zamosc.tv

VII Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”

dodano: 13.06.2024

Fundacja Amor Patriae serdecznie zaprasza do udziału w VII Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”, który odbędzie się 19 czerwca 2024 roku (środa) w Janowie Lubelskim.  

Pieszy Rajd Pamięci składała się zarówno z elementów edukacyjnych jak i sportowych. Celem Rajdu jest przybliżenie postaci kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” w sposób atrakcyjny dla uczestników.

Odbędą się m.in. prelekcje historyków na temat podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu w okolicach Janowa Lubelskiego, szkolenia z postaw strzeleckich, szkolenie z taktyki poruszania się pododdziałów oraz prezentacja umundurowania i wyposażenia wojskowego w wykonaniu Sekcji Sportowo-Obronnej Narodowych Sił Zbrojnych. Uczestnicy będą mieli okazje zapoznać się z wystawą dokumentów i zdjęć przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

 

Ważnym elementem Rajdu będzie odwiedzenie miejsc pamięci związanych z polskim podziemiem niepodległościowym w Janowie i okolicy: dom rodzinny Wincentego Sowy, tablice pamiątkowe w kościele pw. Jana Chrzciciela i pomnik na rynku w Janowie oraz leśne mogiły partyzanckie żołnierzy NSZ, poległych w walce z niemieckim okupantem. Długość szlaku pieszego rajdu liczy około 11 km.

 

Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskiem i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz