zamosc.tv

Nowa wystawa czasowa „Polskie Państwo Podziemne” w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał

dodano: 20.09.2021

Dnia 17 września 2021 roku, na piętrze zamojskiego Arsenału została udostępniona zwiedzającym wystawa "Polskie Państwo Podziemne".
Ekspozycja, zrealizowana została we współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Lublinie w ramach Przystanku Historia – Zamość.

Ukazuje dzieje Polskiego Państwa Podziemnego aż do czerwca 1945 r., kiedy jego przywódcy, aresztowani przez NKWD, zostali fałszywie oskarżeni o kolaborację z Niemcami i skazani w tzw. procesie szesnastu. Zwiedzający mogą zapoznać się z organizacją Polskiego Państwa Podziemnego, poznać najważniejsze fakty o Powstaniu Warszawskim, akcji „Burza” czy pomocy dla prześladowanej przez hitlerowców ludności żydowskiej, dzięki której ocalono około 100 tysięcy osób.
Wystawa została uzupełniona o eksponaty ze zbiorów Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oraz kolekcji prywatnych, m.in. pochodzące z tego okresu uzbrojenie.
Ekspozycja czynna wrzesień – październik 2021 r, plansze dostępne również w formie elektronicznej. 

 

Kinga Kołodziejczyk
MUZEUM FORTYFIKACJI I BRONI ARSENAŁ
ODDZIAŁ MUZEUM ZAMOJSKIEGO

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz