Zieloni dyskutują, jak rozwiązać kryzys migracyjny
dodano: 20.09.2021Polska jako kraj przestrzegający praw człowieka i akceptujący różnorodność będzie mógł lepiej odpowiadać na przyszłe kryzysy - mówili politycy Partii Zieloni na konferencji w Lublinie prezentującej Zielony Ład.
Politycy Zielonych, w tym posłanka Urszula Zielińska, otworzyli na placu Wolności w Lublinie wystawę przedstawiającą założenia Zielonego Ładu - programu gospodarczej i społecznej odbudowy po pandemii COVID-19, przygotowanego wspólnie z Europejską Partią Zielonych. Zieloni będą konsultować swój program z mieszkańcami i mieszkankami Lublina podczas debaty, która odbędzie się o 16:00 w Hotelu i Restauracji Piano.
- Od dłuższego czasu planowaliśmy, że podczas przedstawiania Zielonego Ładu w Lublinie będziemy mówić o prawach człowieka. Niestety zbiegło się to w czasie z tragedią której można było uniknąć - mówiła na konferencji prasowej Urszula Zielińska. - Wczoraj na granicy polsko-białoruskiej znaleziono ciała trójki cudzoziemców, którzy zmarli z wychłodzenia. Wiemy, że na granicy wciąż przebywają duże grupy migrantów uwięzione między polskimi i białoruskimi pogranicznikami. Władze polskie stosują procedurę push-back, czyli nielegalnego wypychania tych osób poza polską granicę. Idzie jesień, czekają nas kolejne tragedie. Dlatego dziś będziemy rozmawiać o tym, jak rozwiązać ten kryzys i jak powinna wyglądać polityka migracyjna Polski i Unii Europejskiej - dodała.
- Nie znajdujemy się w Mińsku, ani w Moskwie, tylko w Lublinie - mieście, w którym powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, państwo różnorodne i tolerancyjne, będące ewenementem w skali świata. Rozmawiając o Zielonym Ładzie, chcemy dojść do porozumienia, jak w XXI wieku możemy wrócić do tej wspaniałej tradycji - dodała Urszula Zielińska. - Społeczeństwa, które akceptują różnorodność, są bardziej odporne na kryzysy. Dlatego na przykład społeczeństwa Europy Zachodniej mogą korzystać z pracy polskich lekarzy i pielęgniarek - nam z kolei tak trudno walczyć z pandemią. Polska jako kraj, który przestrzega praw człowieka i otwarty na różnorodność, będzie bardziej atrakcyjnym miejscem do życia i pracy i będzie mogła lepiej się zmierzyć z czekającymi nas wyzwaniami - stwierdziła posłanka Partii Zieloni.
Przewodniczący lubelskich struktur Partii Zieloni Tomasz Lech Buczek przypomniał, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest jedynym przykładem łamania praw człowieka w jego województwie. - Sejmik województwa lubelskiego był pierwszym samorządem w Polsce, który przyjął uchwałę o “strefie wolnej od ideologii LGBT”. Już od marca 2019 r. muszę się wstydzić za tę uchwałę jako mieszkaniec Lublina, członek Partii Zieloni i jako normalny człowiek. Podobne uchwały przyjęło 11 powiatów i 16 gmin, w tym Zamość, Biała Podlaska i Świdnik. Jaki jest tego efekt? Naszemu województwu grozi utrata ponad 2 mld euro funduszy unijnych - tak potrzebnych w odbudowie po pandemii COVID-19 - tylko dlatego, że 18 radnym wojewódzkim PiS pomyliła się kruchta z samorządem - oświadczył. Kolejnym przykładem naruszania praw człowieka na Lubelszczyźnie były jego zdaniem próby zakazania Marszu Równości przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka i ówczesnego wojewodę, a obecnie ministra, Przemysława Czarnka.
W poniedziałkowej debacie poświęconej prawom człowieka w Zielonym Ładzie wezmą udział również Laura Kwoczała, współprzewodnicząca Stowarzyszenia Ostra Zieleń, Alina Czyżewska z Sieci Obywatelskiej - Watchdog Polska oraz Jean Lambert, polityczka angielskich Zielonych i członkini zarządu Europejskiej Partii Zielonych.
Kolejne spotkania poświęcone Zielonemu Ładowi odbędą się w piątek 24 września w Rzeszowie, gdzie tematem będzie Turnicki Park Narodowy, i w sobotę 25 września w Krakowie, gdzie Zieloni przedstawią swoje pomysły na walkę ze smogiem i promocję transportu zbiorowego. Pełen program zostanie zaprezentowany na zakończenie konsultacji w listopadzie w Warszawie.
Celem pracy nad Zielonym Ładem jest stworzenie planu rządzenia po pandemii COVID-19, tak, żeby Polska i Unia Europejska mogły wyjść obronną ręką z kolejnych kryzysów, z katastrofą klimatyczną na czele. Trzy najważniejsze punkty programowe to:
• zielona gospodarka: oparcie polskiej gospodarki na zielonych innowacjach i zwiększenie jej konkurencyjności na świecie;
• zielone społeczeństwo: oparte na równości i solidarności ludzkiej oraz zapewnieniu godnych warunków pracy w sektorach niezbędnych do funkcjonowania społeczeństwa, takich jak oświata i opieka zdrowotna
• zielona transformacja: odejście od wykorzystywania rosyjskiego węgla i gazu na rzecz własnej taniej energii z odnawialnych źródeł.
Maciej Józefowicz, rzecznik prasowy Partii Zieloni
Aktualności
więcej-
Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych
- Będą utrudnienia na ul. Lipskiej
- Kampania informacyjno-edukacyjna BEZPIECZNA BUTLA – BEZPIECZNY DOM
- Checklista DZSW
- 50. Międzynarodowe Koncerty Organowe - Krasnobród 2025
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka”
- Wypadek 12-latka na hulajnodze elektrycznej. Apelujemy o ostrożność!
- Zachęcamy mieszkańców Zamościa do pobierania i korzystania z aplikacji mMieszkaniec
Komentowane Aktualności
- Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych (2)
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka” (4)
- Wyjaśnienia dot. odbioru stadionu OSiR (2)
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1627)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (372)
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (102)
- PiS odnosi się do ostatnich sytuacji jakie miały miejsce w Zamościu (67)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Dziękuję i życzę (1627)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Przepłynęli rzekę graniczną Bug, chcieli dotrzeć na zachód Europy
dodano: 09.07.2025
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 17 nielegalnych migrantów z Afganistanu i Pakistanu. Osoby te nielegalnie przekroczyły granicę państwową z Białorusi do Polski by dotrzeć na zachód Europy. Do sprawy zatrzymano również dwóch obywateli Ukrainy, którzy jako kierowcy, chcieli odwieźć całą grupę od granicy państwa. Czyn ten usankcjonowany jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Zobacz materiałBez uprawnień i poszukiwany 34-latek trafił do policyjnego aresztu
dodano: 04.07.2025
Wczoraj policjanci z Posterunku w Trzeszczanach zatrzymali w Teratynie 34 -letniego mieszkańca Lublina, który kierował Toyotą. Po zatrzymaniu do kontroli okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania oraz jest poszukiwany. Decyzją sądu ma trafić do więzienia w celu odbycia kary pozbawienia wolności na okres 2 lat i 2 miesięcy. Obecnie przebywa w policyjnym areszcie, skąd następnie trafi do Zakładu Karnego.
Zobacz materiałNiedopilnowanie dziecka może zakończyć się tragicznie
dodano: 07.07.2025
Wczoraj po kilku godzinach poszukiwań odnaleziony został 7 letni chłopiec. Zagubił się w galerii handlowej podczas zakupów następnie wyszedł na ulicę i nie potrafił znaleźć drogi do domu. Odnalazł się na drugim końcu miasta na stacji paliw. Cała historia zakończyła się szczęśliwie, jednak była powodem stresu rodziny chłopca, zaangażowania kilkudziesięciu funkcjonariuszy i wielu zagrożeń dla samego chłopca. Apelujemy o rozwagę i pilnowanie swoich dzieci zarówno podczas zakupów jak i wypoczynku. Czas wakacji mimo, że przyjemny, niesie ze sobą wiele zagrożeń, szczególnie nad wodą, gdzie chwila nieuwagi i niedopilnowanie dziecka może zakończyć się tragicznie.
Zobacz materiałPierwszy rok i pierwszy poligon Terytorialsów z Bezwoli
dodano: 25.06.2025
Trwa pierwsze szkolenie zintegrowane żołnierzy 23 Batalionu Lekkiej Piechoty w Bezwoli. Podczas intensywnych ćwiczeń Terytorialsi doskonalą swoje kompetencje taktyczne, strzeleckie, a także działania nieregularne, w tym przeciwdywersyjne. Działający od roku pododdział 2 Lubelskiej Brygady OT w Bezwoli stawia na intensywne szkolenia i wciąż rekrutuje nowych ochotników.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)