zamosc.tv

ASF na granicy

dodano: 23.07.2018

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o zakazie przywozu do Unii Europejskiej żywności pochodzenia zwierzęcego. Tylko w tym roku na przejściach granicznych w województwie lubelskim funkcjonariusze zarekwirowali ponad 77 ton tego typu produktów.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Mimo realnego zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF, zwłaszcza w strefie przygranicznej, wielu podróżnych nadal niefrasobliwie podchodzi do przepisów zakazujących przywozu do Polski wyrobów mięsnych i mlecznych. Przykładowo, tylko na drogowych przejściach granicznych w Dorohusku i Hrebennem funkcjonariusze rekwirują średnio tygodniowo po około 700 kg takich produktów. Na przejściu drogowym w Terespolu jest to tygodniowo ponad 200 kg.

Na wszystkich przejściach granicznych znajdują się specjalne pojemniki, do których podróżni wjeżdżający do Polski zobowiązani są wyrzucić żywność pochodzenia zwierzęcego, w tym również przekąski, desery czy kanapki używane w czasie podróży. Następnie towar trafia do utylizacji. W bieżącym roku zutylizowano już ponad 76 ton tego typu produktów zatrzymanych na granicy z Ukrainą i Białorusią.

Ci, którzy nie stosują się do przepisów narażają się na konsekwencje. Tylko w tym roku na przejściach granicznych w województwie lubelskim funkcjonariusze celno-skarbowi wystawili 2,7 tys. mandatów karnych na łączną kwotę 667,5 tys. złotych.

Zakaz przywozu na teren Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego obowiązuje już od 2009 r. Stosowany jest ze względu na ryzyko wprowadzenia do Unii Europejskiej chorób, m.in. ASF. W Polsce stwierdzono już 165 ognisk tej zakaźnej choroby wirusowej. Wiele z nich - w woj. lubelskim. W ostatnich dniach kolejne ogniska ASF stwierdzono także na Ukrainie i w Rosji.

Rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe, m.in. poprzez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi. Aby chronić się przed rozprzestrzenianiem choroby w głąb kontynentu Główny Lekarz Weterynarii oraz liczne instytucje, w tym Krajowa Administracja Skarbowa, przypominają o surowych procedurach dotyczących wwozu do Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz