„Zawsze gOTowi, zawsze blisko” – Terytorialsi ćwiczą w Cycowie
dodano: 12.12.201911 grudnia br. w Cycowie, żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyli ćwiczenia z reagowania kryzysowego. Na potrzeby szkolenia powołano sztab kryzysowy i uruchomiono kompanijny moduł zadaniowy.
Trudne warunki atmosferyczne, oblodzenia, awarie sieci energetycznych, każdego roku, zwłaszcza zimą, dają się szczególne we znaki mieszkańcom wsi i niewielkich miejscowości. Aby być gotowym na tego typu sytuacje kryzysowe, lubelscy Terytorialsi intensywnie ćwiczą.
Scenariusz szkolenia w Cycowie zakładał wystąpienie gwałtownych zjawisk pogodowych w wyniku, których doszło do licznych wypadków komunikacyjnych, uszkodzenia infrastruktury energetycznej i przerw w dostawie prądu. Zadaniem żołnierzy 2 LBOT było, m.in. przywrócenie zasilenia energetycznego oraz pomoc poszkodowanej ludności cywilnej.
Na terenie przyległym do Urzędu Gminy, żołnierze 2 LBOT uruchomili tzw. kompanijny moduł zadaniowy, czyli specjalistyczny sprzęt wojskowy wykorzystywany w akcjach ratunkowych. Powołano sztab kryzysowy i rozstawiono namioty medyczne. Na potrzeby szkoleniowe do Cycowa zjechały samochody ciężarowo-terenowe, sanitarki, quady, motocykle, kontenerowa elektrownia polowa KEP-900, maszt oświetleniowy, sprzęt inżynieryjny oraz środki łączności.
„W tym roku, w maju realizowaliśmy już podobne szkolenie z użyciem kontenerowej elektrowni polowej KEP-900 w miejscowości Cyców. Wówczas naszym zadaniem było zasilenie awaryjne mieszkańców gminy w energię elektryczną przez dwie doby. Traf chciał, że szkolenie to zbiegło się z innym, nieplanowanym zadaniem. W tym samym dniu wystąpiła nawałnica w gminnie Wojciechów i część naszych sił została tam zaangażowana w niesienie pomocy poszkodowanej ludności”. – powiedział kpt. Piotr Kostyra, dowódca kompanii saperów 2 LBOT.
Lubelscy Terytorialsi regularnie realizują awaryjne podłączenia do sieci energetycznej z wykorzystaniem kontenerowej elektrowni polowej w ramach ćwiczeń pk. „Pomocna Energia”. Wykazali się również gotowością i profesjonalizmem w konkretnych działaniach. Przypomnijmy, wiosną tego roku nieśli pomoc poszkodowanym mieszkańcom gmin Wojciechów, Konopnica i Modliborzyce, a także w województwie świętokrzyskim. Sprawdził się także sprzęt Terytorialsów, m.in. pilarki, maszty oświetleniowe, cysterny wodne oraz wojskowe agregaty prądotwórcze, które przez dwie doby zapewniały mieszkańcom dostęp do energii.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
- XXVII Zamojskie Dni Folkloru
- Zaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
- Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (628)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (58)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
dodano: 20.06.2026.INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW DOSTĘPNE POD LINKIEM https://zamojszczyzna.com.pl/eurofolk-2026-informacje-dla-wystawcow/ XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026" odbędzie się w dniach 13-19 lipca.
Zobacz materiałZUS stawia na rozwój aplikacji mobilnych
dodano: 30.05.2026Niemal co dziesiąty użytkownik portalu eZUS zainstalował już również aplikację mobilną do kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja zapowiada dalszy rozwój narzędzi mobilnych – wprowadzi e-płatności dla przedsiębiorców i nowe możliwości prognozowania emerytury dla ubezpieczonych.
Zobacz materiał2050 fałszywych dokumentów
dodano: 30.05.2026To liczba podrobionych i przerobionych dokumentów zatrzymanych od początku roku przez strażników granicznych z Podkarpacia. W Korczowej wykryto wczoraj przerobioną książkę Interbus.
Zobacz materiałŁóżka piętrowe drewniane - funkcjonalność i styl w jednym
dodano: 03.06.2026Wybór odpowiedniego łóżka do pokoju dziecięcego, młodzieżowego czy nawet gościnnego bywa nie lada wyzwaniem. Szczególnie gdy zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, ale nie chcemy rezygnować z estetyki, wygody oraz bezpieczeństwa. Łóżka piętrowe drewniane od lat cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców i właścicieli niewielkich mieszkań. To rozwiązanie, które łączy w sobie ponadczasowy design, trwałość oraz funkcjonalność, sprawiając, że nawet najmniejsze wnętrze zyskuje na przestronności i uroku. Jakie są największe zalety takich łóżek, na co zwracać uwagę przy wyborze i jak urządzić z nimi praktyczny, a zarazem przytulny pokój? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)