Czego to podróżni nie przemycają…
dodano: 08.02.2024• W bagażu podróżnego, który przekraczał białorusko-polską granicę w Terespolu, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli „kawałek” prehistorii – skamieniałe szczątki wymarłych morskich organizmów.
• Podróżny z Węgier przewoził z kolei dwie czaszki bobra europejskiego.
• Po raz kolejny okazuje się, że przemytnicza pomysłowość potrafi zaskoczyć – a to jedynie wybrane przykłady nietypowych towarów, które podróżni próbują przewozić przez granicę nie pamiętając o obowiązujących przepisach.
Pamiątki sprzed wieków w… poduszkach
O ocenę przemycanych przez podróżnego skamielin funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Terespola wystąpili do ekspertów z Państwowego Instytutu Geologicznego. Z ekspertyzy, którą otrzymał Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej wynika, że są to trylobity – wymarłe morskie stawonogi. Skamieniałości pochodzą najprawdopodobniej z okolic Petersburga w Rosji, ze skał ordowiku środkowego. To okazy z gatunków: Asaphus kowalewskii (4 szt.), Hoplolichoides furcifer (2 szt.) i Prochasmops praecurrens (1 szt.) – łącznie 7 szt. Wszystkie są w dobrym stanie zachowania, osadzone w oryginalnych skałach wapiennych.
Szacunkowa wartość pamiątek sprzed wieków to 21,6 tys. zł. Najdroższy trylobit wyceniony został przez ekspertów na 6,5 tys. zł.
Nietypowy towar funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli w zaskakującym miejscu – mianowicie w… poduszkach, które leżały w samochodzie podróżnego.
Przeciwko mężczyźnie wszczęta została sprawa karna.
Czaszki bobra w bagażu
Skamieliny to nie jedyne nietypowe towary, na które natrafili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z przejścia drogowego w Terespolu. Ostatnio w bagażu podróżnego z Węgier znaleźli nie zgłoszone do kontroli granicznej dwie czaszki bobra. Mężczyzna zeznał, że czaszkę przymocowaną do drewnianej podstawy otrzymał od kolegi, a drugą – pozyskał poprzez samodzielne upolowanie zwierzęcia. Tłumaczył, że nie wiedział, iż na przywóz czaszek bobra – jako zwierzęcia podlegającego ochronie – potrzebuje odpowiedniego zezwolenia. Taki dokument wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Funkcjonariusze zatrzymali nielegalnie wwożone trofea, a przeciwko obywatelowi Węgier wszczęli sprawę karną skarbową.
W większości krajów europejskich bóbr europejski podlega ochronie na podstawie dwóch aktów – Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, a także dyrektywy siedliskowej. W Polsce jest gatunkiem częściowo chronionym.
Bobra europejskiego uważa się za największego gryzonia Eurazji. Długość ciała tego zwierzęcia wynosi nawet 1 metr, a masa może przekraczać nawet 30 kg. Dzięki swym wyjątkowo silnym siekaczom potrafi on ścinać bardzo grube drzewa (o średnicy nawet do 1 m), budować tamy i żeremia.
Michał Deruś
Rzecznik prasowy
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Aktualności
więcej-
KURIER ZOO 2025 – 6. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów
- Spotkanie "Kobiety – Kobietom"
- Marzec w kolorach natury – wiosna w krainie pand i żabich skoków – warsztaty dla dzieci
- OGŁOSZENIE
- To nie mail od ZUS. Uważaj, w co klikasz
- "Więzi" - wernisaż w Książnicy Zamojskiej
- Spotkanie twórców ludowych nowoczesnych i kandydatów do klubu
- Robert Gmiterek "Gorzkie pestki czereśni"
Komentowane Aktualności
- Festiwal Czekolady i Słodkości w Zamościu (1)
- Mefedron i marihuana w wynajmowanym mieszkaniu w Chełmie (1)
- Chrońmy produkty regionalne (1)
- XII Sesja Rady Miasta Zamość (6)
- Zbyt szybko jechali w terenie zabudowanym. Stracili uprawnienia i otrzymali wysokie mandaty (1)
- Galeria Dobroczynności dla WOŚP (3)
- Harmonogram roczny stałych akcji poboru krwi w województwie lubelskim (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (452)
- Dziękuję i życzę (1546)
- Ćwiczenia zgrywające (2)
- Odnowiona służbowa Skoda z UM Zamość - Gotowa na Nowe Przygody! (41)
- Śmiertelny wypadek w Cześnikach (4)
- Zderzenie samochodu osobowego i samochodu ciężarowego (42)
- Pożar garażu i stolarni (13)
- Dziękuję i życzę (1546)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
- IX Sesja Rada Miasta Zamość (779)
Inne informacje
Nielegalne środki ochrony roślin: ukryte zagrożenie dla rolników i środowiska
dodano: 24.02.2025„Kupując podróbki, tracisz wiele razy” – ruszyła siódma odsłona kampanii przeciw nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin.
Zobacz materiał29. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM
dodano: 20.02.2025
„Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca” to hasło przewodnie 29. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”, która odbędzie się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 9-13 marca 2025. W ofercie przeglądu znalazły się filmy, które mogą być drogowskazem w poszukiwaniu wartości, które łączą ludzi niezależnie od wyznawanej wiary, środowiska czy kraju, w którym się żyje. To niezwykle ambitne kino, nastawione na odkrywanie sacrum. Pomocni w objaśnianiu zawiłości filmowych będą zaproszeni filmoznawcy, teolodzy oraz twórcy filmowi.
Zobacz materiałSpotkanie "Kobiety – Kobietom"
dodano: 14.03.2025
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie "Kobiety – Kobietom" 22 marca 2025 w godz. 10:00-15:00, gdzie Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie przygotowało wydarzenia z myślą o kobietach właśnie!
Zobacz materiałZamiast zagranicznej darowizny strata finansowa
dodano: 04.03.2025
Niemal 18 tysięcy złotych stracił 69 latek, który uwierzył w dużą darowiznę z zagranicy od kobiety z którą korespondował. Aby ją otrzymać podał swoje dane łącznie ze zdjęciem dowodu osobistego. W kolejnych krokach, aby 900 tysięcy euro trafiło na konto podał dane do logowania do bankowości mobilnej i zainstalował aplikację umożliwiająca zdalną obsługę urządzenia. Gdy po kilku dniach zamiast wpływu nastąpiła wypłata z konta, zorientował się, że został oszukany. Apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)