zamosc.tv

Sukces zespołu "Wójtowianie" podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

dodano: 17.01.2023

Zespół folklorystyczny „Wójtowianie” działający przy Krasnobrodzkim Domu Kultury zajął III miejsce w kategorii zespołów folklorystycznych podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
Trzecie miejsce „Wójtowianie” (Alicja Parkitny – kierownik zespołu, Elżbieta Piela, Wanda Sachajko, Wiesława Dąbrowska, Zofia Przytuła, Mirosław Berlin – kierownik kapeli i Witold Sokoliński) wyśpiewali sobie podczas przesłuchań finałowych, które odbyły się 14 stycznia 2023 r. w Hali Sportowo-Widowiskowej Będzin Arena, wykonując trzy kolędy wybrane z ich bogatego repertuaru: „Przystąpmy do szopy”, „Kołysanka Maryi Panny” i „Trzej Mędrcy”.
Za zdobyte miejsce zespołowi przyznano nagrody finansowe: 1.000 zł – nagroda ufundowana przez ORLEN Fundacja dla Pomorza i 500 zł - nagroda ufundowana przez Prezesa ZREM-BUD Sp. z o. o. Pana Andrzeja Muchę.
Nagrodą było też zaproszenie do udziału w Koncercie Galowym, który odbył się w niedzielę 15 stycznia 2023 roku również w Będzinie. Podczas niego „Wójtowianie”, zgodnie z propozycją reżysera koncertu Dariusza Wiktorowicza, wykonali „Kołysankę Maryi Panny”.

Koncert Galowy można obejrzeć w Internecie, jest dostępny na stronie festiwalu: https://mfkip.pl/koncert-galowy.
Sukces „Wójtowian” jest potwierdzeniem wysokiego poziomu artystycznego naszego zespołu, który systematycznie pracuje i dokłada wszelkich starań, aby każdy występ czy koncert był perfekcyjnie przygotowany. Efekty tej pracy i zaangażowania zostały dostrzeżone nie tylko przez jury eliminacji rejonowych festiwalu, które odbyły się w dniu 17.12.2022 roku Krasnobrodzkim Domu Kultury, ale przede wszystkim przez jury oceniające przesłuchania finałowe w składzie: przewodnicząca: prof. dr hab. Marta Wierzbieniec – Uniwersytet Rzeszowski i Akademia Muzyczna w Krakowie, Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, członkowie: prof. dr hab. Ewa Biegas – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dr hab. Teresa Krasowska, prof. Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
„Wójtowianie” znaleźli się wśród grona nagrodzonych wybranych spośród 130 wykonawców, którzy zaprezentowali się podczas przesłuchań finałowych w Będzinie. W sumie w eliminacjach regionalnych na terenie kraju i za granicą wzięło udział prawie 1300 wykonawców.
Gratulujemy tego sukcesu, wyśpiewanego na początku roku, który jest dla zespołu rokiem jubileuszowym - w 2023 mija 30 lat jego działalności. Życzymy kolejnych sukcesów i pięknych koncertów.
Warto też dodać, że nie tylko „Wójtowianie” jako reprezentanci regionalnych przesłuchań, które odbyły się w Krasnobrodzie odnieśli sukces w finale w Będzinie. Wyróżnienie w kategorii soliści - dzieci otrzymała również laureatka krasnobrodzkich przesłuchań Amelia Puchalska z Centrum Muzycznego „TRYTON” w Tomaszowie Lubelskim. Gratulujemy.
Gratulacje składamy też jurorkom, które oceniały wykonawców w Krasnobrodzie i wyłoniły właściwych reprezentantów. Były to panie: Anna Mroczek, Barbara Rabiega i Aneta Krupa. Podobnie było też i rok wcześniej.
Podczas pobytu na Śląsku „Wójtowianie”, wystąpili też z koncertem kolęd w Kaplicy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich. Koncert odbył się w niedzielę 15.01.2023 roku i był miło przyjęty przez słuchaczy. Po jego zakończeniu członkowie zespołu rozdawali swoje płyty i materiały promocyjne o Krasnobrodzie. Zespół otrzymał też zaproszenie, aby odwiedzić to miejsce w przyszłości.
Podziękowanie
Serdecznie dziękujemy Państwu Ewie i Bernardowi Urbańskim z Tarnowskich Gór prowadzącym firmę Foto Video Beno za pomoc w organizacji pobytu na Śląsku oraz za profesjonalne utrwalenie występów „Wójtowian” w formie zdjęć i nagrań.
 
 Mariola Czapla

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz