Komunikat IPN dot. kolejnego etapu prac poszukiwawczych na Górkach Czechowskich
dodano: 17.11.2021W dniu 15 listopada 2021 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęło kolejny etap prac poszukiwawczych na terenie Górek Czechowskich w Lublinie.
W okresie II wojny światowej funkcjonariusze niemieckiego aparatu okupacyjnego przeprowadzili na Górkach co najmniej sześć egzekucji. W okresie od 9 grudnia 1947 do 5 stycznia 1948 r. na terenie Zieleni Miejskiej na Czechowie oraz w wąwozach znajdujących się za strzelnicą przeprowadzono 8 ekshumacji, w trakcie których wydobyto łącznie 231 ciał. Ofiary pozostały w zdecydowanej większości nierozpoznane. Ich szczątki zostały następnie przewiezione do Lublina i pochowane na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.
Celem tegorocznych prac jest weryfikacja informacji o istnieniu potencjalnej, nieekshumowanej zbiorowej mogiły ofiar z okresu II wojny światowej.
Wyznaczone do badań miejsce zlokalizowane jest w środkowym pasie Górek Czechowskich, przy ich wschodnim skraju, na wysokości ul. Franciszki Arnsztajnowej. Prace obejmą niewielki
wąwóz będący jedną z południowych odnóg większego obniżenia terenu biegnącego w osi wschód-zachód.
Miejsce zostało wytypowane w oparciu o wskazania od lokalnych społeczników, analizę zdjęć lotniczych, a także dane z fotogrametrii. Według pozyskanych informacji, we wspomnianej lokalizacji odnajdywano pojedyncze kości niewiadomego pochodzenia, jak również fragmenty starej odzieży i obuwia.
Powierzchnia prac obejmie obszar minimum jednego ara. W wytypowanym miejscu przeprowadzona zostanie seria regularnych odwiertów sondażowych, których głębokość będzie się wahała w zależności od układu stratygraficznego nawarstwień jakie występują w tym rejonie. Badania opierać się będą na obserwacji naturalnego układu warstw geologicznych i ich ewentualnych zakłóceń, które będą mogły wskazywać na ingerencje człowieka w znajdujące się tu osady. Taka metodologia pozwala na precyzyjne ustalenie kształtu i wielkości rzeczonego zakłócenia, a czasami i na jego charakter. W przypadku podejrzenia natrafienia na ślad mogiły, właściwe badania eksploracyjno-ekshumacyjne zostaną zaplanowane w innym terminie i przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Przypominamy, że pierwszy etap prac poszukiwawczych na Górkach Czechowskich przeprowadzono w dn. 24 sierpnia – 4 września 2020 r. Objęły one północną część wąwozów. W toku podjętych działań nie ujawniono szczątków ludzkich. Komunikat na ten temat znajduje się tu.
Obecne prace zaplanowano do 19 listopada br.
Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Aktualności
więcej-
Biblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- Motorowerem potrącił pieszą na przejściu dla pieszych
- Maraton Horrorów w Zamościu: noc, która zmrozi krew w żyłach
- Narodowe Biuro Śledcze Policji - nowy filar bezpieczeństwa Polski
- Zaproszenie do udziału w XXVII Zamojskich Dniach Folkloru
- Tour de Roztocze 2026 - Zwierzyniec
- Co nas różni? - spotkanie przy kawie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (533)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (40)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (85)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Czołowe zderzenie na DK17 w Łopienniku Nadrzecznym (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Stopnie alarmowe CHARLIE, BRAVO i BRAVO-CRP obowiązują do 31 sierpnia 2026 r.
dodano: 27.05.2026Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania trzeciego stopnia alarmowego (CHARLIE) na obszarach linii kolejowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o., a także drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na pozostałym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami oraz drugiego stopnia alarmowego CRP (BRAVO-CRP) na całym obszarze RP. Stopnie będą obowiązywały do 31 sierpnia 2026 r. do godz. 23:59.
Zobacz materiałFontanna na Rynku Wodnym nie działa. Ktoś czymś zapchał dysze
dodano: 30.05.2026Została uruchomiona na majówkę, ale teraz jest wyłączona. Fontanną na Rynku Wodnym w Zamościu muszą się zająć serwisanci firmy, która kilka lat temu instalowała w niej nowy system. Bo dysze zostały czymś bardzo mocno zapchane.
Zobacz materiałZwolnij - niebezpieczny punkt!
dodano: 01.06.2026Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Yanosik SA, od 1 czerwca do 30 września 2026 r., prowadzi ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Zwolnij - niebezpieczny punkt!”. Celem działań jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez ostrzeganie kierowców o miejscach szczególnie niebezpiecznych oraz przypominanie o konieczności dostosowania prędkości do warunków ruchu.
Zobacz materiałMistrzostwa Województwa Lubelskiego w Sprinterskim Biegu na Orientację
dodano: 26.05.202623 maja 2026 roku na terenie osiedla Jana Zamoyskiego w Zamościu rozegrano Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Sprinterskim Biegu na Orientację. Zawody zostały zorganizowane przez Lubelski Związek Orientacji Sportowej wraz z UKS Azymut Siedliska. Wzięło w nich udział ponad 100 zawodników reprezentujących kluby z województw: mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Patronat nad zawodami sprawowali:
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)