oraz Adam Kamieniecki – baryton.

Trzeci festiwalowy koncert – „Ku wspólnocie – francuska muzyka kameralna” – odbędzie się 14 września o godzinie 19.00 w Kościele oo. Franciszkanów pw. Zwiastowania NMP. Jego program to subtelnie skonstruowana muzyczna podróż, w której rozpoczynając od utworów solowych, podkreślających indywidualny charakter każdego instrumentu i ukazujących unikalne możliwości wyrazowe, słuchacze stopniowo wprowadzani są w coraz bardziej złożone interakcje między kolejnymi instrumentami, dialogującymi ze sobą w kompozycjach kameralnych. Kolejne utwory wprowadzają nowe głosy do muzycznej narracji, tworząc bogatszą i bardziej złożoną fakturę dźwiękową. Proces ten symbolizuje stopniowe budowanie wspólnoty, w której każdy muzyk wnosi swój indywidualny wkład, współtworząc przy tym harmonijną całość. W ten sposób koncert staje się nie tylko celebracją francuskiej muzyki kameralnej, ale także symbolem jedności i współpracy, które są fundamentem sztuki kameralnej. W podróż do XVIII-wiecznej Francji zabierze słuchaczy zespół kameralny w składzie: Radosław Orawski – flet traverso, Anna Mar Vidal Farion – skrzypce barokowe, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa oraz Lena Nowakowska – klawesyn.

Festiwal zwieńczy koncert „BACH+BACH – muzyka kameralna J. S. Bacha i C. Ph. E. Bacha”, który odbędzie się 18 września o godzinie 18.00 w Kościele pw. św. Katarzyny. Program ten stanowi zestawienie twórczości dwóch wielkich kompozytorów epoki baroku – ojca i syna, ukazujące zarówno kontynuację, jak i ewolucję stylu w rodzinie Bachów. Johann Sebastian zdominował muzykę swojej epoki dzięki niebywałej biegłości w zakresie kontrapunktu, formy oraz wyrazu. Carl Philipp Emanuel, choć ukształtowany przez wielkiego ojca, wybrał własną drogę twórczą, w której tradycja spotyka się z innowacją, a dawny barokowy kunszt splata się z rodzącą się stylistyką klasycystyczną. Jego muzyka, pełna niespodziewanych zwrotów i dynamicznych kontrastów, charakteryzuje się większą emocjonalnością i swobodą, odzwierciedlającą duchowy ferment i zmieniające się gusta muzyczne epoki. W fascynującą podróż poprzez ewolucję muzycznego języka w XVIII wieku zabierze słuchaczy duet: Leszek Firek – skrzypce barokowe oraz Marek Toporowski – klawesyn.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Adam Kamieniecki.

PROGRAM FESTIWALU:

 – 10 IX 2024, godz. 19.00 / Centrum „Synagoga” w Zamościu

ARIA AMOROSA – włoskie kantaty barokowe

 Zespół ALBA DEL MONDO w składzie:

Adam Kamieniecki – baryton

Anna Mar Vidal Farion – skrzypce barokowe

Krystyna Wiśniewska – wiolonczela barokowa

Lena Nowakowska – klawesyn

– 13 IX 2024, godz. 17.00 / Sala Consulatus Zamojskiego Ratusza

TELEMANNIA – widowisko monograficzne

 Adam Kamieniecki – baryton

Zamojska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Leszka Firka

 – 14 IX 2024, godz. 19.00 / Kościół OO. Franciszkanów

KU WSPÓLNOCIE – francuska muzyka kameralna 

Radosław Orawski – flet traverso

Anna Mar Vidal Farion – skrzypce barokowe

Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa

Lena Nowakowska – klawesyn

– 18 IX 2024, godz. 18.00 / Kościół św. Katarzyny

BACH+BACH – muzyka kameralna J. S. Bacha i C. Ph. E. Bacha

 Leszek Firek – skrzypce barokowe

Marek Toporowski – klawesyn

Strona festiwalu: https://www.facebook.com/wschodnifestiwalbarokowy / easternbaroquefestival.com / musicadellanima.wixsite.com/zamosc

Organizatorzy: zespół muzyki dawnej Alba del Mondo, Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu

Współpraca: Parafia Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania NMP OO. Franciszkanów, Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła / Kościół Rektoralny pw. św. Katarzyny

Zrealizowano w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Zamość

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz