zamosc.tv

Wspieraj lokalnie, zostaw 1,5% swojego podatku w Zamościu!

dodano: 01.03.2024

15 lutego br. rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych. W 2024 r. podatnicy, drugi rok z rzędu, przekazują Organizacjom Pożytku Publicznego (OPP) 1,5% zamiast 1% podatku. 

Organizacje Pożytku Publicznego to stowarzyszenia lub fundacje działające non profit. Oznacza to, że wszystkie środki finansowe pozyskiwane przez OPP przeznaczane są wyłącznie na realizację ich celów statutowych. OPP pomagają podopiecznym zmagającymi się z ciężkimi chorobami, wspierają środowisko naturalne, chronią i dbają o zwierzęta lub angażują się w projekty kulturalne czy sportowe.
Przekazanie „procentu” jest dobrowolne, a sam podatnik z finansowego punktu widzenia nic nie zyskuje, ale i też nic nie traci. Biorąc pod uwagę aspekt dobroczynności można wskazać kilka ważnych powodów dla których warto przekazać swój „procent”. Oto one:
* To dobra okazja żeby zrobić dobrego coś dla innych
Nawet jeżeli 1,5% podatku wydaje się znikomą kwotą, w połączeniu z innymi ma wielką moc.
* To nic nie kosztuje
To mała cząstka podatku należnego i praktyce wskazujemy jedynie konkretny cel jego zagospodarowania.
* Prosta i wygodna procedura przekazania
Cała procedura odbywa się przy okazji corocznego rozliczenia z urzędem skarbowym i wymaga wypełnienia dwóch dodatkowych pól. Wystarczy wybrać OPP, wpisać jej nazwę i numer KRS.  Finalnie to urząd skarbowy w naszym imieniu przelewa środki na konto wskazanej OPP.  
* Podatnik sam decyduje kogo chce wesprzeć
Jedyne co trzeba zrobić to zapoznać się z listą podmiotów uprawnionych do pobierania 1,5% podatku . Poniżej publikujemy Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego z siedzibą na terenie Miasta Zamość  uprawnionych do otrzymania  1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 rok.
* Weryfikacja efektów
Środki finansowe pochodzące z „procentu” nigdy nie trafiają w próżnie lecz stanowią ważne źródło finansowania trzeciego sektora. Zaletą procedury jest możliwość weryfikowania działalności organizacji, którą wsparliśmy ponieważ każda OPP ma obowiązek składania i ujawniania swoich rocznych sprawozdań finansowych, w których znajduje się informacja jak wykorzystuje środki- również te pochodzące z 1,5%.   
Na terenie m. Zamość również funkcjonują Organizacje Pożytku Publicznego. Warto wspierać lokalnie i przekazać swój 1,5% podatku właśnie im.  Dobro procentuje!
wykaz-opp--m-zamosc.pdf

 

Miasto Zamość

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz