zamosc.tv

Lubelska Brygada OT znów się powiększyła

dodano: 27.11.2022

W piątek, 25 listopada br. 64 nowych ochotników dołączyło do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Wśród nich jest tegoroczna wicemistrzyni świata w chodzie sportowym.

W godzinach porannych bramę koszar na Majdanku w Lublinie przekroczyło 64 ochotników, którzy rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem. Choć każdy z nich założył wojskowy mundur z  innych pobudek, wszystkich dzisiaj łączy chęć sprostania wyzwaniu, jakim jest ukończenie szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki”.

WOT od początku przyciąga osoby w różnym wieku i z różnym bagażem doświadczeń. Tym razem wśród ochotników, którzy postanowili zasilić szeregi terytorialsów jest Katarzyna Zdziebło – lekkoatletka specjalizująca się w chodzie sportowym, olimpijka, tegoroczna wicemistrzyni świata na dystansach 20 i 35 km.

– Jestem sportowcem i lekarzem, a w przyszłości chciałam związać się z medycyną sportową, a być może i medycyną wojskową. Wielu moich kolegów z kadry, lekkoatletów nosi mundur i  bardzo mnie zachęcali aby spróbować. Sportowcy, podobnie jak żołnierze reprezentują swój kraj z orzełkiem na piersi, te dwie rzeczy w jakiś sposób przenikają się. Na szkoleniu chciałabym nabyć podstawowych umiejętności wojskowych, przede wszystkim nauczyć się posługiwać bronią i  wziąć udział w szkoleniu poligonowym. Wiem, że nie będzie łatwo, ale wojsko to szkoła życia – mówi szer. Katarzyna Zdziebło.

Finałem „szesnastki” będzie tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i nabytych umiejętności. Ukoronowaniem trudów szesnastodniowego szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie 10 grudnia br. w Puławach.

Jest nas już ponad 35 tys.
Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły właśnie liczebność 35 tys. żołnierzy. Dowództwo WOT konsekwentne realizuje założenia Ustawy o obronie Ojczyzny, która zakłada   zwiększenie stanów ilościowych Sił Zbrojnych RP. Obecnie budowanie formacji jest ukierunkowane na zwiększanie potencjału osobowego, jak również na prowadzenie intensywnego szkolenia w celu osiągnięcia gotowości do podjęcia działań w rejonach odpowiedzialności bojowej.

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi - 19% to studenci, a  co trzeci żołnierz ma wyższe wykształcenie. W ostatnim czasie wśród nowo powoływanych ochotników spada współczynnik tych, którzy mieli wcześniej kontakt ze służbą wojskową. Dla coraz większej liczby ochotników 16-dniowe szkolenie podstawowe jest ich pierwszym kontaktem z wojskiem.

Służba w WOT cieszy się także dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już ponad 20% żołnierzy całej formacji, jest to współczynnik zdecydowanie wyższy niż w wojskach operacyjnych.

por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz