zamosc.tv

 Przyjdź na kwalifikację wojskową - zostań Terytorialsem

dodano: 17.03.2023

Od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 potrwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa. To doskonały moment na zaplanowanie swojej przyszłości i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Książeczka wojskowa stanowi coraz częstsze "wyposażenie" młodych Polaków i Polek. Ten wojskowy dokument jest oczywistym atrybutem dorosłości zarówno w środowisku żołnierzy, jak i dowodem na zamknięcie "młodocianego" okresu życia i gotowość by wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za Ojczyznę. W tym roku kolejna grupa wchodzących w dorosłość kobiet i mężczyzn stanie przed komisją lekarską i przejdzie kwalifikację wojskową.
 
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 lutego 2023 roku, kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 14 kwietnia. Potrwa przez 95 dni - do 21 lipca. Do komisji wojskowej zostaną skierowani mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2004 roku) mężczyźni, którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku, np. medyczne. W tym roku przed komisjami stanie około 230 tysięcy młodych Polaków.
 
Jak co roku przy komisjach powiatowych będzie można spotkać żołnierzy-rekruterów WOT, którzy opowiedzą o zaletach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Na co dzień służą oni w swoich brygadach, odbywają ćwiczenia wojskowe i biorą czynny udział w realizowaniu zadań swoich sekcji, plutonów i kompanii - są zatem dobrym źródłem wiedzy na temat Terytorialnej Służby Wojskowej. Korzystając z możliwości bezpośredniej rozmowy z rekruterem, warto się do niej wcześniej przygotować.
 
Dlaczego kwalifikacja wojskowa jest dobrym momentem na dołączenie do WOT?
Stając przed komisją powiatową - w jednym miejscu można uzyskać kategorię zdrowia i założyć ewidencję wojskową. Jeśli już wtedy podejmiesz decyzję o zostaniu żołnierzem Wojska Polskiego skieruj swoje kroki do Wojskowego Centrum Rekrutacji i złóż wniosek o powołanie do czynnej służby wojskowej. Dołączając do Wojsk Obrony Terytorialnej pozostanie przed Tobą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które odbędziesz we wcześniej zaplanowanym przez Twoją brygadę terminie, po którym złożysz przysięgę wojskową i odbierzesz książeczkę wojskową.
 
Już teraz masz możliwość rozmowy z rekruterem z Twojej okolicy - wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i skorzystaj z wyszukiwarki lub zadzwoń na Infolinię Wsparcia Rekrutacji - 800 696 077 (czynną od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30).
 
Wojskowe Targi Służby i Pracy - podejmij nowe wyzwanie!
Chcesz porozmawiać o służbie w Wojskach Oborny Terytorialnej "twarzą w twarz"? Już 17 i 18 marca 2023 w 16 miastach w Polsce, w tym w Chełmie, w hali MOSiR, przy ul. Granicznej 2a, odbędą się Wojskowe Targi Służby i Pracy, podczas których spotkasz między innymi rektuterów WOT. Pomogą Ci wypełnić wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz zapoznają z wyposażeniem używanym na co dzień przez Terytorialsów.
 
Więcej o Wojskowych Targach Służby i Pracy: Wojskowe Targi Służby i Pracy – sprawdź, co da ci wojsko - Ministerstwo Obrony Narodowej - Portal Gov.pl (www.gov.pl).
 
 
 
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz