Uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy i konspiratorów Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej
dodano: 05.10.2020W dniu 11.10.2020 roku w Potoku-Stany odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pierwszego pomnika upamiętniającego żołnierzy i konspiratorów Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej zamordowanych w kwietniu 1944 r. za walkę o niepodległość Polski przez komunistów (tzw. mord w Puziowych Dołach).
Celem podjętych działań jest godne upamiętnienie żołnierzy podziemnego Wojsk Polskiego z AK i NSZ poległych za walkę o wolną i niepodległą RP oraz stworzenie miejsca, w którym lokalna społeczność z miejscowości Dąbrówka, Potok-Stany i Potok Wielki oraz rodziny zamordowanych będą mogły oddawać hołd swoim lokalnym Bohaterom, którzy nie mają nawet symbolicznego grobu i do tej pory rodzinom nie udało się odkryć miejsca ukrycia ich ciał.
Plan uroczystości:
11.00 – uroczysta msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Potok Stany
12.30 – uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy i konspiratorów NSZ i AK pomordowanych w Puziowych Dołach:
– odśpiewanie „Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej”
– przemówienia okolicznościowe
– odsłonięcie i poświęcenie pomnika.
Budowę pomnika i uroczystość sfinansowali: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Wydarzenie bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.
Rys historyczny:
19 kwietnia 1944 r. w Puziowych Dołach doszło do mordu na mieszkańcach miejscowości Kolonia Potok-Stany, Potok-Stany i Dąbrówka. Mord ten został dokonany przez komunistów z AL. W feralny dzień ww. bandyci uwięzili 13 mężczyzn, których podejrzewali o sympatyzowanie z Armią Krajową i Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Byli to ksiądz Aleksander Markiewicz – proboszcz parafii polskokatolickiej (tzw. narodowej) w Dąbrówce, Lucjan Duma, Piotr Kobylarz, Władysław Krzyżak, Stanisław Krzeszowski, Paweł Balawander, Józef Grzyb, Stanisław Gęborski, Adam Zioło, Adolf Zioło, Wacław Dyjewski, Franciszek Kania, Kazimierz Baran i Stanisław Siembida. Jeszcze w Dąbrówce rozstrzelano Kazimierza Barana i Józefa Grzyba, traktując ich jako tarcze strzeleckie, ale oddając strzały w taki sposób, żeby od razu nie zabić. Natomiast Stanisława Krzeszowskiego bandyci z AL zamordowali siekierą, odcinając nogi na pniaku.
Los pozostałych dokonał się w Puziowych Dołach, gdzie zamordowani zostali: Balawander Paweł, Duma Lucjan, Dyjewski Wacław, Gęborski Stanisław, Kania Franciszek, Kobylarz Piotr, Krzyżak Władysław, Markiewicz Aleksander, ks. Zioło Adam, Zioło Adolf. Szczególnie brutalnie AL-owcy potraktowali ks. Markiewicza, którego spalili żywcem po zakneblowaniu i przywiązaniu do drzewa, oraz Lucjana Dumę, którego rozerwali końmi. Ciała zamordowanych pierwotnie zakopano w miejscu kaźni w Puziowych Dołach. Jednak później bandyci z AL przenieśli je w nieznane do dziś miejsce. Ostatni żyjący morderca odmawia udzielenia informacji o miejscu ukrycia ciał.
Dla lokalnej społeczności niezmiernie ważne jest godne upamiętnienie tych żołnierzy i konspiratorów z NSZ i AK poprzez stworzenie miejsca pamięci, którego, pomimo upływu 75 lat od mordu, do tej pory się nie doczekali. Zaangażowanie pomordowanych w Puziowych Dołach w walkę o suwerenną Polskę, w ramach formacji wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, do tej pory nie zostało godnie upamiętnione.
Karol Wołek
Prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego
Aktualności
więcej-
82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej
- Dyżury telefoniczne w sprawie renty wdowiej
- Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
- 34-latek kierował Oplem na zakazie, spowodował kolizję i uciekł. Został zatrzymany i usłyszał zarzuty
- Na rowerach z promilami
- Volkswagen poszukiwany w Niemczech został odzyskany w Zosinie
- Przepłynęli rzekę graniczną Bug, chcieli dotrzeć na zachód Europy
- 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej w pełnej gotowości – ponad 450 żołnierzy gotowych do natychmiastowego działania
Komentowane Aktualności
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (56)
- Dziękuję i życzę (1625)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (329)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Gniewosz plamisty (5)
- Dziękuję i życzę (1625)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
28-latek wjechał w skarpę, w organizmie miał prawie 1,5 promila
dodano: 24.06.2025
28-latek kierując Oplem w m. Bereść na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem zjechał na pobocze, do przydrożnego rowu i uderzył w skarpę. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Był nietrzeźwy, w organizmie miał prawie 1,5 promila. Pamiętajmy, że prowadzenie pojazdu po wypiciu alkoholu to skrajna nieodpowiedzialność, za którą można zapłacić zdrowiem, a nawet życiem – swoim lub innych.
Zobacz materiałTwórcze Ścieżki – przez sztukę, emocje i wartości
dodano: 25.06.2025
Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjno-artystycznym „Twórcze Ścieżki – przez sztukę, emocje i wartości”. Projekt realizowany jest w okresie wakacyjnym 2025 roku, a jego celem jest rozwój kreatywności, kompetencji społecznych i emocjonalnych młodych ludzi poprzez różnorodne warsztaty artystyczne i edukacyjne.
Zobacz materiałDecyzje personalne Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
dodano: 23.06.2025W sobotę, 21 czerwca 2025 r., podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek ogłosił następujące decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej:
Zobacz materiałVI edycja Powiatowego Konkursu Fotograficznego pn.: „Piękno Powiatu Zamojskiego w obiektywie”
dodano: 08.07.2025
Rozpoczyna się VI edycja Powiatowego Konkursu Fotograficznego pn.: „Piękno Powiatu Zamojskiego w obiektywie” pod Honorowym Patronatem Starosty Zamojskiego. Konkurs ma charakter otwarty, może wziąć w nim udział każda zainteresowana osoba, która profesjonalnie lub amatorsko zajmuje się fotografią i jest mieszkańcem Powiatu Zamojskiego.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (4)