zamosc.tv

Chciał sprzedać hulajnogę, stracił 28 tysięcy

dodano: 13.10.2022

Ponad 28 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Zamościa, który zdecydował się sprzedać przez Internet hulajnogę elektryczną. Skorzystał z przesłanego linku, który miał rzekomo posłużyć do odebrania pieniędzy za towar. Za jego pośrednictwem zalogował się na konto, podał również dane karty płatniczej. To wystarczyło oszustom, aby z konta 36-latka wypłacić wszystkie oszczędności.

Wczoraj do zamojskiej komendy Policji przyszedł 36-letni mieszkaniec miasta i poinformował, że z jego konta zniknęły wszystkie oszczędności. Wyjaśnił, że na popularnym portalu ogłoszeniowym umieścił ofertę sprzedaży hulajnogi elektrycznej za 2500 złotych. Po kilku godzinach od umieszczenia ogłoszenia skontaktowała się z nim osoba zainteresowana zakupem. Rozmawiali za pośrednictwem komunikatora. Kupujący napisał, że zapłacił za hulajnogę za pośrednictwem firmy kurierskiej, która dostarczy towar. 36-latek, aby odebrać pieniądze miał się zalogować na stronę firmy kurierskiej przez przesłany przez kupującego link. Pokrzywdzony otworzył link i przy pomocy wirtualnego pomocnika wykonywał kolejne kroki – wybrał bank, w którym ma rachunek, wpisał dane z karty płatniczej oraz login i hasło do konta. Zadzwonił do niego również ”wirtualny konsultant”, któremu przekazał otrzymany smsem kod. Po kilkunastu minutach zalogował się na swój rachunek. Zdziwiony zauważył, że z rachunku zniknęły wszystkie oszczędności. Natychmiast zadzwonił na infolinię banku, zablokował dostęp do rachunku i karty. Z konta 36-latka oszust w kilku transakcjach przelał pieniądze w łącznej kwocie ponad 28 tysięcy złotych.  
Nie korzystajmy z linków, gdzie należy wpisać swoje dane oraz loginy i hasła do bankowości internetowej. Nie przekazujmy też danych karty płatniczej. Właśnie w taki sposób oszuści uzyskują dostęp do rachunku osoby, którą chcą oszukać i wyprowadzić zgromadzone na koncie oszczędności. Ostrożność podczas transakcji internetowych i ograniczone zaufanie wobec osób, które przesyłają tego typu linki uchroni nas przed utratą pieniędzy.  

 

aspirant sztabowy Dorota Krukowska - Bubiło

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz