ASF na granicy
dodano: 23.07.2018Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o zakazie przywozu do Unii Europejskiej żywności pochodzenia zwierzęcego. Tylko w tym roku na przejściach granicznych w województwie lubelskim funkcjonariusze zarekwirowali ponad 77 ton tego typu produktów.
Mimo realnego zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF, zwłaszcza w strefie przygranicznej, wielu podróżnych nadal niefrasobliwie podchodzi do przepisów zakazujących przywozu do Polski wyrobów mięsnych i mlecznych. Przykładowo, tylko na drogowych przejściach granicznych w Dorohusku i Hrebennem funkcjonariusze rekwirują średnio tygodniowo po około 700 kg takich produktów. Na przejściu drogowym w Terespolu jest to tygodniowo ponad 200 kg.
Na wszystkich przejściach granicznych znajdują się specjalne pojemniki, do których podróżni wjeżdżający do Polski zobowiązani są wyrzucić żywność pochodzenia zwierzęcego, w tym również przekąski, desery czy kanapki używane w czasie podróży. Następnie towar trafia do utylizacji. W bieżącym roku zutylizowano już ponad 76 ton tego typu produktów zatrzymanych na granicy z Ukrainą i Białorusią.
Ci, którzy nie stosują się do przepisów narażają się na konsekwencje. Tylko w tym roku na przejściach granicznych w województwie lubelskim funkcjonariusze celno-skarbowi wystawili 2,7 tys. mandatów karnych na łączną kwotę 667,5 tys. złotych.
Zakaz przywozu na teren Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego obowiązuje już od 2009 r. Stosowany jest ze względu na ryzyko wprowadzenia do Unii Europejskiej chorób, m.in. ASF. W Polsce stwierdzono już 165 ognisk tej zakaźnej choroby wirusowej. Wiele z nich - w woj. lubelskim. W ostatnich dniach kolejne ogniska ASF stwierdzono także na Ukrainie i w Rosji.
Rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe, m.in. poprzez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi. Aby chronić się przed rozprzestrzenianiem choroby w głąb kontynentu Główny Lekarz Weterynarii oraz liczne instytucje, w tym Krajowa Administracja Skarbowa, przypominają o surowych procedurach dotyczących wwozu do Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego.
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Aktualności
więcej-
Śmiertelne potrącenie 66-latka
- WOT rozwija współpracę ze szwedzką Gwardią Krajową
- II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu zwycięzcą VIII Konkursu Językowego
- Podpalenie drzewa nie ujdzie im "na sucho"
- Poszukujemy zaginionego Pawła Pawlas
- Rzecznik ZUS: uwaga na oszustów podszywających się pod ZUS
- Jeden kierowca – dwa fałszywe prawa jazdy
- Nieszczęśliwy wypadek podczas rozładunku
Komentowane Aktualności
- Zamość - Marsz Przeciwko Przemocy (1)
- Miasto Zamość pracuje nad wprowadzeniem programu społecznego dla mieszkańców – „Karta Zamościanina” (1)
- Komunikat Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego (1)
- Harmonogram zebrań osiedlowych (2)
- FENOMEN - dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku (4)
- Zabrakło kategorii „CE” (1)
- Narkotyki w mieszkaniu 24-latka (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
- Apel Rady Miasta Zamość do Prezydenta Miasta Zamość (21)
Inne informacje
Śmiertelne potrącenie 66-latka
dodano: 25.03.2023
Na drodze krajowej nr. 74 w Horyszowie, kierująca Audi potrąciła pieszego, który szedł drogą w sposób niezgodny z przepisami, prawdopodobnie był nietrzeźwy i nie miał na sobie odblasku. Pomimo przeprowadzonej reanimacji 66 latek zginął na miejscu. Kierująca 47-latka była trzeźwa. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Zobacz materiałOgród zoologiczny w Zamościu zaprasza na wiosenne warsztaty edukacyjne
dodano: 21.03.2023
Ogród zoologiczny w Zamościu zaprasza na wiosenne warsztaty edukacyjne „Garnitury zwierząt – co zwierz na grzbiecie nosi”, których tematem będzie pokrycie ciała zwierząt.
Zobacz materiałKomunikat prasowy z konferencji Krzysztofa Hetmana
dodano: 21.03.202320 marca br. na Placu Litewskim w Lublinie miała miejsce konferencja prasowa Krzysztofa Hetmana, posła do Parlamentu Europejskiego. Zasadniczym tematem spotkania z mediami była informacja o planowanym przez Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa PSL złożeniu wniosku o odwołanie Henryka Kowalczyka ze stanowiska ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Przyczyną tej decyzji jest postępująca od wielu miesięcy degradacja polskiego rolnictwa przy braku reakcji rządu oraz samego ministra rolnictwa. Produkcja rolnicza w Polsce, praktycznie w każdym segmencie działalności służącej wytwarzaniu żywności, jest obecnie nieopłacalna. Rosnące ceny środków produkcji, w tym drastyczne podwyżki kosztów stosowania nawozów sztucznych, uniemożliwiają polskiemu rolnikowi skuteczną konkurencję nie tylko na rynkach Unii Europejskiej, ale także w samej Polsce.
Zobacz materiałMiędzynarodowy Dzień Teatru w Książnicy Zamojskiej
dodano: 22.03.2023
Międzynarodowy Dzień Teatru Zamojskie Studio Teatralne MAŁA KSIĘŻNICZKA prapremiera polska sztuki na podstawie powieści autorstwa Karoliny Lewestam Scenariusz, reżyseria: Bartłomiej Miernik Obsada: Martyna Chałas, Kaja Bojarska, Denis Jakubowski, Alicja Stankiewicz, Natalia Szkałuba, Dominika Pietrasz, czas trwania pokazu: 55 minut, po nim zapraszamy wszystkich widzów do rozmowy Wstęp darmowy, opłaty dobrowolne do puszki na działalność Zamojskiego Studia Teatralnego
Zobacz materiał