112 dzieci w rok zginęło na polskich drogach
dodano: 20.02.2011W 2010 r. w wypadkach na polskich drogach zginęło 112 dzieci w wieku do 14 lat. Ponad 4,5 tys. zostało rannych. Najczęstszą przyczyną tragedii były błędy popełnione przez dorosłych. Na szczęście liczba wypadków z udziałem dzieci spada - wynika z raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
W 2009 r. doszło do 5050 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. Zginęło w nich 128 dzieci a 5058 zostało rannych. W 2010 r. wypadków takich było mniej o 881.
- Na początku lat 90., w wypadkach na drogach ginęło rocznie blisko 400 dzieci. Obecnie liczba takich wypadków jest nadal zbyt duża, ale widać postęp. To przede wszystkim zasługa rodziców, opiekunów, ponieważ to oni są największym autorytetem dla swych pociech i to oni mają największy wpływ na ich wychowanie - mówi Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego KGP. Dodał, że poprawa bezpieczeństwa dzieci to także efekt wzrostu świadomości i kultury jazdy dorosłych.Z policyjnych danych wynika, że w ub. roku najmłodsi byli sprawcami 1488 wypadków. Najczęściej chodziło o wtargnięcie pod nadjeżdżający samochód. W tych wypadkach zginęło 27 dzieci, a 1511 zostało rannych.
Nadal najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych, w których poszkodowane zostają dzieci są jednak błędy dorosłych. - Liczba dzieci, które giną bo np. wbiegają pod nadjeżdżający samochód spada. Natomiast ginie wiele dzieci, które są pasażerami w samochodach prowadzonych np. przez rodziców, którzy przez brawurową jazdę doprowadzają do wypadku - powiedział Konkolewski.
Według niego rodzice często traktują obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach tylko jako nakaz, zagrożony mandatem.
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (693)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
KAS odzyskała blisko 10 mln zł podatku
dodano: 10.06.2026• Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) skontrolowała prawidłowość naliczania i odprowadzenia podatku w spółkach dokonujących wypłat za granicę. • Kontrole wykazały nieprawidłowości w rozliczaniu podatku pobranego od wypłaconych odsetek i dywidend. • Po kontrolach do budżetu państwa wpłynęło blisko 10 mln zł zaległego podatku wraz z odsetkami.
Zobacz materiał51. Zamojskie Lato Teatralne
dodano: 12.06.2026Tegoroczne hasło festiwalowe brzmi „Jest późno”... ZDK zaprasza na Rynek Wielki, Dziedziniec Zamojskiej Akademii Kultury, do Parku Miejskiego oraz Zamojskiego Domu Kultury w terminie od 19 czerwca do 4 lipca 2026.
Zobacz materiałOPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
dodano: 22.06.2026Nowoczesne technologie wkraczają do Oddziałów Przygotowania Wojskowego!
Zobacz materiałTata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
dodano: 23.06.2026Czy model rodzicielstwa w Polsce zmienia się? Powoli tak – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)