zamosc.tv

Motolotnią przez granicę

dodano: 19.07.2021

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali osobę, która przy użyciu statku powietrznego nielegalnie przekroczyła granicę państwową.

Tuż przed północą 13 lipca br., funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Dołhobyczowie, podczas prowadzonych działań związanych z ochroną granicy państwowej, zauważyli obiekt latający poruszający się na dość dużej wysokości. Z kierunku wschodniego przemieszczał się on w głąb terytorium Polski. Funkcjonariusze podejrzewając, iż może to być motolotnia użyta do przemytu nielegalnego towaru, monitorowali jej dalszy przelot.
 
Następnego dnia rano, podczas prowadzonych działań poszukiwawczych, otrzymaliśmy informację od dyżurnego KMP w Chełmie, iż w pobliżu miejscowości Maziarnia w pow. chełmskim odnaleziono porzuconą motolotnię. W toku dalszych działań, funkcjonariusze NOSG z Horodła zatrzymali obywatela Ukrainy, który przyznał się do nielegalnego przekroczenia granicy przy wykorzystaniu do tego celu motolotni. Mężczyzna, mimo awaryjnego lądowania czuł się dobrze i nie potrzebował opieki medycznej. W rozmowie z funkcjonariuszami wyznał, iż celem jego „nocnego lotu” był przemyt z terytorium Ukrainy do Polski: 2000 paczek papierosów o wartości blisko 30 tys. zł.

W sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze, dotyczące nielegalnego przekroczenia granicy państwowej przy wykorzystaniu do tego celu statku powietrznego oraz przemytu wyrobów akcyzowych. Czyny te usankcjonowane są odpowiedzialnością karną do 5 lat pozbawienia wolności (Prawo lotnicze) oraz karą grzywny albo karą pozbawienia wolności (Kodeks karny skarbowy). Cudzoziemiec po zakończonych wobec niego czynnościach procesowych, został przekazany w dniu 15 lipca br., na terenie drogowego przejścia granicznego w Dołhobyczowie, służbom granicznym Ukrainy. Sprawa ma charakter rozwojowy, funkcjonariusze NOSG z Dołhobyczowa, ustalają obecnie okoliczności tego zdarzenia oraz osoby, które były zaangażowane w ten przestępczy proceder po polskiej stronie granicy.

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz