Czas najwyższy na nowoczesne leczenie cukrzycy
dodano: 12.11.2012Jeśli chodzi o leczenie cukrzycy typu II jesteśmy dinozaurami – w Polsce od 50 lat refundowane są te same leki. W żadnym kraju europejskim pacjenci nie mają gorszego dostępu do nowoczesnych terapii, nawet Rumunia i Bułgaria refundują nowoczesne leki – powiedział prof. Władysław Grzeszczak podczas sesji „Skuteczne leczenie cukrzycy – wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia”, która odbyła się 25 października w ramach VIII Forum Rynku Zdrowia. Sesja zgromadziła wybitnych specjalistów w dziedzinie diabetologii, wzięli w niej udział również przedstawiciele Sejmowej Komisji Zdrowia. Niestety, tradycyjnie już w dyskusji na temat leczenia cukrzycy zabrakło głosu Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Rocznie z powodu cukrzycy umiera w Polsce ok. 95 tys. osób – powiedział prof. Waldemar Karnafel, Kierownik Katedry Kliniki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - W Polsce 50 letni mężczyzna z cukrzycą żyje przeciętnie o 6 lat krócej niż jego równolatek bez cukrzycy! Eksperci są zgodni,
że te niechlubne statystyki można znacząco poprawić, warunkiem jednak jest stworzenie kompleksowego systemu opieki nad chorymi na cukrzycę i refundacja nowoczesnych leków.
Obecnie nowoczesne leki – analogi insulin i leki inkretynowe - ze względu na brak refundacji, są dla zdecydowanej większości chorych na cukrzycę typu II poza zasięgiem finansowym. Miesięczny koszt ich zakupu to od 200 do 600 zł, co sprawia, że w praktyce są stosowane tylko u garstki spośród dziesiątków tysięcy potrzebujących ich chorych. Udział pacjentów w kosztach leczenia cukrzycy jest ogromny, a chcąc mieć pewność, że pacjent w ogóle będzie przyjmował lek, musimy przepisywać mu taki, na jakiego wykupienie będzie go stać - to jest niestety obecnie główne kryterium, którym kierujemy się dobierając leczenie dla chorego – powiedział podczas sesji Grzegorz Dzida, Mazowiecki Wojewódzki Konsultant ds. Diabetologii.
Korzyści ze stosowania nowoczesnych leków są dla chorych nie do przecenienia. W znacznym stopniu ograniczają one ryzyko wystąpienia groźnej hipoglikemii, przyczyniają się do spadku masy ciała i znacząco podnoszą jakość życia.
Dostęp do nowoczesnych leków przyczyniłby się także w znaczący sposób do ograniczenia ilości powikłań cukrzycy, które pochłaniają obecnie olbrzymią część ogólnych wydatków związanych
z cukrzycą. Brak refundacji nowoczesnych leków skutkuje tym, że większość kosztów związanych
z tą chorobą w Polsce to wydatki na leczenie szpitalne powikłań cukrzycy oraz koszty pośrednie
– związane ze zwolnieniami lekarskimi, rentami, zasiłkami itp. Tylko 12% kosztów leczenia cukrzycy stanowią koszty związane z refundacją leków - wynika z wyliczeń przedstawionych podczas sesji przez Grzegorza Dzidę. Przemysław Ryś z firmy HTA Consulting, specjalizującej się w ocenie technologii medycznych przytoczył dane z których wynika, że w ubiegłym roku NFZ przeznaczył na refundację leków na cukrzyce 700 mln zł, w porównaniu do 1,7 mld zł wydanych na leczenie powikłań cukrzycy.
Niestety mimo argumentacji powtarzanej od lat, zarówno przez środowisko diabetologów jak
i chorych na cukrzycę, Ministerstwo Zdrowia nie dostrzega potrzeby analizy ponoszonych przez państwo kosztów związanych z cukrzycą i refundacji nowoczesnych terapii.
Leki inkretynowe czy analogi insulin powinny być refundowane przynajmniej dla łatwej
do zdefiniowania grupy chorych, którzy najbardziej ich potrzebują – mówił prof. Władysław Grzeszczak – Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach. Niestety Ministerstwo Zdrowia nie podejmuje z nami dialogu, który służyłby wypracowaniu najbardziej optymalnych dla systemu i pacjentów rozwiązań.
Obecny podczas dyskusji poseł Czesław Czechyra (PO) z Sejmowej Komisji Zdrowia powiedział,
że w Ministerstwie Zdrowia trwają prace i negocjacje z podmiotami odpowiedzialnymi, których celem jest umieszczenie nowoczesnych leków na cukrzycę typu II na liście leków refundowanych. Poseł nie potrafił jednak wskazać, kiedy mogłoby to nastąpić.
Liczba osób chorych na cukrzycę w Polsce przekroczyła 2,5 mln. Aż 30% z nich nie wie o swojej chorobie. W 2011 roku każdego dnia na cukrzycę zapadało 233 a umierało 261 osób, codzienne diagnozowano 14. przypadków kwasicy ketonowej i dokonywano 10. dużych amputacji spowodowanych powikłaniami cukrzycy - powiedział podczas sesji prof. Waldemar Karnafel.
- Według szacunków epidemiologów w 2025 roku liczba chorych w Polsce osiągnie ok. 3,5 mln.
Już dość obietnic bez pokrycia. Czas najwyższy, aby nowoczesne leki były podstawą leczenia cukrzycy w Polsce – podsumował dyskusję Andrzej Baumann, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Katarzyna Domańska
MSL Warsaw
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (696)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Program 51 Zamojskiego Lata Teatralnego
dodano: 01.06.2026Przedstawiamy program 51 Zamojskiego Lata Teatralnego, które w tym roku potrwa od 19 czerwca do 4 lipca 2026:
Zobacz materiałŁóżka piętrowe drewniane - funkcjonalność i styl w jednym
dodano: 03.06.2026Wybór odpowiedniego łóżka do pokoju dziecięcego, młodzieżowego czy nawet gościnnego bywa nie lada wyzwaniem. Szczególnie gdy zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, ale nie chcemy rezygnować z estetyki, wygody oraz bezpieczeństwa. Łóżka piętrowe drewniane od lat cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców i właścicieli niewielkich mieszkań. To rozwiązanie, które łączy w sobie ponadczasowy design, trwałość oraz funkcjonalność, sprawiając, że nawet najmniejsze wnętrze zyskuje na przestronności i uroku. Jakie są największe zalety takich łóżek, na co zwracać uwagę przy wyborze i jak urządzić z nimi praktyczny, a zarazem przytulny pokój? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Zobacz materiałRozbito międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów
dodano: 12.06.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, działając wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu - Dział ds. Przestępczości Skarbowej i Transgranicznej , rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem i dystrybucją papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. W sprawie zatrzymano siedem osób.
Zobacz materiałKAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną drukarnię półproduktów do produkcji papierosów
dodano: 03.06.2026• Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zlikwidowały nielegalną linię produkcyjną służącą do wytwarzania półproduktów wykorzystywanych przy produkcji wyrobów tytoniowych. • W trakcie realizacji zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)