zamosc.tv

„Przyjazna Energia-22” - terytorialsi w gotowości do wsparcia w czasie kryzysu

dodano: 01.12.2022

W dniu 29 listopada br. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT wspólnie z PGE S.A. Dystrybucja realizowali ćwiczenie w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22”. Celem ćwiczenia jest gotowość do zasilania kluczowych obiektów oraz miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu.
 
- Wielokrotnie już udowadnialiśmy, że nasze motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko” to nie tylko piękne słowa. Żołnierze WOT nieustannie szkolą się, aby skutecznie nieść pomoc mieszkańcom na wypadek sytuacji kryzysowych i owocnie współdziałać z innymi służbami. PGE jest przedsiębiorstwem o strategicznym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Dlatego już od ponad 3 lat rozwijamy naszą współpracę i wspólnie szkolimy się. „Przyjazna Energia-22” to kolejna okazja, aby wykorzystać wiedzę specjalistów od energetyki, sprawdzić się w praktyce i wymienić doświadczenia – powiedział płk Tadeusz Nastarowicz dowódca 2 LBOT.  

 

Ćwiczenie „Przyjazna Energia-22” odbyło się na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim. Wzięli w nim udział również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym osoby odpowiedzialne za realizację zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym w regionie.
 
Scenariusz ćwiczenia zakładał przerwanie dostaw energii elektrycznej na skutek awarii sieci energetycznej. Podczas szkolenia żołnierze 2 LBOT wykorzystali bezzałogowe statki powietrzne FlyEye w celu zlokalizowania uszkodzenia oraz prowadzenia obserwacji infrastruktury krytycznej tj. linii energetycznych, stacji transformatorowych oraz rozdzielni prądu. We współpracy z PGE S.A. Dystrybucja, Terytorialsi zasilili szkołę w energię elektryczną przy pomocy Kontenerowej Elektrowni Polowej (KEP-900), przywracając tym samym prawidłowe funkcjonowanie obiektu. Ponadto w ramach ćwiczenia żołnierze 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty wspólnie z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą z Radzynia Podlaskiego przygotowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadku drogowym.
 
Wspólne ćwiczenie żołnierzy 2 LBOT i energetyków w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22” jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Dowództwo WOT Ustawą o obronie Ojczyzny. Terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych. Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii.
 
Operacja pk. „Przyjazna Energia-22”
Na terenie kraju trwają właśnie szkolenia żołnierzy WOT i administracji publicznej pk. „Przyjazna Energia-22”. Ćwiczenia odbywają się w województwach i miejscowościach wskazywanych przez przedstawicieli administracji publicznej oraz właściwe zakłady energetyczne. W pierwszej kolejności brane są pod uwagę rejony najbardziej zagrożone prawdopodobieństwem wystąpienia długotrwałych przerw w dostępie do energii elektrycznej.
 
Podczas szkoleń Terytorialsi wykorzystują kontenerowe elektrownie polowe (KEP). Awaryjne zasilania w energię elektryczną prowadzone są przy współpracy m.in. z PGE S.A., Tauron Dystrybucja S.A., Energa Operator S.A. oraz Enea S. A.
 
Ustawa o obronie Ojczyzny i nowe zadania WOT
Z dniem wejścia w życie Ustawy o obronie Ojczyzny zadania przeciwkryzysowe nabrały nowego wymiaru. Wojskom Obrony Terytorialnej została powierzona niemilitarna część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a poszczególni dowódcy brygad OT stali się doradcami Wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia z ramienia wojska.
 
KEP-900
Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900 składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW. Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno. Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP. Co ważne pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie, a nawet miesiące.
 
 
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz