Działa już umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją
dodano: 10.06.2021Dobra wiadomość dla osób, które pracowały w Polsce i Turcji: od 1 czerwca między krajami obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym.
Dzięki porozumieniu można sumować okresy ubezpieczenia przebyte w Polsce i w Turcji, żeby ustalić i obliczyć wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. To szczególnie ważne dla osób, które były aktywne zawodowo w tych dwóch państwach, jednak w żadnym z nich nie wypracowały stażu, który by pozwalał na przyznanie świadczenia tureckiego lub polskiego. Sumowanie okresów ubezpieczenia może ten problem rozwiązać.
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych umowę stosuje się przede wszystkim do: emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, jednorazowych odszkodowań oraz rent z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasiłków pogrzebowych, a także świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa.
Umowa pozwala również transferować świadczenia emerytalne i rentowe za granicę. To znaczy na przykład, że polski emeryt, który mieszka aktualnie w Turcji, może bez przeszkód pobierać świadczenie z ZUS na turecki rachunek bankowy. Analogiczne zasady obowiązują w przypadku świadczeń tureckich, które można pobierać w Polsce.
Na porozumieniu zyskają również przedsiębiorcy z obu krajów, bo reguluje ono kwestie delegowania pracowników. Pozwala na wysyłanie ich z terytorium jednego państwa do pracy w drugim – przy opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne tylko w państwie delegującym.
Od maja umowa również z Izraelem
Podobną umowę o zabezpieczeniu społecznym Polska zawarła z Izraelem. Obowiązuje od 1 maja 2021 roku. Jej zakres jest bardzo podobny do porozumienia polsko-tureckiego. Obejmuje między innymi emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, jednorazowe odszkodowania i renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasiłki pogrzebowe, a także świadczenia macierzyńskie. W przypadku Izraela umowa nie ma zastosowania do świadczeń chorobowych.
Porozumienie zapewnia ubezpieczonym z Polski i Izraela sumowanie okresów ubezpieczeniowych przy ustalaniu prawa do świadczeń i ich wysokości. Umożliwia transfer polskich świadczeń do osób mieszkających w Izraelu oraz izraelskich świadczeń do uprawnionych, którzy mieszkają teraz w Polsce. Reguluje również zasady delegowania pracowników i eliminuje podwójne opłacanie składek w przypadku pracy w obu państwach.
Już 14 umów dwustronnych
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych sprawami polsko-tureckimi zajmuje się I Oddział ZUS w Łodzi. Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Turcją i Polską a Izraelem dołączyły do dwunastu obowiązujących już wcześniej porozumień z krajami spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podobne przepisy dotyczą: Czarnogóry, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, USA, Kanady, Quebeku, Korei Południowej, Australii, Ukrainy, Mongolii oraz Mołdawii.
Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim
Aktualności
więcej-
Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
- 34-latek kierował Oplem na zakazie, spowodował kolizję i uciekł. Został zatrzymany i usłyszał zarzuty
- Na rowerach z promilami
- Volkswagen poszukiwany w Niemczech został odzyskany w Zosinie
- Przepłynęli rzekę graniczną Bug, chcieli dotrzeć na zachód Europy
- 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej w pełnej gotowości – ponad 450 żołnierzy gotowych do natychmiastowego działania
- Nagrody czekają! Konkurs Prezesa ZUS na najlepsze prace o ubezpieczeniach społecznych
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów
Komentowane Aktualności
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (329)
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (52)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Dziękuję i życzę (1624)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Gniewosz plamisty (5)
- Dziękuję i życzę (1624)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Zaproszenie do Alei Sław A. D. 2025
dodano: 25.06.2025
Teresa Madej, twórczyni "Alei Sław" w Zamościu oraz Rafał Zwolak, Prezydent Miasta Zamość mają zaszczyt zaprosić na uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej z udziałem Lecha Majewskiego, które odbędą się w dniach 27 – 29 czerwca 2025 r. w Zamościu, na ul. Grodzkiej i Muzycznej Scenie Plenerowej ZAK, ul. Akademicka 8.
Zobacz materiałDecyzje personalne Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
dodano: 23.06.2025W sobotę, 21 czerwca 2025 r., podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek ogłosił następujące decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej:
Zobacz materiał117 osób poszukiwanych zatrzymanych na Lubelszczyźnie
dodano: 12.06.2025
Policjanci z lubelskiego garnizonu wzięli udział w ogólnopolskich działaniach, których celem było zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia wydanych przez polskie sądy i prokuratury. W wyniku akcji przeprowadzonej w dniach 9 i 10 czerwca b.r. na Lubelszczyźnie zostało zatrzymanych 117 osób poszukiwanych, w tym 8 obcokrajowców. W akcji policyjnych poszukiwaczy wsparli funkcjonariusze Straży Granicznej. Całe przedsięwzięcie koordynowane było przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji.
Zobacz materiał„Dobry Start” z ZUS od lipca
dodano: 27.06.2025
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie uczniów będą mogli składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną, czyli świadczenie „Dobry Start”. Dofinansowanie przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)