Finansowali terrorystów z organizowania przerzutu ludzi, zarobili prawie 600 mln dolarów. Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą
dodano: 08.05.2024Ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania 33-letniego Syryjczyka, założyciela i członka międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, zatrzymali w Niemczech funkcjonariusze Straży Granicznej i niemieckiej Policji. Mężczyzna był organizatorem nielegalnej migracji z Białorusi, przez Polskę, do krajów Europy Zachodniej. Razem z innymi osobami z uzyskanych w ten sposób środków finansowych przekazał w kryptowalutach co najmniej 30 mln dolarów amerykańskich do organizacji terrorystycznych.
Śledztwo prowadzone jest przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.
Syryjczyk został zatrzymany w trakcie skoordynowanych przez Europol działań prowadzonych równocześnie w ośmiu państwach Europy. Była to realizacja tzw. Joint Action Day, podczas którego w Polsce, Niemczech, Niderlandach, Litwie, Łotwie, Estonii, Szwecji zatrzymano głównych organizatorów nielegalnej migracji. W akcji w kraju wpadło 5 osób, w tym 2 na gorącym uczynku przerzutu 10 nielegalnych migrantów.
Jak ustalili śledczy, 33-letni Syryjczyk był założycielem i członkiem zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej, która od marca 2021 r. do listopada 2023 r. przerzuciła 3,5 tys. osób, m.in. z Syrii, Jemenu i Iraku do Białorusi. Cudzoziemcy trafiali następnie do Polski i dalej do państw Europy Zachodniej. Rolą mężczyzny było także prowadzenie rozliczeń finansowych na potrzeby swojej i innych grup przestępczych operujących na dużą skalę w Polsce i Europie. Według wstępnych wyliczeń, z organizowania przerzutu ludzi przez granicę obywatel Syrii uzyskał korzyść majątkową w kwocie co najmniej 1,67 mln euro, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Terenem działań grupy była Polska, Białoruś, Niemcy oraz państwa Bliskiego Wschodu: Iran, Jemen, Irak i Syria.
W krótkich odstępach członkowie grupy w ramach ustalonego podziału ról gromadzili i przekazywali środki płatnicze w zamiarze sfinansowania przestępstw o charakterze terrorystycznym. Według wstępnych szacunków, skala przepływu kryptowalut na ujawnionych portfelach oscyluje w okolicach 581 mln dolarów. Z tej kwoty około 30 mln dotyczyło transferów powiązanych z kontami zbrojnego skrzydła Hezbollalhu i palestyńskiego Dżihadu.
Dzięki żmudnej pracy śledczych z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie spersonalizowano osobę głównego podejrzanego w sprawie, 33-letniego Syryjczyka. Ustalono także miejsce jego przebywania w Niemczech, gdzie został zatrzymany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Mężczyzna czeka na decyzję niemieckiego sądu w sprawie przekazania do Polski. Przedstawione zostaną mu zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania nielegalnej migracji i finansowania terroryzmu.
Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Nadbużański Oddział Straży GranicznejAktualności
więcej-
Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze
- Nowe boisko przy SP nr 3 już gotowe
- Pijany wandal zniszczył róże przy ul. Piłsudskiego
- Motoserce
- Ogólnopolski konkurs ku czci św. Maksymiliana Kolbego
- Jeszcze więcej atrakcji nad zalewem w Zamościu
- Coraz więcej Centrów Krwi kończy rok ze stratą finansową – czy zmiany MZ będą wystarczające?
- Nowy dyrektor w UM Zamość. Wraca tu po kilku latach
Komentowane Aktualności
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (1)
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Komunikat - utrudnienia w parkowaniu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Zamościu (2)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Obywatel Uzbekistanu za organizowanie nielegalnej migracji został wydalony z Polski (1)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (662)
- Pięć osób w szpitalu (8)
- Potrącenie seniorki na pasach (2)
- Pijany kierowca audi doprowadził do czołowego zderzenia w Jatutowie. Miał ponad 2 promile (1)
- Zderzenie mercedesa z volvo na Lipskiej (1)
- Dziękuję i życzę (1686)
- Święto Policji w Zamościu (3)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zderzenie Opla z rowerzystą zarejestrował miejski monitoring
dodano: 27.07.2026Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w sobotę na jednym ze skrzyżowań w Tomaszowie Lubelskim. 37-letni rowerzysta został potrącony przez skręcającego w prawo Opla. Wstępne ustalenia wskazują, że to kierujący jednośladem nie zachował należytej ostrożności podczas wyprzedzania osobówki. Rowerzysta trafił do szpitala. Na szczęście nie doznał poważnych obrażeń. Całe zdarzenie zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu.
Zobacz materiałTymczasowy areszt dla 19-letniego sprawcy śmiertelnego wypadku drogowego
dodano: 17.07.2026Sąd na wniosek śledczych zastosował tymczasowy areszt wobec 19-latka. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie w stanie nietrzeźwości tragicznego wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł jego rówieśnik. Do zdarzenia doszło 13 czerwca 2026 roku na terenie gminy Wierzbica.
Zobacz materiałSaga Homera w nowej odsłonie
dodano: 06.07.2026Najnowszy film Christophera Nolana, „Odyseja”, to opowieść inspirowana mitologią, zrealizowana z rozmachem przy użyciu najnowszej technologii filmowej. Zobacz widowiskową sagę Homera w zupełnie nowej odsłonie! Bilety na premierowe pokazy już w sprzedaży.
Zobacz materiałOszustwo na domek w Zakopanem
dodano: 28.07.2026Na fałszywe ogłoszenie wynajmu domku wczasowego w Zakopanem trafiła 52-latka z powiatu tomaszowskiego. Kobieta na portalu ogłoszeniowym znalazła atrakcyjną ofertę w świetnej lokalizacji. Niestety po wpłaceniu zaliczki na poczet rezerwacji obiektu, kontakt z ogłoszeniodawcą został zerwany. W wyniku oszustwa kobieta straciła 1000 złotych. Apelujemy o dokładne sprawdzanie obiektów noclegowych przed dokonaniem wszelkich opłat związanych z pobytem wczasowym.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)