zamosc.tv

Piknik historyczno-wojskowy „Służąc Polsce"

dodano: 22.09.2021

W ramach obchodów 100. rocznicy oficjalnego zakończenia wojny polsko-bolszewickiej i 99. rocznicy objęcia Garnizonu Lublin przez 8. Pułk Piechoty Legionów, 25 września 2021 r., w Lublinie, odbędzie się piknik historyczno-wojskowy pn.: „Służąc Polsce. 8. Pułk Piechoty Legionów i jego dziedzictwo”. Celem projektu jest ukazanie realiów walk o niepodległość Polski i granice państwa polskiego oraz stworzenie możliwości utożsamienia się uczestników z polskimi bohaterami sprzed 100 lat.

Organizatorami wydarzenia są: wojewoda lubelski Lech Sprawka, dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” płk Tadeusz Nastarowicz, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej o. Lublin Marcin Krzysztofik. Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa – Rządowy Program Wieloletni „Niepodległa” na lata 2017-2022. Projekt wojewody lubelskiego „Lubelskie pokolenia dla Niepodległej”.   Piknik historyczny połączony będzie z przysięgą Wojsk Obrony Terytorialnej. Rozpocznie się ceremonią złożenia kwiatów przez delegacje władz wojewódzkich i samorządowych oraz organizacji społecznych pod historycznym pomnikiem żołnierzy 8. Pułku Legionów poległych w latach 1918-1920 (pomnik na terenie jednostki Oddziału Żandarmerii Wojskowej przy al. Racławickich 2 w Lublinie).   Program:   10.00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy 8 Pułku Piechoty Legionów, poległych w latach 1918-1920 (oddział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie, Al. Kraśnicka 2)
11.00 – przysięga żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (jednostka 2 LBOT, ul. Droga Męczenników Majdanka 70)   12.00 – piknik historyczno-wojskowy (jednostka 2 LBOT, ul. Droga Męczenników Majdanka 70)
- prezentacje historycznej broni, sprzętu wojskowego i zabytkowych pojazdów, - występy rekonstruktorów historii w strojach z okresu walk o niepodległość Polski, - rekonstrukcja obozu Wojska Polskiego z okresu wojny polsko-bolszewickiej, - stoiska edukacyjne z wykładami, gawędami i lekcjami historii ożywionej, - stoiska promocyjne współczesnego Wojska Polskiego, - atrakcje dla rodzin z dziećmi   W pikniku udział wezmą rekonstruktorzy historii: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Grenadiere” - Sekcja Wojsko Polskie 1918-1921, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bellum”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej K.u.K. Sturmtruppen, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51. Pułk Piechoty Strzelców Kresowych. Zapewnią rozstawienie statycznego obozowiska w formie dioramy historycznej, prezentację sprzętu dużych gabarytów używanych w Wojsku Polskim w 1920, np. replikę namiotu sztabowego używanego w 1920 roku, przeprowadzą lekcje historii mówionej oraz gawędy historyczne dotyczące historii 8. Pułku Piechoty Legionów oraz wojny polsko-bolszewickiej.    Prezentacji historii wojskowości polskiej towarzyszyć będą: stoiska promocyjne współczesnego Wojska Polskiego, stoisko promujące wystawę historyczną pt. Lubelskie pokolenia dla Niepodległej. Losy rodziny Jankowskich i Magierskich oraz wystawę plastyczną pt. Doktor Paweł Jankowski (1875-1919). Historia nieznana (obie wystawy organizowane przez wojewodę lubelskiego w ramach projektu „Lubelskie pokolenia dla Niepodległej” w ramach programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Narodowym w Lublinie oraz Prywatnym Muzeum Historycznym „Znaki Czasu” będą prezentowane w Lublinie od połowy października 2021 r.). Stoisko będzie połączone z ekspozycją części ubiegłorocznej wystawy wojewody lubelskiego pt. „Lubelszczyzna 1920” i stoisko promocyjne Instytutu Pamięci Narodowej o. Lublin).

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz