Do 15 lutego br. numer alarmowy 998 zostanie przełączony do CPR
dodano: 03.02.2021Z udziałem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Grzegorza Alinowskiego, kierownika lubelskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Jarosława Szymczyka i dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW Andrzeja Odyńca odbyła się konferencja prasowa w związku z przełączeniem numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
- Ważny dzień nastąpi 8 lutego br., kiedy rozpocznie się przełączanie numeru 998 na numer alarmowy 112. Od 1 lutego realizowany jest program pilotażowy przełączania numeru na terenie woj. lubelskiego, my jesteśmy na drugim miejscu i ten proces będzie trwał od 8-15 lutego br. Miejskie bądź Powiatowe Komendy Straży Pożarnej będą przełączane do tego systemu. Rozpoczynamy od Komendy Miejskiej w Lublinie. W sumie dotyczy to czterech Komend Miejskich PSP i 16 powiatowych – mówił wojewoda lubelski rozpoczynając spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
Po przekierowaniu ruchu z numeru 998 na numer 112 wszystkie połączenia będą odbierane przez operatorów numerów alarmowych w Centrum Powiadamiana Ratunkowego, a powiadamianie Państwowej Straży Pożarnej następować będzie za pomocą systemu teleinformatycznego. Straż Pożarna będzie otrzymywała tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.
- To nie znaczy, że numer 998 znika, on dalej funkcjonuje, z tym, że obywatel, który zadzwoni na ten numer nie dodzwoni się do dyspozytora PSP tak jak dotychczas, tylko do dyspozytora CPR. Zgłoszenie zostanie obsłużone przez wyszkolone służby, zgłoszenie zostanie zakwalifikowane do konkretnej służby i przekazane do dyspozytorów PSP. Nie będziemy obsługiwać bezpośrednich zgłoszeń od obywateli, tylko będziemy dostawać dyspozycję od CPR i będziemy ją realizować. Nie znaczy to, że jeżeli obywatel zwróci się bezpośrednio do PSP, połączy się z dyspozytorem, to zostanie przekierowany do CPR, zgłoszenie zostanie wtedy przyjęte i obsłużone – podkreślił komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
- Wojewoda może w każdej sytuacji liczyć na służby mundurowe. Niewątpliwie należy do nich Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna. Szczególnie w kontekście pandemii Straż Pożarna wielokrotnie realizowała najprzeróżniejsze zadania, np. obsługiwała punkty graniczne, gdy była kontrola graniczna osób przyjeżdżających do Polski, ustawiała namioty, które służyły do triażu, włączyła się w system organizacji transportu osób do punktów szczepień – mówił Lech Sprawka kierując podziękowania wspomnianym służbom na ręce nadbryg. Grzegorza Alinowskiego.
Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie. W czerwcu 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.
- Szybsze powiadamianie służb ratowniczych, możliwość jednoczesnego powiadomienia o zdarzeniu wszystkich możliwych służb, eliminowanie i filtrowanie wywołań niezasadnych, zastępowalność na wypadek przeciążenia lub awarii systemu, obsługa zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców i obsługa zgłoszeń typu eCall (zgłoszenia z samochodów) oraz zgłoszenia od osób głuchoniemych – wymieniał zalety koncentracji Lech Sprawka.
- Lubelskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego mieści się w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. W tej chwili realizowana jest inwestycja, przy ul. Wojciechowskiej, w której będzie miała siedzibę zarówno Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytornia Medyczna, ta która będzie skoncentrowana na terenie woj. lubelskiego pod koniec marca br., przy czym w dalszym ciągu ta dyspozytornia, która zastąpi cztery dotychczasowe, tzn. w Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu i Lublinie, będzie jedna Dyspozytornia Medyczna. Od 1 stycznia 2022 r., dyspozytornia zostanie przejęta przez Wojewodę Lubelskiego, która wraz z CPR zafunkcjonują w nowym budynku przy ul. Wojciechowskiej – mówił wojewoda lubelski.
- Pracujemy w systemie 12-godzinnym, w pięciu grupach, średnio na zmianie jest 13-14 osób, co umożliwia odbiór zgłoszeń alarmowych na terenie woj. lubelskiego. Mamy bardzo mały proc. zgłoszeń oddanych do innych województw. Zdarzają się sytuacje, kiedy mamy zgłoszenia związane z warunkami atmosferycznymi, przy dużym nasileniu zgłoszeń, wpadają one do innego i są przekazywane do Powiatowych Komend PSP czy Komend Policji, czy lubelskiej Dyspozytorni Medycznej – podkreślił kierownik lubelskiego CPR Jarosław Szymczyk.
Aktualności
więcej-
Wystawa rzeźb portretowych Karola Badyny „Twarze” w Galerii Rzeźby
- Bez uprawnień i poszukiwany 34-latek trafił do policyjnego aresztu
- Mieszkanka Zamościa oszukana podczas zakupu mebli ogrodowych
- Utonięcie 37-latki w Majdanie Sopockim
- Jeżdżąc hulajnogą elektryczną bądź trzeźwy i przestrzegaj prawa drogowego
- Zderzenie dwóch busów na krajowej 17 w Izbicy
- UWAGA - UTRUDNIENIA - UL. ŁUKASIŃSKIEGO
- Wakacyjna Akademia Detektywów
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Jarosławiec w sieci dróg (2)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (242)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (125)
- Dziękuję i życzę (1623)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- Dziękuję i życzę (1623)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Zdarzenie drogowe z udziałem motorowerzysty
dodano: 10.06.2025
Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego do którego doszło wczoraj w Hrubieszowie przy ulicy Działkowej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów 17-letni kierujący motorowerem przewrócił się na jezdnię, po czym doszło do czołowego zderzenia z nadjeżdżającym z naprzeciwka pojazdem marki Seat. Nastolatek trafił do szpitala.
Zobacz materiałBędzie miód z Pasieki Skansenowskiej
dodano: 12.06.2025
Muzeum Wsi Lubelskiej pozyskało cztery pszczele rodziny. Owady należą do rasy Krainka. To efekt współpracy z Zespołem Szkół Rolniczych - Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli.
Zobacz materiałBez wolnego od odpowiedzialności – żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT na granicy
dodano: 20.06.2025
Długi weekend to dla wielu Polaków czas zasłużonego odpoczynku, podróży i spotkań z bliskimi. Ale nie dla wszystkich. Gdy jedni wypoczywają, inni pełnią służbę – dzień i noc, na posterunkach wzdłuż wschodniej granicy kraju. Wśród nich są żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy nieprzerwanie wspierają działania Straży Granicznej na Lubelszczyźnie.
Zobacz materiałSebastian Fabijański w ZDK z wyjątkowym monodramem „Niemyte dusze / Narkotyki”
dodano: 11.06.2025
Spektakl, który prowokuje, intryguje i wciąga widza w nieznane rejony ludzkiej psychiki. Oparty na tekstach Stanisława Ignacego Witkiewicza, mistrza słowa, metafory, absurdu i groteski zabiera nas w niepokojącą podróż przez meandry świadomości, kształtowanej przez wpływ substancji odurzających.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (1)