zamosc.tv

Metoda oszustw na BLIKa ewaluuje

dodano: 22.07.2021

Dwie mieszkanki Lublina padły wczoraj ofiarami oszustwa metodą ma BLIKa. 39-latka straciła 20 tysięcy złotych, natomiast 22-latka została oszukana na kwotę 16 tysięcy złotych. Obie kobiety uwierzyły, że ktoś próbuje zaciągnąć na ich dane kredyty. Aby anulować transakcje generowały dziesiątki kodów BLIK. Niestety, ale tego typu oszustwa stają się coraz bardziej popularne, a przestępcy dzięki swojej przebiegłości wyłudzają coraz większe kwoty pieniędzy.

Jeszcze niedawno głównie informowaliśmy o oszustwach metodą na BLIKa, gdzie łupem sprawców padało po kilkaset złotych. Przestępstwo najczęściej polegało na włamaniu się na konto portalu społecznościowego i rozsyłaniu wiadomości do znajomych z prośbą o opłacenie zakupów.
Od pewnego czasu policjanci obserwują, że metoda oszustw na BLIKa ewaluuje. Przestępcy stają się coraz bardziej przebieli i podstępem wyłudzają kwoty po kilka na nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tylko wczoraj w Lublinie dwie mieszkanki miasta straciły łącznie 36 tysięcy złotych.
Do 22-latki zadzwonił przedstawiciel banku, który poprosili o autoryzację kredytu. Gdy kobieta powiedziała, że żadnej pożyczki nie zaciąga, mężczyzna stwierdził, że widzi w systemie, że ktoś właśnie taką transakcję przeprowadza.  Po chwili do kobiety zadzwonił, kolejny fałszywy pracownik banku. Tym razem miał to być kierownik działu bezpieczeństwa. Rozmówca stwierdził, że najprawdopodobniej doszło do włamania na jej rachunek. Polecił kobiecie wykonanie kolejnych czynności, które miały doprowadzić do anulowania pożyczki. W rzeczywistości był to instruktarz jak zaciągnąć kredyt. Gdy szybka pożyczka został sfinalizowana sprawca polecił jej wygenerowanie 13 kodów BLIK, które miały być potrzebne do anulowania kredytu. Jak się okazało 22-letnia mieszkanka Lublina została oszukana na kwotę 16 tysięcy złotych.
W podobny sposób przestępcy wyłudzili pieniądze od 39-latki. W wyniku wygenerowania kilkunastu kodów BLIK potrzebnych do anulowania kredytu z jej konta zniknęło 20 tysięcy złotych.

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz