Zamojski Przegląd Filmów Historycznych – podsumowanie
dodano: 20.11.2012Zakończył się pierwszy Zamojski Przegląd Filmów Historycznych zorganizowany przez Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz TVP Historia. W czasie pięciodniowego przeglądu można było obejrzeć najlepsze dokumenty i reportaże o tematyce historycznej, wziąć udział w spotkaniach z twórcami, panelu dyskusyjnym oraz warsztatach dziennikarskich. Była to pierwsza edycja przeglądu, który w przyszłości ma szanse uzyskać formułę festiwalu.
W czasie przeglądu CKF Stylowy odwiedziło 1550 widzów. Najwięcej publiczności zgromadził trzyczęściowy fabularyzowany dokument „Powstanie zamojskie” w reżyserii Mirosława Gronowskiego, powstały według pomysłu i scenariusza – jednego z gości przeglądu - Adama Sikorskiego. Film obrazuje wydarzenia na Zamojszczyźnie w okresie wojny i okupacji w latach 1942-44.
Gospodarzem pierwszego dnia był pochodzący z Tomaszowa Lubelskiego reżyser Adam Kulik, który zaprezentował trzy swoje filmy: „Uwikłany w historię”, opowiadający o życiu i twórczości Ignacego Józefa Kraszewskiego, „Chodzi nie o mnie, ile o lasy, góry, pola” o malarzu Leonie Wyczółkowskim oraz „Na krawędzi życia” o Zygmuncie Klukowskim, lekarzu, pisarzu i społeczniku ze Szczebrzeszyna, autorze serii książek poświęconych hitlerowskiej okupacji Zamojszczyzny.
Niezwykle entuzjastycznie został przyjęty przez młodą widownię film "Wyspa Władców" w reżyserii obecnego na przeglądzie Zdzisława Cozaca. Dokument opowiada o Ostrowie Lednickim, będącym jedną z siedzib pierwszych Piastów. Oczekiwania młodego odbiorcy spełniły przede wszystkim wirtualne rekonstrukcje, inscenizacje i animacje komputerowe dominujące w obrazie Cozaca.
Filmem, który wywołał najwięcej emocji okazał się dokument Tadeusza Arciucha zatytułowany "Było sobie miasteczko". Film ukazuje historię Kisielina na Wołyniu - gdzie podczas II wojny światowej doszło do masowego mordu Polaków w miejscowym kościele. Projekcja filmowa oraz spotkanie z twórcą stało się dobrym początkiem rozmów i refleksji związanych ze zbliżającą się 70-rocznicą rzezi wołyńskiej.
Przegląd zakończyła projekcja filmu Stanisława Królaka "Pasterz. Kardynał Kazimierz Świątek" z udziałem twórcy. Tytułowy bohater filmu to skromna postać metropolity mińsko-mohylewskiego oraz zwierzchnika kościoła katolickiego na Białorusi.
Wydarzeniem specjalnym przeglądu był panel dyskusyjny: "Historia w szkole, na ekranie, w gazecie, na portalu". W dyskusji wzięli udział nauczyciele, historycy i dziennikarze. Przegląd Filmów Historycznych to projekcje filmowe, ale również relacje na płaszczyźnie mistrz-uczeń dlatego w programie przeglądu znalazły się również warsztaty dziennikarskie prowadzone przez Piotra Mielecha – dokumentalistę i reportażystę TVP Historia. W warsztatach wzięła udział młodzież szkolna oraz uczestnicy Młodzieżowego Klubu Filmowego, działającego przez CKF Stylowy.
Małgorzata Stępniewska
specjalista ds. marketingu i sprzedaży
Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (693)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
dodano: 22.06.2026INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW DOSTĘPNE POD LINKIEM https://zamojszczyzna.com.pl/eurofolk-2026-informacje-dla-wystawcow/ XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026" odbędzie się w dniach 13-19 lipca.
Zobacz materiałLato w kinie
dodano: 23.06.2026Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na Lato w kinie. W wakacje (29.06-31.08.2026), od poniedziałku do piątku, na wszystkie seanse rozpoczynające się przed godziną 15:00, obowiązują bilety w promocyjnej cenie 20 zł. Na widzów czekają głośne premiery oraz fantastyczne propozycje filmowe dla dzieci i młodzieży. Nie zabraknie emocji, przygód i doskonałej rozrywki na dużym ekranie.
Zobacz materiałRenciści i najmłodsi emeryci dorobią więcej
dodano: 10.06.2026Pracujesz na rencie albo wcześniejszej emeryturze? Od czerwca możesz więcej dorobić do swojego świadczenia bez obawy o jego obniżenie.
Zobacz materiałZaproszenie na wernisaż wystawy jubileuszowej „Wpisane w czas. 100 Lat Muzeum Zamojskiego"
dodano: 11.06.2026Muzeum Zamojskie w Zamościu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy jubileuszowej „Wpisane w czas”, przygotowanej z okazji 100-lecia działalności instytucji.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)