Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów
dodano: 29.04.2026Około 6 km nowych ścieżek pieszo-rowerowych, 16 aktywnych przejść dla pieszych, 5 miejsc obsługi rowerów i infrastruktura dla cyklistów przy szkołach, a także elektryczne jednoślady udostępniane nieodpłatnie – to część zadań, jakie Miasto Zamość zrealizuje dzięki wysokiej, ponad 21-milionowej unijnej dotacji w ramach projektu, który pochłonie przeszło 27 mln zł.
Projekt Zintegrowanego Systemu Elektromobilności MOF Zamościa realizowany jest wspólnie z gminą Zamość, ale zdecydowana większość inwestycji będzie wykonana na terenie miasta. Umowę o przyznaniu dotacji w wysokości 21 614 388,55 zl Rafał Zwolak, prezydent Zamościa podpisał w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego we wtorek, 28 kwietnia.
Ale pierwsze działania miasto podjęło już wcześniej, bo np. w ramach projektu wyremontowany zostanie chodnik przy przewidzianej do przebudowy ulicy Orlej. Przetarg na wykonawcę tej inwestycji został ogłoszony w zeszłym tygodniu.
W tym roku (cały projekt ma być realizowany do kwietnia 2029) miasto zamierza też zlecić wykonanie aktywnych przejść dla pieszych. Zaplanowano je w 16 lokalizacjach: ul. Krasnobrodzka (przy skrzyżowaniu z ul. Młyńską), ul. Partyzantów (przy ul. Gminnej, na wysokości banku PKO BP i przy ul. Orlicz‑Dreszera), ul. Wyszyńskiego (przy ul. Floriana Szarego oraz na wysokości ul. Pawłówka), ul. Zamoyskiego (przy Bohaterów Monte Casino), ul. Kilińskiego (na wysokości Urzędu Skarbowego oraz galerii Twierdza), ul. Sadowa (przy Banku Spółdzielczym), ul. Szczebrzeska (przy ZSP nr 5), ul. Graniczna (przy ul. Górnej), ul. Sikorskiego (przy firmie Trames S.J. oraz przy Szkole Katolickiej), ul. Śląska (przy ul. Robotniczej), ul. Hrubieszowska (przy Wierzbowej).
Również w tym roku ma szanse rozpocząć się remont drogi dla pieszych i rowerów wzdłuż Łabuńki (pomiędzy ul. Okrzei a ul. Sadową oraz pomiędzy ul. Droga Męczenników Rotundy a ul. Lipską). Ponadto w ramach projektu zaplanowano budowę nowych ścieżek pieszo-rowerowych na ul. Kresowej, wzdłuż Okopowej, Żdanowskiej i św. Piątka, na ul. Powiatowej oraz Sadowej i Studziennej.
Kolejne zadania będą wykonywane sukcesywnie w ciągu następnych lat. Co jest w planach? Przy kilku szkołach powstanie infrastruktura dla rowerzystów: stojaki, punkty naprawy i wiaty.
Stworzonych zostanie również 5 profesjonalnych Miejsc Obsługi Rowerów: obok kina przy ul. Odrodzenia, obok pływalni przy ul. Legionów, obok boisk przy ul. Sikorskiego, obok skateparku, przy Bulwarze Loughborough nad rzeką Łabuńką, przy istniejącej drodze dla rowerów na ul. Promiennej.
Każdy z MOR-ów będzie wyposażony w stojaki na rowery, pergolę, punkt naprawy rowerów, ławki i stolik, kosze na śmieci do segregacji odpadów, tablicę informacyjną oraz oświetlenie LED. CO ważne, w miejscach tych zaplanowano nasadzenia drzew, krzewów, traw ozdobnych oraz pnączy.
Uzupełnieniem działań infrastrukturalnych będzie kampania edukacyjna promująca zrównoważoną mobilność oraz uruchomienie systemu wypożyczania rowerów elektrycznych, które będą mieszkańcom udostępniane bezpłatnie.
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (6)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (666)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zwolnij - niebezpieczny punkt!
dodano: 01.06.2026Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Yanosik SA, od 1 czerwca do 30 września 2026 r., prowadzi ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Zwolnij - niebezpieczny punkt!”. Celem działań jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez ostrzeganie kierowców o miejscach szczególnie niebezpiecznych oraz przypominanie o konieczności dostosowania prędkości do warunków ruchu.
Zobacz materiałAktywni 50+. Zaproś ZUS na szkolenie o emeryturze
dodano: 05.06.2026Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychodzi w teren, żeby edukować o emeryturach. Organizuje u pracodawców spotkania informacyjne dla ich pracowników, którzy mają 50 lat i więcej. Inicjatywa Aktywni 50+ pokazuje, że wiek jest atutem, a doświadczenie ma realną wartość.
Zobacz materiałWypadek 13-latka na hulajnodze elektrycznej
dodano: 27.05.2026Do wypadku drogowego z udziałem hulajnogi elektrycznej doszło wczoraj w Tyszowcach. 13-letni kierujący jednośladem siedząc na głośniku muzycznym, który przewoził na hulajnodze, w pewnym momencie stracił panowanie nad kierownicą, uderzył przednim kołem w krawężnik i upadł na jezdnię. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Apelujemy o ostrożność!
Zobacz materiałZamojska Arlekinada 2026
dodano: 08.06.2026Zapraszamy na Zamojską Arlekinadę 2026 - widowisko artystyczne wzorowane na Karnawale Weneckim w wykonaniu teatru ulicznego VUALA ze Lwowa, tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz muzyków Zespołu Muzyki Dawnej „Capella All’ Antico”. W widowisku zobaczymy sceny pantomimiczne, etiudy taneczne inspirowane komedią dell’arte i dawnymi tańcami dworskimi .Artyści Teatru Vuala ze Lwowa zaprezentują trzy specjalnie przygotowane etiudy inspirowane spektaklem „Cyrkowe kolory” – barwnym widowisku ulicznym łączącym teatr, nowoczesny cyrk i interaktywną zabawę z publicznością. Ponad 100 wykonawców- w bogatych historycznych strojach i stylizowanych maskach przeniesie widzów w świat weneckiego karnawału, fantazji i jarmarcznych widowisk.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (1)