zamosc.tv

Zapowiedź przysięgi wojskowej w Zamościu

dodano: 29.09.2022

1 października br. o godz. 12.00 na Rynku Wielkim w Zamościu odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy-ochotników 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Uroczystą przysięgę wojskową poprzedzi Msza Święta w intencji żołnierzy, która zostanie odprawiona w Kościele Garnizonowym św. Jana Bożego, przy ul. Koszary 17 w Zamościu. Po mszy nastąpi przemarsz wojska ulicami Zamościa na miejsce przysięgi. Ceremonia rozpocznie się o godz. 12.00 i zakończy defiladą wojskową około godz. 13.00. Uroczystość na Rynku Wielkim w Zamościu wpisuje się w obchodzone właśnie święto Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileusz 5-lecia formacji.
Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Takie zobowiązanie w najbliższą sobotę podejmie blisko 100 żołnierzy-ochotników 2 Lubelskiej Brygady OT, którzy wypowiedzą uroczyście słowa roty. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych.
Terytorialna służba wojskowa, jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecna sytuacja kryzysowa na granicy polsko-białoruskiej oraz Ukrainie wyzwala w Polakach poczucie patriotyzmu i potrzebę służby swojej Ojczyźnie, co przekłada się na liczne chętnych do służby wojskowej w WOT. Niemalże co tydzień w szeregi Terytorialsów powoływanych jest ponad 300 nowych ochotników. Obecnie w WOT służy ponad 34 tys. żołnierzy w tym ok. 20% kobiet.

por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz