Jakie są skutki inflacji?
dodano: 05.05.2021Jakie są skutki inflacji?
Inflacja jest tematem, który praktycznie każdemu obił się o uszy. Dużo mówi się o niej w ostatnim czasie, nawet patrząc na nasze państwo. Jest to kwestia bardzo ważna, gdyż galopująca inflacja może zaszkodzić wszystkim obywatelom danego kraju. Niemniej jednak w mniejszym lub większym stopniu jest ona widoczna w każdym państwie, co nie oznacza oczywiście tragedii. Czym jest inflacja i jakie ma ona konsekwencje dla gospodarki, a także naszych portfeli?
Czym jest inflacja?
Książkowa definicja, jest często niezrozumiała dla osób nie obracających się w danych kręgach naukowych, dlatego najłatwiej będzie wytłumaczyć to zagadnienie na prostym, obrazowym przykładzie. Inflacja jest niczym innym, jak spadkiem wartości danego pieniądza, przy jednoczesnym wzroście cen, za wszelkie dobra materialne oraz usługi. By lepiej to zobrazować załóżmy, że za 100 złotych, możemy kupić dwadzieścia bochenków chleba. W wyniku inflacji, zdolność nabywcza pieniądza spada, więc jeśli inflacja będzie wzrastała, dojdzie do momentu, kiedy za 100 złotych, będzie można kupić zaledwie 10 bochenków chleba. Na tym polega spadek wartości nabywczej pieniądza, przy jednoczesnych wzrostach cen, za dobra materialne. Trzeba pamiętać, że w małym stopniu inflacja jest praktycznie niezauważalna i nie wyrządza większych zmian w gospodarce państwowej. Dlatego też zgłębienie tematu inflacji jest korzystne dla każdego, gdyż nabyta wiedza pozwoli określić w jakim stadium znajduje się kraj, w którym mieszkamy. Oczywiście nie trzeba studiować ekonomii, by wiedzieć co nieco o aspektach gospodarczych kraju, gdyż przy obecnym dostępnie do wiedzy – można nabyć niezbędną wiedzę nie wychodząc z domu. Jeśli chcą się państwo dowiedzieć więcej na temat inflacji, to strona Intratka jest najlepszym miejscem na poszerzenie swojej wiedzy o finansach i pożyczkach.
Czy inflacja zawsze jest zagrożeniem?
W społeczeństwie utrwaliło się przekonanie, że inflacja zawsze jest czymś złym. Nie jest to jednak prawdą, bo ma ona miejsce w każdym państwie – zawsze. Co jest natomiast faktem to to, że mówi się o niej dopiero, kiedy wynosi więcej niż dopuszczalna norma, czyli maksymalnie do 5-10%, gdyż większa może powodować niepożądane w państwie skutki, które oczywiście zmniejszą wartość pieniądza, a co za tym idzie – znaczenie i wartość naszej pracy. Pieniądze są niczym innym jak zamiennikiem, włożonej przez nas energii w daną czynność, dlatego w trakcie wzrostu inflacji, każda praca staje się po prostu mniej opłacalna, gdyż za zarobioną kwotę, zwyczajnie będziemy w stanie kupić mniej.
Jakie są rodzaje inflacji?
Inflacja, jak każdy termin naukowy, jest zróżnicowana, dlatego wyodrębnia się kilka rodzajów inflacji, na podstawie szybkości jej wzrostu. Są to następująco:
* Deflacja – jest to termin odwrotny do inflacji, inaczej inflacja ujemna, czyli proces, w którym zwiększa się wartość nabywcza pieniądza, czego konsekwencją są jednostajne, lub malejące ceny.
* Inflacja pełzająca – występuje wówczas, gdy nie przekracza 5% , oczywiście w skali roku. Jest to dopuszczalna wysokość inflacji, która w większości państw występuje co roku.
* Inflacja galopująca – jest to już bardzo poważny problem, gdyż następstwem tejże inflacji, jest wzrost cen od 50% w górę. Poważny problem ekonomiczny, którego nie można bagatelizować.
* Hiperinflacja – skrajna inflacja, która występowała już w wielu państwach. M.in. Boliwii. Ceny dóbr zostają zwiększona od 150% w górę
Oczywiście przyczyn inflacji może być wiele, dlatego trudno wymienić wszystkie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że dodrukowanie pieniądze, wcale nie wiąże się z dodatkowymi zarobkami, lecz jedynie zmniejsza wartość nabywczą, gdyż wydrukowane banknoty nie mają wcale pokrycia, które powinny mieć, dlatego taki sposób radzenia sobie z kryzysem, może doprowadzić do katastrofy ekonomicznej, jak miało to miejsce we wcześniej już wspomnianej Boliwii. Ponadto przyczyny gospodarcze, polityczne, katastrofy naturalne, kryzysy itp. To główne przyczyny wzrostu inflacji.
Aktualności
więcej-
XXII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "EUROFOLK - Zamość 2025"
- Policyjna łódź na zalewie w Nieliszu gotowa do sezonu
- Zawody pożarnicze
- ZUS: ruszyły wypłaty renty wdowiej. Ponad 30 mln zł trafiło już do pierwszych klientów
- Kultowy film w zamojskim kinie! Monty Python i Święty Graal. 50-lecie premiery
- Darmowe zajęcia wakacyjne w GOK-u
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość
- Nietrzeźwy cyklista zatrzymany podczas akcji "Jednośladem bezpiecznie przez wakacje"
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (149)
- Dziękuję i życzę (1623)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (122)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- 18-latek wjechał w drzewo (2)
- Podsumowanie kampanii Rafała Trzaskowskiego (66)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
ZUS: ponad 900 tys. wniosków o rentę wdowią
dodano: 16.06.2025Liczba wniosków o rentę wdowią przekroczyła już w skali całego kraju 900 tysięcy – i to w samym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski przyjmują też inne instytucje, które płacą emerytury. W sumie zgłoszeń jest ponad milion.
Zobacz materiałBez wolnego od odpowiedzialności – żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT na granicy
dodano: 20.06.2025
Długi weekend to dla wielu Polaków czas zasłużonego odpoczynku, podróży i spotkań z bliskimi. Ale nie dla wszystkich. Gdy jedni wypoczywają, inni pełnią służbę – dzień i noc, na posterunkach wzdłuż wschodniej granicy kraju. Wśród nich są żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy nieprzerwanie wspierają działania Straży Granicznej na Lubelszczyźnie.
Zobacz materiałLeśne baby boom
dodano: 17.06.2025
NIE RATUJ, NIE DOTYKAJ, NIE ZABIERAJ! MYŚLIWI OSTRZEGAJĄ: TRWA LEŚNY BABY BOOM
Zobacz materiałTata na urlopie z dzieckiem? Coraz częściej
dodano: 20.06.2025Czy model rodzicielstwa w Polsce zmienia się? Powoli tak – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)