Zwierzyniec
dodano: 28.08.2015Ta roztoczańska gmina, będąca turystycznym centrum Roztocza Środkowego i Roztoczańskiego Parku Narodowego, jako siódma zaprezentowała się w tegorocznej akcji i plebiscycie „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego". W czwartek, 27 sierpnia była gospodarzem sześciogodzinnego programu Radia Lublin, a w piątek, 28 sierpnia zaprezentował ją w magazynowym wydaniu Kurier Lubelski. Promocyjny materiał filmowy ze Zwierzyńca można też oglądać na antenie Telewizji Lublin.
Zwierzyniec to w przeszłości wielki ogrodzony teren łowiecki ordynatów Zamoyskich, a z czasem centrum gospodarki leśnej w rozwijającej się ordynacji, po której pozostał do dziś zespól zabytkowych obiektów. Najcenniejszym jest barokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena, ufundowany w latach 1741-47 przez Tomasza Antoniego Zamoyskiego jako wotum za odzyskane zdrowie. Kościół stoi na wyspie na stawie, gdzie wcześniej znajdował się teatr „na wodzie", urządzony przez żonę ordynata Jana Sobiepana Zamoyskiego - Marię Kazimierę d'Arquien (od 1665 roku żonę Jana III Sobieskiego).
Niedaleko kościoła zachowały się klasycystyczne budynki zarządu ordynacji oraz wciąż czynny stary browar z 1806 roku, w którym corocznie w sierpniu odbywa się festiwal Letnia Akademia Filmowa. W sąsiedztwie są dawne zakłady rzemieślnicze oraz łuszczarnia nasion drzew, użytkowana przez Nadleśnictwo Zwierzyniec. Nieco dalej na południe zachowała się jeszcze malownicza willa - rezydencja plenipotenta ordynacji, w której dziś mieści się dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Roztoczański Park Narodowy, utworzony w 1974 r., chroni cenne lasy Roztocza Środkowego na obszarze 8482 ha. Aż 93 proc. powierzchni parku zajmują różne środowiska leśne - od torfowisk przez olsy, łęgi i grądy po bory jodłowo-bukowe, typu karpackiego. To zróżnicowanie leśnych środowisk najlepiej obrazuje najpopularniejsza w parku ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Bukową Górę, biorąca początek przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN. W ośrodku warto zwiedzić wystawę przyrodniczo-geologiczną, pokazującą na imponujących dioramach odległą przeszłość Roztocza z ery dinozaurów oraz obecne bogactwo flory i fauny tej krainy.
Przy ośrodku zaczyna się też inna popularna ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna - "Po wydmie do stawów Echo" (1,7 km). Z czterech stawów park udostępnił letnikom na kąpielisko największy zbiornik, z czystą wodą i piaszczystą plażą w sąsiedztwie sosnowego lasu. Nad stawami znajduje się leśna ostoja dużego stada koników polskich, będących potomkami wymarłego leśnego konia tarpana.
Ładne spacerowe tereny w Zwierzyńcu to także Park Zwierzyńczyk z odtworzonym historycznym układem wodnym, którego główną oś wyznacza Kanał Ogrodowy. W terenie wytrasowano oświetlone ścieżki spacerowe, rowerowe i nordic walking, a oba brzegi kanału łączą drewniane mostki. Warto też wybrać się na spacer nad staw kościelny, nad którym urządzono tarasy widokowe. Pomiędzy stawem a Parkiem Miejskim powstał centralny deptak, z drewnianymi pawilonami do sezonowej sprzedaży regionalnych produktów i pamiątek.
Wieprz, przepływający przez Park Miejski, jest bardzo popularną rzeką kajakarzy, którzy przypływają z roztoczańskiej Obroczy do zalewu Rudka w Zwierzyńcu, gdzie znajduje się wygodne miejsce biwakowe z polem namiotowym. Stąd, po przeniesieniu kajaków nad tamą małej elektrowni wodnej, wyruszają w dalszą drogę, spływając Wieprzem do Turzyńca, Żurawnicy, Szczebrzeszyna.
Wśród interesujących nadwieprzańskich letnisk w gminie Zwierzyniec, warto odwiedzić Guciów, znany z pięknych krajobrazów z głębokimi lessowymi wąwozami oraz ziemnymi kurhanami i wczesnośredniowiecznym grodziskiem . We wsi działa prywatny skansen „Zagroda Guciów" z ciekawą kolekcją etnograficzną i geologiczną.
Aktualności
więcej-
51. Zamojskie Lato Teatralne
- Rozbito międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów
- Kino przyjazne sensorycznie
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim
- W końcu się udało. Będzie remont mostu przy Nowej Bramie Lubelskiej
- Znęcał się nad rodziną i groził śmiercią. Recydywista trafił do aresztu
- „Damy i huzary” Teatru Klasyki Polskiej
- Przeprowadzono blisko 150 kontroli legalności pobytu obcokrajowców
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (396)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (82)
- Niebezpieczne wyprzedzanie (1)
- Briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (47)
- Zderzenie osobówki z karetką w Bodaczowie (3)
- Nietrzeźwy 59-latek doprowadził do zdarzenia (1)
- 1500 zł i 10 punktów karnych (2)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Nieszczęśliwy wypadek podczas prac w gospodarstwie rolnym
dodano: 25.05.2026Do niebezpiecznego wypadku podczas prac rolnych doszło w gospodarstwie na terenie gminy Łaszczów. 25-latka została poważnie ranna obsługując wóz paszowy agregatowy. Kobieta z urazem nogi została przetransportowana Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Lublinie. Wyjaśniamy okoliczności tego zdarzenia i apelujemy o ostrożność podczas wykonywania wszelkiego rodzaju prac rolnych.
Zobacz materiał17. Przegląd Nowego Kina Francuskiego (10-18.06.2026)
dodano: 03.06.2026Przegląd Nowego Kina Francuskiego ponownie zagości w Zamościu! To doskonała okazja, aby poznać najnowsze i najciekawsze produkcje prosto z Francji. Na przegląd zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 10–18 czerwca 2026, godz. 18:30.
Zobacz materiałStopnie alarmowe CHARLIE, BRAVO i BRAVO-CRP obowiązują do 31 sierpnia 2026 r.
dodano: 27.05.2026Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania trzeciego stopnia alarmowego (CHARLIE) na obszarach linii kolejowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o., a także drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na pozostałym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami oraz drugiego stopnia alarmowego CRP (BRAVO-CRP) na całym obszarze RP. Stopnie będą obowiązywały do 31 sierpnia 2026 r. do godz. 23:59.
Zobacz materiałZnęcał się nad rodziną i groził śmiercią. Recydywista trafił do aresztu
dodano: 12.06.2026Na trzy miesiące do aresztu trafił 57-letni mieszkaniec gminy Kraśniczyn podejrzany o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad swoją rodziną. Mężczyzna działał w warunkach recydywy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 7,5 roku pozbawienia wolności.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)