Projekt z ZUS = świadomy uczeń
dodano: 01.09.2016Składki na ubezpieczenia społeczne, emerytury i zasiłki to nie jest „czarna magia”. Mogą się o tym przekonać już gimnazjaliści, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych wchodzi do szkół z „Projektem z ZUS”.
Szkoły znają i cenią metodę projektową od lat. Uczniowie gimnazjów obowiązkowo biorą udział w przynajmniej jednym projekcie edukacyjnym na wybrany temat. Ocena z niego jest uwzględniana na świadectwie. ZUS proponuje wykorzystanie tej metody do przeprowadzenia dla uczniów szkół gimnazjalnych jednej lekcji z zakresu ubezpieczeń społecznych. Jest ona powiązana z programem przedmiotu Wiedza o społeczeństwie. Na podstawie lekcji i zdobytych samodzielnie informacji uczniowie przygotowują w grupach pracę. Może to być film, komiks, prezentacja, plakat lub ulotka.
Szkoła może skorzystać z „Projektu z ZUS” w dowolnym czasie. Zakład przygotował dla nauczycieli materiały, które pomogą zrealizować przedsięwzięcie. Scenariusz lekcji i prezentacja wzbogacona o filmy jest dostępna dla nauczycieli w internecie.
– Zapewniamy wsparcie merytoryczne i szkolenia dla nauczycieli-opiekunów projektu. Dla zainteresowanych możemy przeprowadzić lekcje instruktażowe. Chętnie opowiemy więcej o przedsięwzięciu – zachęca nauczycieli do kontaktu Magdalena Plizga z Oddziału ZUS w Biłgoraju. Materiały do lekcji i kontakt do koordynatorów projektu w ZUS można znaleźć na stronie internetowej beta.zus.pl/edukacja/gimnazja.
Małgorzata Korba
regionalny rzecznik ZUS
w województwie lubelskim
Aktualności
więcej-
KAS udaremniła przemyt 1,2 mln paczek papierosów. Kontenery z kontrabandą zatrzymane w Małaszewiczach
- „Nie daj się wciągnąć – wakacje to czas na przygody, nie na narkotyki”
- Miasto otrzymało środki na wsparcie straży pożarnej i ochrony ludności
- Wakacyjna robotyka dla dzieci!
- Co nas różni? - spotkanie przy kawie
- Rozpoczął się nabór wniosków w ramach konkursów „Strzelnica w Powiecie”
- Skuteczne działania zamojskich kryminalnych doprowadziły do wycofania z rynku ponad 26 kilogramów narkotyków i zatrzymania trzech osób trudniących się ich dystrybucją
- Nowa prognoza emerytury już na eZUS
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (52)
- Ponad 80 milionów złotych z KPO na rozwój medycyny i cyfryzację (6)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (746)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (61)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Muzeum Zamojskie po raz czwarty włącza się w Europejskie Dni Archeologii
dodano: 08.06.2026Muzeum Zamojskie w Zamościu po raz czwarty uczestniczy w Europejskich Dniach Archeologii – ogólnoeuropejskiej inicjatywie popularyzującej dziedzictwo archeologiczne oraz wiedzę o przeszłości. Tegoroczna edycja wydarzenia, organizowanego w Polsce pod auspicjami Narodowego Instytutu Dziedzictwa, będzie okazją do spotkań wokół skarbu ze Śniatycz – wyjątkowego odkrycia archeologicznego ostatnich miesięcy, które niedawno wzbogaciło zbiory Muzeum Zamojskiego.
Zobacz materiałRozpoczął się nabór wniosków w ramach konkursów „Strzelnica w Powiecie”
dodano: 30.06.2026Informujemy, że rozpoczął się nabór wniosków w ramach konkursów „Strzelnica w Powiecie”, którego celem jest dofinansowanie budowy oraz wyposażenia strzelnic służących m.in. młodzieży szkół ponadpodstawowych, organizacjom proobronnym oraz formacjom uzbrojonym niewchodzącym w skład Sił Zbrojnych RP.
Zobacz materiałWarsztaty dla mężczyzn „Kuźnia autentyczności” w Biłgoraju
dodano: 10.06.2026W sobotę, 27 czerwca 2026 r., w Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbędą się warsztaty dla mężczyzn „Kuźnia autentyczności”. Spotkanie poprowadzi Tomasz Przybylski – trener, mediator i improwizator. Organizatorzy zapraszają mężczyzn w każdym wieku i stanie życia. Udział w wydarzeniu nie wymaga przynależności do wspólnoty, apostolstwa ani grupy formacyjnej.
Zobacz materiałZostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
dodano: 25.06.2026Myślisz o służbie w Wojsku Polskim? Wejdź na www.zostanzolnierzem.pl i wykonaj pierwszy krok w kierunku wojskowej kariery. Portal rekrutacyjny umożliwia szybkie założenie konta oraz zgłoszenie swojej kandydatury online.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)