Weekend z programem bezpłatnych badań „Zdrowe Życie” w Zamościu
dodano: 25.05.2023„Zdrowe Życie” to pierwszy ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta, Agaty Kornhauser–Dudy.
Druga edycja projektu „Zdrowe Życie” w pełni. Medyczny konwój rozpoczął swoją podróż przez Polskę w Skierniewicach. Zamość jest piątym przystankiem dla Mobilnej Strefy Zdrowia. Łącznie w zeszłorocznej edycji uczestnicy skorzystali z ponad 34 tysięcy usług w tym prawie 15 tysięcy badań i konsultacji, w tym roku zaś tylko w pierwszych czterech lokalizacjach zanotowaliśmy ponad 15 tysięcy wykonanych badań, konsultacji i pozostałych usług.
Zamość, miasto idealne, którego szkice Bernardo Morando oparł o zarysy ludzkiej sylwetki, jest koronnym przykładem tego, że właściwie zaplanowane, realizowane konsekwentnie działania spełniają swoją rolę przez długie lata. Te same zalety, tym razem w stosunku do żywych ludzi, ma profilaktyka zdrowotna i konsekwencja w dbaniu o zdrowie.
W dniach 20 i 21 maja, na parkingu przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 3a, na skraju Parku Miejskiego, rozstawią się medyczne trucki, busy i namioty PZU, Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz towarzyszących instytucji. Na osoby zainteresowane swoim stanem zdrowia, od godziny 10:00 do 19:00, będzie czekać kilkudziesięciu ekspertów, pielęgniarek i lekarzy specjalistów.
– PZU od lat zwraca szczególną uwagę na znaczenie prozdrowotnej profilaktyki w codziennym życiu Polaków, podejmując szereg działań prewencyjnych, wśród których jest również wsparcie mobilnych stref zdrowia programu „Zdrowe Życie” – mówi Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU SA. – Prewencja jest jednym z filarów naszej strategii, która zakłada między innymi, większy nacisk na dbanie o stan zdrowia, w tym przez wdrażanie nowych form świadczenia usług medycznych oraz współpracę z systemem publicznym. To dla nas podstawa zaangażowania społecznego.
Czym jest „Zdrowe Życie”?
„Zdrowe Życie” to przede wszystkim zachęta do prowadzenia zdrowego stylu życia i podkreślenie znaczenia profilaktyki Wprowadzając w życie słowa Hipokratesa „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ważne jest regularne dbanie o siebie i wpajanie dobrych nawyków już od najmłodszych lat. Zdrowie to nie tylko brak objawów choroby – to także dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Mimo, że jesteśmy świadomi jego wartości, to zapominamy, że zwykłe zaniedbanie może szybko stan naszego zdrowia pogorszyć.
Podstawą zdrowego życia jest także poczucie bezpieczeństwa możliwe dzięki działaniom prewencyjnym. Dlatego do organizowanych przy strefach „Zdrowego Życia” dodatkowych inicjatyw zaprasza także straż pożarna, policja i wojsko.
W ramach projektu „Zdrowe Życie” zostały zaplanowane działania, które mają zachęcić dorosłych i dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia. Jednym z nich jest zaproszenie do wykonania badań w ogólnodostępnych mobilnych strefach zdrowia. Z analiz prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że choroby niezakaźne, zwane cywilizacyjnymi, są obecnie głównymi przyczynami zgonów na świecie. Wśród nich prym wiodą schorzenia kardiologiczne. Dane GUS wskazują z kolei, że w Polsce choroby układu krążenia odpowiadają za 35% zgonów, wyprzedzając choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego.
Warto mieć na uwadze, że dbając o swoje zdrowie i kondycję, dbamy pośrednio także o naszych bliskich, zwłaszcza dzieci, wyrabiając w rodzinie i wśród znajomych zdrowe nawyki oraz minimalizując troskę o nasz stan zdrowia. „Zdrowe Życie” to przede wszystkim wybory, które podejmujemy codziennie, decydując między innymi o tym, co zjemy, a także czy wieczór spędzimy na kanapie przed telewizorem czy jednak pójdziemy na spacer. Na te dość oczywiste kwestie zwracają uwagę organizatorzy programu, gdyż na przykład z prowadzonych przez PZU badań wynika, że 78 proc. Polaków wprawdzie wie, jak duże znaczenie ma właściwe odżywianie się, ale tylko 47 proc. z nich deklaruje, że stara się przestrzegać prawidłowej diety.
Co oferujemy?
W Mobilnej Strefie Zdrowia będzie dostępny cały szereg bezpłatnych konsultacji i badań lekarskich. Oprócz podstawowych badań, takich jak pomiar poziomu glukozy i cholesterolu czy pomiar ciśnienia krwi będzie można wykonać spirometrię i USG płuc, zapoznać się z profilaktyką powikłań pocovidowych konsultując wyniki badań z pulmonologiem, wykonać badanie mammograficzne, czy uzyskać porady z zakresu samobadania piersi. Pogoda sprzyja opalaniu, dlatego zachęcamy także do konsultacji dermatologicznych i badań dermatoskopem.
Zapraszamy również do specjalistów z Naczelnej Izby Aptekarskiej na konsultacje o bezpiecznym stosowaniu leków w celu uniknięcia polipragmazji i umiejętnym dozowaniu leków dostępnych bez recepty. Ponadto dostępne będą między innymi; analiza składu ciała wraz z krótką poradą dietetyczną ekspertki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, spotkanie z kariologiem z Narodowego Instytutu Kardiologii, przegląd dentystyczny dla dzieci i młodzieży, badania EKG, profilaktyka nowotworów skóry, czy porady fizjoterapeuty. W trakcie wydarzenia dostępne będą także inne usługi, między innymi możliwość bezpłatnego wyrobienia karty EKUZ i wydanie jej od ręki. Na stoiskach NFZ będzie można także potwierdzić profil zaufany, czy zapoznać się z aplikacją moje IKP oraz jej korzyściami.
Mobilna Strefa Zdrowia jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
Po wizycie w Zamościu, Mobilne Strefy Zdrowia staną w najbliższych tygodniach między innymi w Pile, Nowej Soli i Serocku.
Bieżące informacje na temat projektu i wydarzeń towarzyszących odbywających się w jego ramach są dostępne na stronie internetowej www.zdrowezycie.org.pl oraz stronach internetowych KPRP, MZ, MAP, NFZ i PZU, a także w mediach społecznościowych wszystkich współorganizatorów.
Miasto Zamość
Aktualności
więcej-
Sprawdź się w roli żołnierza 2 Lubelskiej Brygady OT
- Strzały w Zadębcach. 34-latek w areszcie
- Zawody dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
- Wspólnie zawalczmy o Zielony Budżet
- Motocyklowego „bakcyla” złapał w ruchu drogowym, teraz jako emeryt przemierza świat na dwóch kółkach
- Zdenerwowała się i ...podpaliła dom partnera
- KAS i SG walczą z nielegalnymi grami
- XIV Zamojska Arlekinada
Komentowane Aktualności
- Motocyklowego „bakcyla” złapał w ruchu drogowym, teraz jako emeryt przemierza świat na dwóch kółkach (1)
- Zderzenie dwóch ciężarówek (1)
- Spotkanie literackie z Beatą Głowacką „Po kanałach” (1)
- Platforma na Zamojszczyźnie (16)
- Rozbiliśmy zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem i produkcją papierosów! (1)
- Zamość - Marsz Przeciwko Przemocy (1)
- Miasto Zamość pracuje nad wprowadzeniem programu społecznego dla mieszkańców – „Karta Zamościanina” (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
- Apel Rady Miasta Zamość do Prezydenta Miasta Zamość (21)
Inne informacje
Strażak udzielił pomocy medycznej kobiecie
dodano: 31.05.2023
Starszy ogniomistrz Zbigniew Bylina w czasie wolnym od służby był świadkiem zdarzenia podczas którego zasłabła kobieta (50 lat).
Zobacz materiałKAS i SG walczą z nielegalnymi grami
dodano: 02.06.2023• 3 urządzenia do nielegalnych gier hazardowych zabezpieczyli funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. • Kontrole przeprowadzone były na terenie Hrubieszowa.
Zobacz materiałMotocyklowego „bakcyla” złapał w ruchu drogowym, teraz jako emeryt przemierza świat na dwóch kółkach
dodano: 05.06.2023
Mowa o Arku, naszym koledze - emerytowanym już policjancie hrubieszowskiej komendy, który przemierza świat na dwóch kółkach. Kiedy w 2012 roku rozpoczął pracę w miejscowej drogówce, zrobił uprawnienia, kupił pierwszy motocykl i zaczął podróżować. Od tamtej pory to jego miłość, pasja i nałóg. Do tej pory przejechał w wyprawach blisko 80 tysięcy kilometrów, zwiedzając 34 kraje. Poznaje ludzi ich kulturę i łamie utarte stereotypy. Tacy pozytywnie zakręceni ludzie zmierzający do wyznaczonego celu, pokonując kolejne bariery, mogą być dla nas tylko przykładem i motywacją do działania. Brawo!
Zobacz materiałObwieszczenie Prezydenta Miasta Zamość w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023-2030
dodano: 31.05.2023
Na podstawie art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. 2023 r. poz. 40) oraz art. 17 ust. 2 pkt. 3 w związku z art. 6 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji ( t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 485). Konsultacje społeczne przeprowadzone będą w terminie: od dnia 30 maja 2023 r. do dnia 1 lipca 2023 r. w następujących formach: 1. Otwartego spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami Miasta Zamość, którego celem jest prezentacja projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zamość na lata 2023-2030, a także zebranie uwag, opinii i propozycji. Otwarte spotkanie konsultacyjne odbędzie się w Sali Consulatus Ratusza Miejskiego, Rynek Wielki 13, II piętro, w dniu 12 czerwca 2023 roku w godzinach 14.00 – 16.00.
Zobacz materiał