zamosc.tv

XIV Zamojska Noc Muzeów

dodano: 10.05.2022

Przesłaniem Międzynarodowego Dnia Muzeów, który przypada w dniu 18 maja, jest podkreślenie roli muzeów w kształtowaniu indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności za światowe dziedzictwo - wspólne dziedzictwo całej ludzkości.

Muzea odgrywają we współczesnym świecie rolę pośredników między kulturami, wzbogacają je, przyczyniają się do rozwoju i zrozumienia społeczeństw i kultur. Święto to daje możliwość muzealnikom do bliższego spotkania z publicznością, a publiczności z kolei pozwala zapoznać się w znacznie szerszym niż zazwyczaj zakresie z zadaniami i specyfiką pracy muzeów. Z Międzynarodowym Dniem Muzeów ściśle związana jest „Europejska Noc Muzeów", w Polsce zwana krótko „Nocą Muzeów". W ramach tej inicjatywy instytucje kultury organizują dla zwiedzających liczne atrakcje – w godzinach nocnych odbywają się m.in. koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania z artystami, happeningi, wykłady i konkursy. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, od 2001 jest imprezą o zasięgu ogólnoeuropejskim. Po raz pierwszy w Polsce Noc Muzeów miała miejsce w Poznaniu w 2003 roku. W Zamościu Noc Muzeów organizowana jest przez Muzeum Zamojskie od 2009 roku.
 
Hasło tegorocznej Zamojskiej Nocy Muzeów: 30 lat Zamościa na Liście UNESCO
W ramach Nocy 14 maja 2022 r., w godzinach 18:00 – 24:00 udostępnione zostaną bezpłatnie dla zwiedzających wystawy w Muzeum Zamojskim przy ul. Ormiańskiej, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przy ul. Zamkowej 2 i w godzinach 18:00 – 22:00 Galeria Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego, Zamojskie Planty – ul. Łukasińskiego 2 B

 

Kinga Kołodziejczyk
Muzeum Zamojskie w Zamościu

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz