zamosc.tv

Uwaga na fałszywe maile

dodano: 29.09.2022

Przestrzegamy przed fałszywymi mailami, w których oszuści poszywają się pod służby zajmujące się zwalczaniem cyberprzestępczości. Przestępcy sugerują konieczność wejścia w dołączony do wiadomości załącznik, który okazuje się złośliwym oprogramowaniem. Nie dajmy się zmanipulować, tego typu wiadomości to oszustwo!

Z treści fałszywych maili wynika, że toczy się postępowanie karne i aby zapoznać się z zarzutami wobec odbiorcy wiadomości, należy „kliknąć” w załącznik. Oszuści podkreślają, że niewykonanie powyższej czynności będzie skutkowało „aresztowaniem”. Dla wzmocnienia wiarygodności wysyłanych wiadomości sugerują, że nadawcą maila jest Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Pamiętajmy, że tego typu wiadomości mailowe to oszustwo mające na celu zainstalowanie na urządzeniu z którego korzystamy złośliwego oprogramowania, poprzez kliknięcie w załącznik do wiadomości. Oszuści dążą do przejęcia naszych danych i dostępu do witryn internetowych, w tym bardzo często do bankowości elektroniczne, gdzie dokonują kradzieży naszych pieniędzy.
Pamiętajmy, że policjanci nigdy poprzez wiadomość mailową nie zapoznają podejrzanych z zarzutami w toczących się postępowaniach.
W przypadku otrzymania tego typu maila, przede wszystkim nie wchodźmy w dołączony do wiadomości załącznik. To pozwoli uchronić urządzenie z którego korzystasz przed złośliwym oprogramowaniem. Następnie sprawę warto zgłosić bezpośrednio poprzez stronę internetową CERT.
 
sierżant sztabowy Małgorzata Pawłowska

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz