zamosc.tv

Lubelszczyzna upamiętni ofiary wprowadzenia stanu wojennego

dodano: 12 grudnia 2019

10-15 grudnia na Lubelszczyźnie odbędą się wydarzenia, mające na celu upamiętnienie ofiar wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Nie zabraknie lekcji historii dla młodzieży oraz oficjalnych uroczystości. Coroczna inscenizacja historyczna odbędzie się w tym roku w Puławach przed bramą Zakładów Azotowych Puławy S.A.

W 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na budynkach w Lublinie, Radomiu i Chełmie zostanie wyświetlona grafika „Zapal Światło Wolności”. Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Ostatnim aspektem obchodów będą uroczystości w Tarnogrodzie, podczas których zostanie upamiętniony Józef Giza. Ten 24-letni górnik pochodzący z Zamojszczyzny zginął 16 grudnia 1981 r. w czasie pacyfikacji kopalni przez oddziały ZOMO.
Program:
10 grudnia:
* Lekcja historyczna dla młodzieży o stanie wojennym w IPN Lublin
13 grudnia
* 9.00 - Rekonstrukcja historyczna przed bramą Zakładów Azotowych Puławy S.A  - złożenie kwiatów przed pomnikiem
* 16:00 - ustawienie zniczy na Placu Litewskim
* 16:30 - Koncert Pieśni Niepokornej - młodzież w hołdzie osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym - Kościół Pobrygidkowski, Lublin ul. Narutowicza 6
* 18:00 - Msza święta w intencji Ojczyzny i za wszystkie Ofiary stanu wojennego (Kościół Pobrygidkowski). Po Mszy św. przemarsz pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz złożenie kwiatów.
* 19:30 – Akcja IPN: Zapal Światło Wolności. Na budynkach w Lublinie, Radomiu i Chełmie zostanie wyświetlona grafika zachęcająca do wzięcia udziału w akcji.
15 grudnia
* 10.30 - zbiórka pocztów sztandarowych i przemarsz do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie
* 11.00 - Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie  - po Mszy św. przemarsz na cmentarz parafialny i złożenie wieńców przy grobie  Józefa Gizy
Komitet organizacyjny:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność Region Środkowowschodni
Wojewoda Lubelski
Marszałek Województwa Lubelskiego
Prezydent Miasta Lublina
Lubelski Kurator Oświaty


Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
  

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz