132 ochotników zasiliło 2 Lubelską Brygadę OT
dodano: 12.05.2025W piątek, 9 maja br. w koszarach na Majdanku w Lublinie stawiło się 132 ochotników na szkolenie podstawowe i wyrównawcze organizowane w 2 Lubelskiej Brygadzie OT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej to mieszkańcy naszego województwa, zarówno osoby młode, w tym uczniowie i studenci, jak i bardziej doświadczone, przedstawiciele różnych zawodów i specjalności.
Dzisiejsze powołanie do służby w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przyciągnęło 132 nowych ochotników z Lubelszczyzny, w tym 26 kobiet, a średnia wieku wynosi 33 lata. 87 z nich po raz pierwszy założy mundur żołnierza Wojska Polskiego i dopiero rozpocznie swoją przygodę z armią. Przed nimi 16-dniowe szkolenie podstawowe zakończone uroczystą przysięgą wojskową. Z kolei 45 kandydatów to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej w 2 LBOT. Oni odbędą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, które ma na celu odświeżenie posiadanych już umiejętności i wiedzy wojskowej oraz wdrożenie szkolenia właściwego dla pododdziałów lekkiej piechoty.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe to sprawdzian kondycji fizycznej, charakteru jak i motywacji kandydatów. Pierwszy dzień „szesnastki”, tzw. wcielenie, upływa pod znakiem spraw formalnych i testów sprawnościowych. Następne dni, to już wyłącznie zajęcia praktyczne, organizowane na terenie jednostki, pasach taktycznych i strzelnicach, podczas których ochotnicy mają okazję zapoznać się z podstawami wojskowości tj. strzelectwem, taktyką, topografią, łącznością i pierwszą pomocą medyczną. Podsumowaniem szkolenia będzie tzw. „pętla taktyczna”, czyli sprawdzian zdobytych umiejętności. Szkolenie zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się w 24 maja br. na Rynku Wielkim w Zamościu.
Osoby, które chcą wstąpić w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT mają w tym roku do wyboru jeszcze kilka terminów. Szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy nie były w wojsku odbędą się w terminach: 4-19.07, 5-20.09 i 14-29.11. Z kolei żołnierze rezerwy, będą mogli odbyć szkolenie wyrównawcze w terminach: 4-11.07 i 5-12.09. Zainteresowani pierwsze kroki powinni kierować do jednego z Wojskowych Centrów Rekrutacji – w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej lub Zamościu. Informacji na temat rekrutacji, służby, szkoleń, a także korzyści udzielają również rekruterzy 2 LBOT, do których kontakty dostępne są na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ Do dyspozycji ochotników jest także bezpłatna infolinia rekrutacyjna 800-696-077.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu
- 14-letni rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia z samochodem
- Policjantka z Zamościa zwyciężczynią Maratonów Kresowych MTB
- Dorohusk: Udaremniony przemyt hurtowych ilości podrabianych opakowań do kawy
- Oszustwo na domek w Zakopanem
- Jechał ciągnikiem bez świateł i wykonywał niebezpieczne manewry. Miał niemal 3 promile alkoholu w organizmie
- Czołówka w Korytkowie Dużym
- Rekrutacja do 3 Zamojskiego batalionu zmechanizowanego
Komentowane Aktualności
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Komunikat - utrudnienia w parkowaniu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Zamościu (2)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Obywatel Uzbekistanu za organizowanie nielegalnej migracji został wydalony z Polski (1)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (576)
- Potrącenie seniorki na pasach (2)
- Pięć osób w szpitalu (7)
- Pijany kierowca audi doprowadził do czołowego zderzenia w Jatutowie. Miał ponad 2 promile (1)
- Zderzenie mercedesa z volvo na Lipskiej (1)
- Dziękuję i życzę (1686)
- Święto Policji w Zamościu (3)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Szkolenie wojskowe kandydatów do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych
dodano: 01.07.2026Minister Obrony Narodowej wydał decyzję nr 103/MON z dnia 22 czerwca 2026 r. w sprawie naboru do centrów szkolenia na szkolenie wojskowe kandydatów do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych w 2027 roku. Zgodnie z decyzją szkolenie dla kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych będzie realizowane w Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.
Zobacz materiałZmiany w obsadzie parafii
dodano: 06.07.2026W sobotę, 27 czerwca 2026 r., podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek ogłosił następujące decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej:
Zobacz materiałZamość zakwita setkami róż. A ma ich być jeszcze więcej
dodano: 12.07.2026Dopiero zostały posadzone, wyglądają jeszcze niepozornie, ale już robią wrażenie. Gdy rozkwitną w pełni, na pewno będą zachwycać, a miasto zrobi się jeszcze piękniejsze. Przy ulicy Piłsudskiego w Zamościu z dnia na dzień przybyło kilkaset sadzonek róż.
Zobacz materiałUlica Literacka 2026
dodano: 13.07.2026Ulica Literacka 1 sierpnia 2026 r. godz. 14:00-20:30 Park Miejski – Parkowa Caffe Zamojski Dom Kultury wstęp wolny
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)