Do 15 lutego br. numer alarmowy 998 zostanie przełączony do CPR
dodano: 03.02.2021Z udziałem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Grzegorza Alinowskiego, kierownika lubelskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Jarosława Szymczyka i dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW Andrzeja Odyńca odbyła się konferencja prasowa w związku z przełączeniem numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
- Ważny dzień nastąpi 8 lutego br., kiedy rozpocznie się przełączanie numeru 998 na numer alarmowy 112. Od 1 lutego realizowany jest program pilotażowy przełączania numeru na terenie woj. lubelskiego, my jesteśmy na drugim miejscu i ten proces będzie trwał od 8-15 lutego br. Miejskie bądź Powiatowe Komendy Straży Pożarnej będą przełączane do tego systemu. Rozpoczynamy od Komendy Miejskiej w Lublinie. W sumie dotyczy to czterech Komend Miejskich PSP i 16 powiatowych – mówił wojewoda lubelski rozpoczynając spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
Po przekierowaniu ruchu z numeru 998 na numer 112 wszystkie połączenia będą odbierane przez operatorów numerów alarmowych w Centrum Powiadamiana Ratunkowego, a powiadamianie Państwowej Straży Pożarnej następować będzie za pomocą systemu teleinformatycznego. Straż Pożarna będzie otrzymywała tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.
- To nie znaczy, że numer 998 znika, on dalej funkcjonuje, z tym, że obywatel, który zadzwoni na ten numer nie dodzwoni się do dyspozytora PSP tak jak dotychczas, tylko do dyspozytora CPR. Zgłoszenie zostanie obsłużone przez wyszkolone służby, zgłoszenie zostanie zakwalifikowane do konkretnej służby i przekazane do dyspozytorów PSP. Nie będziemy obsługiwać bezpośrednich zgłoszeń od obywateli, tylko będziemy dostawać dyspozycję od CPR i będziemy ją realizować. Nie znaczy to, że jeżeli obywatel zwróci się bezpośrednio do PSP, połączy się z dyspozytorem, to zostanie przekierowany do CPR, zgłoszenie zostanie wtedy przyjęte i obsłużone – podkreślił komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
- Wojewoda może w każdej sytuacji liczyć na służby mundurowe. Niewątpliwie należy do nich Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna. Szczególnie w kontekście pandemii Straż Pożarna wielokrotnie realizowała najprzeróżniejsze zadania, np. obsługiwała punkty graniczne, gdy była kontrola graniczna osób przyjeżdżających do Polski, ustawiała namioty, które służyły do triażu, włączyła się w system organizacji transportu osób do punktów szczepień – mówił Lech Sprawka kierując podziękowania wspomnianym służbom na ręce nadbryg. Grzegorza Alinowskiego.
Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie. W czerwcu 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.
- Szybsze powiadamianie służb ratowniczych, możliwość jednoczesnego powiadomienia o zdarzeniu wszystkich możliwych służb, eliminowanie i filtrowanie wywołań niezasadnych, zastępowalność na wypadek przeciążenia lub awarii systemu, obsługa zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców i obsługa zgłoszeń typu eCall (zgłoszenia z samochodów) oraz zgłoszenia od osób głuchoniemych – wymieniał zalety koncentracji Lech Sprawka.
- Lubelskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego mieści się w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. W tej chwili realizowana jest inwestycja, przy ul. Wojciechowskiej, w której będzie miała siedzibę zarówno Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytornia Medyczna, ta która będzie skoncentrowana na terenie woj. lubelskiego pod koniec marca br., przy czym w dalszym ciągu ta dyspozytornia, która zastąpi cztery dotychczasowe, tzn. w Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu i Lublinie, będzie jedna Dyspozytornia Medyczna. Od 1 stycznia 2022 r., dyspozytornia zostanie przejęta przez Wojewodę Lubelskiego, która wraz z CPR zafunkcjonują w nowym budynku przy ul. Wojciechowskiej – mówił wojewoda lubelski.
- Pracujemy w systemie 12-godzinnym, w pięciu grupach, średnio na zmianie jest 13-14 osób, co umożliwia odbiór zgłoszeń alarmowych na terenie woj. lubelskiego. Mamy bardzo mały proc. zgłoszeń oddanych do innych województw. Zdarzają się sytuacje, kiedy mamy zgłoszenia związane z warunkami atmosferycznymi, przy dużym nasileniu zgłoszeń, wpadają one do innego i są przekazywane do Powiatowych Komend PSP czy Komend Policji, czy lubelskiej Dyspozytorni Medycznej – podkreślił kierownik lubelskiego CPR Jarosław Szymczyk.
Wasze komentarze (1)


Aktualności
więcej-
Rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego
- Szkolenie: elektroniczny ZUS
- Czy na rynku Forex można jedynie zarobić?
- ZUS ponownie wysyła na rehabilitację do sanatoriów
- Poszukiwany wpadł bo nie miał maseczki
- 34-latek zasilił konto oszustów
- Ruszyła 4. edycja akcji SpoKREWnieni Służbą
- Pożar budynku mieszkalnego w Obroczy
Komentowane Aktualności
- Zamosc.TV w nowej odsłonie (10)
- Komunikat Wojewody dotyczący wsparcia psychologicznego dla osób poddanych izolacji z powodu COVID-19, nadzorowi epidemiologicznemu i kwarantannie (3)
- Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi (1)
- Bezpieczeństwo podczas 29 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (5)
- Media bez wyboru (72)
- Zakochana 63-latka (2)
- Do skarbówki możesz już rekrutować online (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
- Apel Rady Miasta Zamość do Prezydenta Miasta Zamość (21)
Komentowane TV
Inne informacje
Kosmetyki za darmo- po uzupełnieniu ankiety straciła ponad 850 zł
dodano: 02.03.2021
Wczoraj 41-letnia mieszkanka Włodawy powiadomiła policjantów o tym, że została oszukana w Internecie. Kobiecie na portalu społecznościowym wyświetliła się informacja, że sklepy znanej drogerii są zamykane, a kosmetyki wysyłane bezpłatnie. Informacja okazała się fake news, a kobieta po uzupełnieniu ankiety straciła ponad 850 złotych. Apelujemy o ostrożność i dokładne weryfikowanie internetowych informacji.
Zobacz materiałPoszukiwany wpadł bo nie miał maseczki
dodano: 04.03.2021
Policyjny patrol zareagował wobec mężczyzn, którzy szli bez maseczki. W czasie legitymowania wyszło na jaw, że jeden z nich jest poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości. Do odbycia ma karę pozbawienia wolności za oszustwa komputerowe i niealimentację w łącznym wymiarze roku i kilku miesięcy.
Zobacz materiał34-latek zasilił konto oszustów
dodano: 04.03.2021
34-latek będąc przekonanym, że pomaga znajomemu zasilił konto oszustów. Zareagował na przesłaną komunikatorem prośbę o opłacenie zamówienia. Wygenerował kody BLIK i przekazał je oszustowi. Po tym dowiedział się, że na konto społecznościowe znajomego ktoś się włamał i rozesłał fałszywe wiadomości. Jednak było już za późno przelewów nie udało się cofnąć. 34-latek stracił 6500 złotych.
Zobacz materiałSzkolenie: elektroniczny ZUS
dodano: 08.03.2021
Coraz więcej spraw da się załatwić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez internet. Zamojski ZUS zaprasza na internetowe szkolenie dla tych, którzy chcą poznać nowe funkcjonalności Platformy Usług Elektronicznych.
Zobacz materiał