Zieloni dyskutują, jak rozwiązać kryzys migracyjny
dodano: 20.09.2021Polska jako kraj przestrzegający praw człowieka i akceptujący różnorodność będzie mógł lepiej odpowiadać na przyszłe kryzysy - mówili politycy Partii Zieloni na konferencji w Lublinie prezentującej Zielony Ład.
Politycy Zielonych, w tym posłanka Urszula Zielińska, otworzyli na placu Wolności w Lublinie wystawę przedstawiającą założenia Zielonego Ładu - programu gospodarczej i społecznej odbudowy po pandemii COVID-19, przygotowanego wspólnie z Europejską Partią Zielonych. Zieloni będą konsultować swój program z mieszkańcami i mieszkankami Lublina podczas debaty, która odbędzie się o 16:00 w Hotelu i Restauracji Piano.
- Od dłuższego czasu planowaliśmy, że podczas przedstawiania Zielonego Ładu w Lublinie będziemy mówić o prawach człowieka. Niestety zbiegło się to w czasie z tragedią której można było uniknąć - mówiła na konferencji prasowej Urszula Zielińska. - Wczoraj na granicy polsko-białoruskiej znaleziono ciała trójki cudzoziemców, którzy zmarli z wychłodzenia. Wiemy, że na granicy wciąż przebywają duże grupy migrantów uwięzione między polskimi i białoruskimi pogranicznikami. Władze polskie stosują procedurę push-back, czyli nielegalnego wypychania tych osób poza polską granicę. Idzie jesień, czekają nas kolejne tragedie. Dlatego dziś będziemy rozmawiać o tym, jak rozwiązać ten kryzys i jak powinna wyglądać polityka migracyjna Polski i Unii Europejskiej - dodała.
- Nie znajdujemy się w Mińsku, ani w Moskwie, tylko w Lublinie - mieście, w którym powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, państwo różnorodne i tolerancyjne, będące ewenementem w skali świata. Rozmawiając o Zielonym Ładzie, chcemy dojść do porozumienia, jak w XXI wieku możemy wrócić do tej wspaniałej tradycji - dodała Urszula Zielińska. - Społeczeństwa, które akceptują różnorodność, są bardziej odporne na kryzysy. Dlatego na przykład społeczeństwa Europy Zachodniej mogą korzystać z pracy polskich lekarzy i pielęgniarek - nam z kolei tak trudno walczyć z pandemią. Polska jako kraj, który przestrzega praw człowieka i otwarty na różnorodność, będzie bardziej atrakcyjnym miejscem do życia i pracy i będzie mogła lepiej się zmierzyć z czekającymi nas wyzwaniami - stwierdziła posłanka Partii Zieloni.
Przewodniczący lubelskich struktur Partii Zieloni Tomasz Lech Buczek przypomniał, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest jedynym przykładem łamania praw człowieka w jego województwie. - Sejmik województwa lubelskiego był pierwszym samorządem w Polsce, który przyjął uchwałę o “strefie wolnej od ideologii LGBT”. Już od marca 2019 r. muszę się wstydzić za tę uchwałę jako mieszkaniec Lublina, członek Partii Zieloni i jako normalny człowiek. Podobne uchwały przyjęło 11 powiatów i 16 gmin, w tym Zamość, Biała Podlaska i Świdnik. Jaki jest tego efekt? Naszemu województwu grozi utrata ponad 2 mld euro funduszy unijnych - tak potrzebnych w odbudowie po pandemii COVID-19 - tylko dlatego, że 18 radnym wojewódzkim PiS pomyliła się kruchta z samorządem - oświadczył. Kolejnym przykładem naruszania praw człowieka na Lubelszczyźnie były jego zdaniem próby zakazania Marszu Równości przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka i ówczesnego wojewodę, a obecnie ministra, Przemysława Czarnka.
W poniedziałkowej debacie poświęconej prawom człowieka w Zielonym Ładzie wezmą udział również Laura Kwoczała, współprzewodnicząca Stowarzyszenia Ostra Zieleń, Alina Czyżewska z Sieci Obywatelskiej - Watchdog Polska oraz Jean Lambert, polityczka angielskich Zielonych i członkini zarządu Europejskiej Partii Zielonych.
Kolejne spotkania poświęcone Zielonemu Ładowi odbędą się w piątek 24 września w Rzeszowie, gdzie tematem będzie Turnicki Park Narodowy, i w sobotę 25 września w Krakowie, gdzie Zieloni przedstawią swoje pomysły na walkę ze smogiem i promocję transportu zbiorowego. Pełen program zostanie zaprezentowany na zakończenie konsultacji w listopadzie w Warszawie.
Celem pracy nad Zielonym Ładem jest stworzenie planu rządzenia po pandemii COVID-19, tak, żeby Polska i Unia Europejska mogły wyjść obronną ręką z kolejnych kryzysów, z katastrofą klimatyczną na czele. Trzy najważniejsze punkty programowe to:
• zielona gospodarka: oparcie polskiej gospodarki na zielonych innowacjach i zwiększenie jej konkurencyjności na świecie;
• zielone społeczeństwo: oparte na równości i solidarności ludzkiej oraz zapewnieniu godnych warunków pracy w sektorach niezbędnych do funkcjonowania społeczeństwa, takich jak oświata i opieka zdrowotna
• zielona transformacja: odejście od wykorzystywania rosyjskiego węgla i gazu na rzecz własnej taniej energii z odnawialnych źródeł.
Maciej Józefowicz, rzecznik prasowy Partii Zieloni
Aktualności
więcej-
Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
- 34-latek kierował Oplem na zakazie, spowodował kolizję i uciekł. Został zatrzymany i usłyszał zarzuty
- Na rowerach z promilami
- Volkswagen poszukiwany w Niemczech został odzyskany w Zosinie
- Przepłynęli rzekę graniczną Bug, chcieli dotrzeć na zachód Europy
- 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej w pełnej gotowości – ponad 450 żołnierzy gotowych do natychmiastowego działania
- Nagrody czekają! Konkurs Prezesa ZUS na najlepsze prace o ubezpieczeniach społecznych
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów
Komentowane Aktualności
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (52)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (328)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Dziękuję i życzę (1624)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Gniewosz plamisty (5)
- Dziękuję i życzę (1624)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
XXII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "EUROFOLK - Zamość 2025"
dodano: 02.07.2025
XXII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2025" odbędzie się w dniach 7-13 lipca.
Zobacz materiałZOO NOCĄ 2025 r.
dodano: 26.06.2025
Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu ZAPRASZA na nocne zwiedzanie zamojskiego zoo.
Zobacz materiał2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej w pełnej gotowości – ponad 450 żołnierzy gotowych do natychmiastowego działania
dodano: 09.07.2025
W związku z decyzją Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz bieżącą analizą sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, ponad 450 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT zostało zgrupowanych w trzech lokalizacjach – Lublin, Kraśnik, Zamość – gdzie prowadzą intensywne przygotowania sprzętu i pozostają w pełnej gotowości do natychmiastowego podjęcia działań.
Zobacz materiałVI edycja Powiatowego Konkursu Fotograficznego pn.: „Piękno Powiatu Zamojskiego w obiektywie”
dodano: 08.07.2025
Rozpoczyna się VI edycja Powiatowego Konkursu Fotograficznego pn.: „Piękno Powiatu Zamojskiego w obiektywie” pod Honorowym Patronatem Starosty Zamojskiego. Konkurs ma charakter otwarty, może wziąć w nim udział każda zainteresowana osoba, która profesjonalnie lub amatorsko zajmuje się fotografią i jest mieszkańcem Powiatu Zamojskiego.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)